Česko má podle auditu Evropské komise (EK), který se zabýval střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), přijít o velkou část unijních dotací přidělených holdingu Agrofert. Závěr auditu v úterý citoval Deník N, který nejprve psal o ztrátě 451 milionů korun, později o ztrátě stamilionů korun. Podle serveru Info.cz jde o 235 milionů korun. Server Neovlivní.cz zase uvedl, že se konečná verze auditní zprávy ve velké míře shoduje s květnovým návrhem, proti němuž Česko podalo námitky. Oficiálně audit zatím zveřejněn nebyl.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) to odmítla s poukazem na důvěrnost informací. Zveřejnění dokumentu požaduje opozice. Ve čtvrtek se bude materiálem zabývat plénum Sněmovny.

Podle webu Neovlivní.cz komise odmítla drtivou většinu připomínek, které Česko vůči původnímu návrhu vzneslo. Podle Deníku N audit konstatuje, že Babiš je stále ve střetu zájmů, protože je i nadále konečným vlastníkem Agrofertu, i když ho vložil do svěřenských fondů. Podle EK Babiš fondy ovládá a má nadále přímý zájem na úspěchu firmy.

Znění auditu je konečné. Česko má dva měsíce na to, aby uvedlo, zda souhlasí, nebo nesouhlasí s doporučeními obsaženými v materiálu. Pokud by Česko část závěrů odmítlo, má ještě nárok vyvolat slyšení o věci u EK.

Babiš opakovaně uvádí, že se ve střetu zájmů necítí. Od chvíle, kdy Agrofert vložil do svěřenských fondů, ho označuje za svou bývalou firmu. Premiér v pondělí také kritizoval to, že komise vykládá české právo, nemá k tomu podle něj autoritu. Právě o národní předpis o střetu zájmů opírá komise svůj závěr, že podporu navzdory zákazu dostávala společnost, u které je možné prokázat střet zájmů jejího vlastníka.

Komise zaslala audit do Česka koncem minulého týdne, ve svých závěrech trvá na předběžné zprávě, která unikla do médií na jaře. Kvůli námitkám, které uplatnily české úřady, se text protáhl z původních 71 na současných více než 250 stran. Znění auditu je konečné, Česko ale má podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) dva měsíce na to, aby se vyjádřilo k obsaženým doporučením. Pokud by část závěrů odmítlo, má ještě nárok vyvolat slyšení o věci u EK, uvedla v úterý Dostálová.

Neoprávněně bylo podle závěrečné zprávy vyplaceno 283,7 milionu korun na 17 projektů. Jde například o projekty v Lovochemii či pekárnách Penam, uvedl Deník N. "Auditoři z celkových 98 dotací pro Agrofert kontrolovali celkem 36 projektů. Kvůli těmto chybám by Česko mělo vrátit dalších téměř 168 milionů korun," napsal deník. Stát by mohl celkových 451 milionů vymáhat po firmách Agrofertu. Česko by mělo zrušit i příspěvky na dotčené dotace, které poskytlo z vlastních veřejných zdrojů, dodal deník.

Mluvčí koncernu Karel Hanzelka ČTK sdělil, že firma zatím obsah auditu nezná, a nechce proto spekulovat. "Nemáme žádné informace, víme o doručení auditu do České republiky jen z médií. Primárně jde o věc mezi státem a Evropskou komisí. Jsme však dotčenou osobou, jak nám již dříve potvrdila Evropská komise, proto zašleme na MMR dopis, kde požádáme, aby nám ministerstvo dokument poskytlo, abychom jej mohli prostudovat a případně hájit svá práva," uvedl. Podle něj je firma přesvědčena o tom, že postupovala podle zákona a Babiš se ve střetu zájmů nenachází.

Dostálová nechce audit zveřejnit

Dostálová řekla, že sama obsah dokumentu nezná a že je důvěrný. Nechce ho proto zveřejňovat ani poskytnout poslancům nebo členům vlády. S dokumentem se podle ní seznámili pouze úředníci ministerstva, kteří se vyjádří, zda Česko souhlasí nebo nesouhlasí se závěry auditu.

Podle opozičních poslanců by kabinet audit zveřejnit měl, vzhledem k hrozícímu vracení milionů korun z poskytnutých dotací to považují za veřejný zájem. Piráti, ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL prosadili, že se o auditu bude ve čtvrtek dopoledne debatovat na plénu Sněmovny. Poslanecký klub ODS navrhne zřízení parlamentní komise, která by sledovala a kontrolovala kroky, jakými by se vláda vypořádávala s auditem.

Vládní ČSSD bude chtít na pondělním jednání vlády slyšet, jak budou dotčení aktéři na výtky EK reagovat. Podle předsedy strany a vicepremiéra Jana Hamáčka by bylo nejvhodnější, aby příslušné osoby doporučením komise vyhověly. Zdůraznil, že náklady na případné vracení peněz nesmí nést daňoví poplatníci.

Server Neovlivní.cz s odvoláním na zdroje obeznámené s obsahem auditu uvedl, že dokument konstatuje u Babiše střet zájmů. Audit podle něj stanovil stoprocentní korekci u dotací poskytnutých holdingu Agrofert ve výši 282 milionů korun a navrhuje neproplatit podporu za další desítky milionů korun i u některých dalších projektů realizovaných Agrofertem.

Kvůli vyplácení dotací Agrofertu státními úřady podali Piráti trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle nich existuje podezření na porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití pravomoci úřední osoby nebo spáchání dotačního podvodu. Případem se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Audit má i Praha

Auditní zprávu má k dispozici i pražský magistrát. Úřad nyní podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) s právníky zkoumá, jaké sankce by hrozily v případě, že by dokument zveřejnili.

"Aktuálně řešíme s právním oddělením otázku případných sankcí vyplývajících z jeho zveřejnění. Občané mají právo na to znát jeho obsah a my ho v žádném případě nechceme veřejnosti tajit. Jedná se o závažný střet zájmů," uvedl Hřib v tiskové zprávě. Zdůraznil, že v záležitosti zastává stejný názor jako předseda Pirátské strany Ivan Bartoš, ten spolu s dalšími opozičními politiky usiluje o projednání věci na plénu sněmovny.

Podle Bartoše je důležité, aby Piráti měli na zveřejnění dokumentu kvalitní právní názor. Dokument má podle něj 270 stran a Piráti trvají na zveřejnění alespoň jeho závěrů. Podle Bartoše existuje veřejný zájem na zveřejnění auditu kvůli tomu, že si premiér ve sporu s Evropskou komisí "bere jako štít celou Českou republiku", přitom veřejnost nemá šanci do materiálu ani nahlížet. Zopakoval, že Piráti se obrátili i na komisi, aby věc nebyla projednávána v režimu důvěrné.

Pražský magistrát je jedním z připomínkových míst řízení vedeného Evropskou komisí. Vyjádření komise v této věci očekává do 4. prosince také kancelář českého zastoupení organizace Transparency International. Není ale jasné, v jaké formě výsledky auditu obdrží. Organizace v úterý vyzvala ke zveřejnění dokumentu s odvoláním na doporučení evropské ombudsmanky na toto téma.

Průvodní dopis připojený k auditu podle Dostálové vyzývá Česko k vyjádření, zda se závěry souhlasí, nebo nikoliv. Nepovažuje ho proto za uzavřený. Ministryně také uvedla, že země využije dvouměsíční lhůtu, kterou dostane po doručení překladu dokumentu. Řekla, že bude hájit zájmy Česka "do posledního dechu", a to případně i u soudu.