Praha se umístila na 13. místě ze 113 světových měst v žebříčku kvality života. Pořadí měst určila konzultační společnost D&L Partners na základě nového indexu PICSA. V něm bere v potaz různá kritéria, mezi která patří kromě hrubého národního produktu také třeba dostupnost bydlení a lékařské péče či přístup ke vzdělávání. Zvláštní důraz je přitom kladen na společenskou a ekonomickou spravedlnost.

Žebříček kvality života

1. Curych

2. Vídeň

3. Kodaň

4. Lucemburk

5. Helsinky

6. Tchaj-pej

7. Oslo

8. Ottawa

9. Kiel

10. Ženeva

11. Washington

12. Mnichov

13. Praha

14. Seattle

15. Stockholm

16. Boston

17. Amsterdam

18. Berlín

19. Eindhoven

20. Bilbao

21. Bratislava

22. Tallinn

23. Göteborg 

Popis

24. Rotterdam

25. Frankfurt

Zdroj: Analýza D&L Partners

Na prvním místě žebříčku se umístil Curych, následovaný Vídní. Tato dvě města se přitom umísťují na čelných pozicích podobných průzkumů dlouhodobě.

Praha získala výjimečně dobré postavení v žebříčku především díky bezpečnosti a počtu lékařů. Hlavní město má podle D&L Partners jednu z nejhustších sítí ordinací na celém světě.

Žebříčku dominují evropská města, která obsadila 15 pozic z první dvacítky. K nim se připojila čtyři města ze severní Ameriky a pouze jediné asijské, a to Tchaj-pej.

Nepříliš dobře se v žebříčku umístilo deset nejbohatších světových měst. Londýn obsadil 33. příčku, New York až 38. místo. Podle autorů žebříčku tento výsledek naznačuje, že nejbohatší města nemusí být z určitého pohledu považována za nejúspěšnější.

Index rozděluje města z rozvinutých a rozvíjejících se zemí. V této druhé kategorii zemí se nejlépe umístil Petrohrad na 50. místě, následovaný Bukureští na 53. místě a Moskvou na 59. místě.

Na posledním místě se v žebříčku umístila Káhira. Posledních několik desítek míst celkově obsadila města z Asie, Afriky a jižní Ameriky, v nichž podle autorů panuje velká chudoba a nerovnost. Z rozvinutých měst se na nejhorším místě umístila metropole Kuvajt, jež obsadila celkovou 77. příčku.

Kvalitu života ve městech posuzovala společnost D&L Partners na základě tří pilířů.

První z nich se týkal výše příjmů, včetně toho, jaké v městech panují nerovnosti a jaké mají obyvatelé příležitosti například v přístupu ke vzdělání. Druhý pilíř se zabývá tím, jak se mohou různé skupiny obyvatelstva podílet na chodu společnosti. Třetí pilíř pak měří kvalitu infrastruktury, dostupnost bydlení či dostatek pracovních příležitostí.

Cílem žebříčku, jehož sestavení firmě zadaly úřady španělského regionu Baskicko, je poskytnout vedením měst zpětnou vazbu a pomoci jim zlepšovat svou správu. Dvacet nejlepších měst na čtvrteční akci v budově Gugenheimova muzea v Bilbau obdrželo na základě svého umístění slavnostní pečeť PICSA.

Praha hledá cesty, jak nastartovat výstavbu bytů

Oprava 22. 11. 2019, 10:20: V původní verzi textu bylo uvedeno, že na sedmé příčce skončilo město Kyjev. Správně je Kiel. Za chybu se omlouváme.

Praha hledá cesty, jak nastartovat výstavbu bytů

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist