Praha vypoví smlouvu s Pekingem, rozhodla rada. Důvodem je neochota čínské strany jednat s pražským vedením o vyškrtnutí klauzule o jedné Číně. Smlouvu s Pekingem schválila Praha pod vedením primátorky Adriany Krnáčové (ANO) v únoru 2016. Proti znění smlouvy byla tehdejší opozice. Vypovězení smlouvy musí ještě projednat zastupitelé. Čína postoj Prahy opakovaně kritizovala diplomatickou cestou.

"Aktuálně nám Peking ani po urgencích neodpovídá na korespondenci, kterou společně vzájemně vedeme. Proto se tímto tématem budeme v pondělí zabývat na radě," zdůvodnil rozhodnutí již minulý týden primátor Hřib.

"Praha dnes vypoví smlouvu s Pekingem. Hlasoval jsem proti té smlouvě, když byla přijímána, a díky tomu, že jsme za pomoci lidí nasbírali podpisy, ve volbách uspěli a složili tuto koalici, jsou lidská práva opravdu víc než panda v zoo," napsal v pondělí na Twitteru zastupitel hlavního města a lídr iniciativy Praha sobě Jan Čižinský.

Současné vedení Prahy vyzvalo Peking k jednání o vyškrtnutí zmíněné části letos v lednu. Vyjednávání bylo vedeno korespondenčně. "Protistrana na opakované návrhy o vyjmutí článku tři reagovala odmítavě, na poslední urgenci pak vůbec, a nebylo tedy dosaženo shody na revizi textu," uvedl Hřib. To vedlo k návrhu ze strany vedení města celou smlouvu vypovědět. Zástupci Číny několikrát uvedli, že postoj Prahy poškozuje česko-čínské vztahy.

Návrh vypovězení smlouvy připravila radní Hana Kordová Marvanová (za STAN). "Schválení článku tři v dohodě mezi Prahou a Pekingem před třemi lety bylo nestandardní, protože do smlouvy o spolupráci mezi hlavními městy politická deklarace nepatří. Nesouhlasím s tím, aby Praha takto dávala najevo podporu autoritářského režimu, který v Číně panuje," sdělila Marvanová. Vypuštěním zmíněné části dá podle ní Praha najevo nesouhlas s tím, že jsou v Číně porušována lidská práva.

Radní v pondělí doplnila, že pokud zastupitelé příští týden výpověď smlouvy schválí, primátor ji hned poté odešle do Číny. "Tím bude celá záležitost v tomto roce ukončena," řekla. "Myslím si, že na říjnovém zastupitelstvu bude mít tento tisk podporu napříč celým politickým spektrem," dodala předsedkyně zastupitelského klubu pirátů Michaela Krausová.

Zástupci města již dříve argumentovali tím, že v podobné smlouvě mezi Prahou a čínskou Šanghají podobný článek není. Neobsahují ho ani podobné smlouvy uzavřené mezi Pekingem a jinými evropskými metropolemi.

Čína na dosavadní postup Prahy zareagovala tak, že začala rušit domluvená vystoupení pražských souborů, například Pražské komorní filharmonie. Jednalo se však i o rušení vystoupení souborů, které Praha nezřizuje a které mají její jméno pouze v názvu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zdůraznili, že vláda politiku jedné Číny respektuje, nemůže ale ovlivňovat kroky demokraticky zvolené samosprávy.

Petříček respektuje i pondělní rozhodnutí rady hlavního města vypovědět sesterskou smlouvu s Pekingem. Za zahraniční politiku ale zodpovídá vláda a na její pozici se nic nemění, uvedl.

"O víkendu jsem hovořil s panem primátorem Hřibem o tom, že budou dnes o této záležitosti jednat. Hovořili jsme o nějakých možnostech," řekl Petříček. "Musím respektovat, že to je záležitost samosprávy, která smlouvu uzavřela. Zároveň ale za zahraniční politiku odpovídá vláda a na vládní pozici se nic nemění. Myslím, že ani Praha by neměla mít ambice zasahovat do české zahraniční politiky," poznamenal.

Prezident Miloš Zeman v neděli na Frekvenci 1 uvedl, že pražský primátor Hřib by se měl starat o problémy hlavního města.

Řekl, že Praha má víc než dost problémů, o které by se měl Hřib starat. "Pokud má dojem, že si udělá lacinou popularitu, a to pouze u některých skupin populace, tím, že si bude hrát na nezávislou zahraniční politiku města Prahy, tak si myslím, že dělá chybu a narušuje česko-čínské vztahy," konstatoval prezident.

První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na Twitteru uvedla, že pokud nemá Peking zájem o partnerskou smlouvu bez politické angažovanosti, je její vypovězení logickým krokem. "Smlouva navíc nebyla nijak prospěšná pro Prahu. Vazalství prezidenta a jeho okolí ve vztahu k Číně není a nesmí být vazalstvím všech," poznamenala.

Někdejší vedení Prahy pod Andreou Krnáčovou svůj podpis pod spornou smlouvou obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval plánované zapůjčení pandy do pražské zoo.

Ze zapůjčení zvířete ale nakonec sešlo. Primátor Hřib místo toho při cestě do Čínské republiky (na Tchaj-wan) jednal o zapůjčení jiného zvířete - luskouna.

Spor o smlouvu mezi Pekingem a Prahou zhoršil vztahy s Čínou, které už předtím nebyly ideální. Před rokem do nich zasáhlo varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před výrobky čínských firem Huawei a ZTE.

Čína se proti tomu ohradila a čínský velvyslanec o věci jednal s Babišem, premiér ale následné výroky diplomata označil za lži.

Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR se dosud nepodařila naplnit očekávaní ohledně přislíbených investic Číny v Česku. Nedaří se podle něj ani odstraňovat bariéry pro vstup českých firem na čínský trh.

Smlouva s Čínou z roku 2016 zakotvuje kulturní a hospodářskou spolupráci mezi oběma městy. Právě kvůli třetímu článku smlouvy, hovořícímu o politice jednotné Číny, smlouva sklidila vlnu kritiky. Tehdejší opozice z řad TOP 09 a ODS uváděla, že podobné klauzule do smluv mezi městy nepatří a nemá ji tam kromě Prahy žádné z evropských měst.

Smlouva Prahy s Pekingem? Přežijeme i bez ní, panda už je passé, říká Hřib

Smlouva Prahy s Pekingem? Přežijeme i bez ní, panda už je passé, říká Hřib