Z čela KDU-ČSL odstupuje dosavadní předseda Marek Výborný. V čele strany skončí k termínu mimořádného sjezdu lidovců, který by se měl konat 25. ledna. 

Oznámil to na úterní tiskové konferenci. Výborný se rozhodl skončit z rodinných důvodů, na konci září mu náhle zemřela manželka. Výborný má tři děti a zdůraznil, že rodič je víc než politik.

"V uplynulých 50 dnech jsem poprvé zažíval, jaké to je být naplno sám tátou tří dětí a zároveň předsedou parlamentní strany. Asi vás nepřekvapí, že to není snadné a i ten nejlepší manažer by si na tomto úkolu vylámal zuby," sdělil v prohlášení Výborný.

"V čele KDU-ČSL musí stát někdo, kdo se politice pro rodiče a rodiny může věnovat naplno. A to já v tuto chvíli nejsem a nemůžu být. S plnou odpovědností se tedy vzdávám funkce předsedy KDU-ČSL. Věřím, že moje rozhodnutí chápete," dodal Výborný.

Na dotaz novinářů uvedl, že poslanecký mandát si prozatím ponechá a pokusí se udělat maximum pro to, aby tuto práci dokázal skloubit s výchovou dětí. Odmítl sdělit, koho by rád viděl v čele strany.

Výborný své rozhodnutí projednal s předsednictvem i celostátním výborem strany. Svolání mimořádného sjezdu musí ještě potvrdit celostátní konference KDU-ČSL, která se uskuteční v prosinci.

Odchod Výborného z čela KDU-ČSL některé politiky mrzí, věří ale, že později se do vysoké politiky vrátí. Pro ČTK a na sociálních sítích vyjádřili pochopení pro Výborného rozhodnutí například šéf sociální demokracie Jan Hamáček, předseda komunistů Vojtěch Filip nebo šéf Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomio Okamura. "Diskutoval jsem s ním rád a často, i přes dílčí rozdíly vždy přímo a férově," uvedl předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan.

V návrat Výborného do vysoké politiky doufá třeba lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský nebo předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který ho označil za solidního a slušného člověka, který drží slovo.

Třiačtyřicetiletý poslanec Výborný se stal předsedou lidovců na brněnském sjezdu letos v březnu, když porazil Mariana Jurečku a po více než osmi letech nahradil ve funkci Pavla Bělobrádka. 

Výborný je členem KDU-ČSL od roku 2005, o rok později byl v komunálních volbách poprvé zvolen zastupitelem Heřmanova Městce, kde byl po dvě volební období radním. V roce 2012 byl díky preferenčním hlasům zvolen zastupitelem Pardubického kraje, z funkce odstoupil, protože krátce poté se stal ředitelem gymnázia a ze zákona nemohl být zastupitelem a ředitelem zároveň.

Ve Sněmovně působí v ústavně-právním a mandátovém a imunitním výboru, je mimo jiné předsedou podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení, členem podvýborů pro regionální školství, pro mládež a volnočasové aktivity, pro ochranu spotřebitele a pro kulturu. 

Strana pod jeho vedením nedávno ve Sněmovně předložila návrh změny volebního zákona, která by měla srovnat váhu všech odevzdaných hlasů. Výborný novinářům řekl, že KDU-ČSL usiluje také o úplné zrušení systému, podle kterého se zvyšuje o pět procentních bodů kvorum pro strany kandidující v koalici za každou, která se do společné kandidátky zapojí.

Necelé dva měsíce po zvolení Výborného do čela strany se konaly volby do Evropského parlamentu, lidovci v nich dostali 7,24 procenta, což bylo zhruba o čtvrtinu méně než v roce 2014. Získali dva europoslance, o jednoho méně než před pěti lety.

Otcem Marka Výborného je někdejší výrazný lidovecký politik, ministr obrany z let 1996 až 1998 a někdejší soudce Ústavního soudu (2003 až 2013) Miloslav Výborný, který v současnosti působí jako soudce Nejvyššího správního soudu. Výborný senior, který u NSS skončí letos v prosinci, byl v minulosti také místopředsedou KDU-ČSL (2001 až 2003).