ČSSD navrhne na ministra kultury poslance a bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Oznámil to předseda sociální demokracie Jan Hamáček. ČSSD původně prosazovala do čela ministerstva svého místopředsedu Michala Šmardu, který se ale nominace tento týden vzdal po tříměsíčním sporu s prezidentem Milošem Zemanem o své jmenování. Návrh na Zaorálkovo jmenování odešle Hamáček podle vlastních slov premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ještě během středy a a předpokládá, že ten ji poté bezprostředně pošle na Pražský hrad.

Prezident Miloš Zeman přijme kandidáta ČSSD na ministra kultury Lubomíra Zaorálka na zámku v Lánech v pondělí odpoledne. Hamáček uvedl, že prezident znal jméno nově navrženého ministra již předem.

Se Zaorálkem by neměl mít potíže ani premiér Andrej Babiš z hnutí ANO.  V reakci na spekulace novinářům o jméně nového ministra řekl, že v minulosti měl s bývalým ministrem zahraničí "různé výměny názorů", ale v principu s ním problém nemá.

"Sociální demokracie navrhne premiérovi Andreji Babišovi, aby ústavním postupem navrhl doktora Lubomíra Zaorálka na post ministra kultury," řekl Hamáček. Podle něj je Zaorálek zkušený politik a úspěšný bývalý ministr zahraničních věcí.

"Jeho úkolem bude resort stabilizovat. Věřím, že se stihne zapojit do dialogu o státním rozpočtu  Jakkoli v těch vyjednáváních s paní ministryní financí (Alenou Schillerovou - za ANO) se podařilo získat pro ministerstvo kultury přes 400 milionů navíc oproti původnímu návrhu, ještě nás čekají také jednání o platech. Věřím, že Lubomír Zaorálek bude posilou vládního týmu sociální demokracie v závěrečných kolech jednání o státním rozpočtu na příští rok," doplnil šéf ČSSD.

Náměstek René Schreier pověřený vedením ministerstva se Schillerovou v polovině srpna dohodl navýšení rozpočtu na rok 2020 o 440 milionů.," řekl šéf sociální demokracie. Situaci na ministerstvu kultury tak považuje za vyřešenou. "Pokud dotáhneme obě věci do konce, vládní angažmá může pokračovat," dodal Hamáček.

Související

Lubomír Zaorálek je členem ČSSD od roku 1994. Do sněmovny byl zvolen poprvé v roce 1996. Ve vládě Bohuslava Sobotky působil jako ministr zahraničních věcí. Do funkce byl jmenován 29. ledna 2014. 

Exministr zahraničí byl loni jedním z vlivných sociálních demokratů, kteří prosazovali odstoupení od dohody o vzniku menšinové vlády s ANO. "Zaorálek pochopil, že pokud se ČSSD jednou rozhodla, je potřeba dělat vše pro to, aby tento projekt byl úspěšný," řekl Hamáček na dotaz, jak k návrhu na svou nominaci Zaorálek přistoupil, když od začátku ke koaliční spolupráci s hnutím ANO kritický.

Spor o vedení ministerstva kultury trvá víc než čtvrt roku. V polovině května podal demisi bývalý ministr Antonín Staněk (ČSSD), Zeman ji ale nepřijal. Premiér Babiš poté na žádost ČSSD navrhl Zemanovi odvolání Staňka a jmenování Šmardy. Prezident po řadě jednání s koaličními stranami Staňka ke konci července odvolal, minulý týden ale oznámil, že Šmardu nepovažuje za kompetentního k vedení resortu. Babiš, který se dříve Šmardy zastával, se poté připojil k Zemanově kritice kandidáta.

Související