ČSSD v Pardubickém kraji půjde do krajských voleb na podzim 2020 v koalici s hnutím Společně pro kraj. V čele kandidátky bude hejtman Martin Netolický (ČSSD). Kandidátka bude přibližně ze tří pětin složena z lidí nominovaných ČSSD, zbytek obsadí lidé ze Společně pro kraj. Po sobotní krajské konferenci ČSSD to ČTK řekl Netolický, který v čele kraje stojí od roku 2012.

Delegáti konference ČSSD pro kandidátku se Společně pro kraj schválili 39 lidí za sociální demokracii. Část z nich, především těch ze zadních pozic, na společné koaliční padesátičlenné kandidátce nebude. Celou definitivní společnou kandidátku ČSSD a hnutí Společně pro kraj po konferenci následně schválilo krajské předsednictvo ČSSD.

Související

Podrobnosti ke složení kandidátky a ke koalici Netolický neuvedl. "Vše bude zveřejněno na tiskové konferenci 6. prosince. Představíme název kandidátky, její složení, logo," řekl Netolický.

Předsedou letos založeného hnutí Společně pro kraj je starosta Letohradu Petr Fiala. Ten za ČSSD jako nestraník kandidoval již ve volbách v roce 2016 a stal se krajským zastupitelem. Mezi nominanty za Společně pro kraj by podle informací ČTK měli být i někteří další starostové, například Hlinska, Králík, Proseče nebo Heřmanova Městce. Hnutí Společně pro kraj je podle Netolického složené ze spolupracujících komunálních politiků a sympatizantů s regionální politikou ČSSD v Pardubickém kraji.

Sama ČSSD pro společnou koaliční kandidátku podle zjištění ČTK za lídrem Netolickým nominovala krajského starostu hasičů a krajského zastupitele Josefa Bidmona a primáře a náměstka generálního ředitele Nemocnice Pardubického kraje Vladimíra Ningera. Dále ČSSD na kandidátku vyšle ředitele Nemocnice následné péče Moravská Třebová Pavla Havíře, radního Pardubického kraje Bohumila Bernáška, předsedkyni odborů ČMKOS v kraji Alenu Šírovou, primáře Josefa Hájka či bývalého hejtmana a senátora Radko Martínka.

Netolického konkurentem v boji o post hejtmana bude za ODS krajský radní a senátor Michal Kortyš. Koalici pro Pardubický kraj složenou z KDU-ČSL, politického hnutí Nestraníci a politické strany SNK Evropští demokraté povede znovu náměstek hejtmana Roman Línek. Kandidátku Starostů a nezávislých (STAN) povede starostka Řečan nad Labem Michaela Matoušková. Lídrem komunistů by měl být předseda krajského výboru KSČM Jan Foldyna. Piráty povede chrudimský zastupitel Daniel Lebduška. Hnutí ANO o lídrovi zatím nerozhodlo.

Volby v kraji v roce 2016 vyhrálo hnutí ANO, získalo 12 z 45 mandátů. Druhá ČSSD získala 11 mandátů a dohodla se na staronové koalici s Koalicí pro Pardubický kraj, do níž přizvaly ještě ODS a STAN. Vítěz voleb tak skončil v opozici spolu s KSČM.

Související