Opozici se ani podruhé nepodařilo svrhnout menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše. Ve  sněmovním hlasování o nedůvěře ve čtvrtek nad ránem nepřímo podpořila kabinet KSČM, která jej toleruje. Pětice opozičních stran vyvolala hlasování v reakci na předběžné auditní zprávy Evropské komise poukazující na Babišův střet zájmů.

Proti nedůvěře vládě hlasovali přítomní poslanci ANO a sociální demokracie. Komunističtí poslanci se hlasování zdrželi. Návrh podpořili poslanci ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a nezařazení.

Hlasování se uskutečnilo rok od jmenování kabinetu a zhruba půl roku od prvního, rovněž neúspěšného návrhu na vyslovení nedůvěry vládě.

Tehdy hlasovali pro kabinet poslanci z ANO a z KSČM. Sociální demokraté opustili před hlasováním jednací sál.

Sociální demokraté již dopředu oznámili, že vládu podrží, před hlasováním se ale sešli k jednání za zavřenými dveřmi. Důvodem údajně bylo to, že není jasné, jestli prezident Miloš Zeman odvolá ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) a jmenuje Michala Šmardu. Informace uvedl server Novinky.cz. 

Předseda ČSSD Jan Hamáček hovořil s prezidentem, ten prý kategoricky nevyloučil Šmardovo jmenování, chce dál vyjednávat.

Po zasedání poslaneckého klubu Hamáček řekl, že se nic nemění na tom, že ČSSD vládu podpoří,

O situaci jednal Hamáček i s Babišem. Uvedl, že jednou z variant dalšího postupu v případě nejmenování Šmardy je ústavní žaloba. Tu by ale podle něj měl podat premiér.

Sociální demokraté trvají na tom, že situace na ministerstvu kultury se má vyřešit do neděle 30. června. Pokud se tak nestane, svolá ČSSD mimořádné jednání předsednictva, které rozhodne o dalším postupu. Hamáček je připraven za Zemanem jet podle termínu, který prezident navrhne.

Hamáček po Babišovi chtěl, aby u prezidenta zařídil jmenování Šmardy. Pokud se tak nestane, mohlo by to znamenat, že sociální demokraté odejdou z vlády.

Napjatou atmosféru ve vládě ještě tento týden vyostřil poslanec Petr Dolínek (ČSSD), když uvedl, že ANO nezvládá ministerstvo financí, a mohla by jej tedy převzít jeho strana.  

Schůze se uskutečnila den před ročním výročím od jmenování kabinetu a několik dnů po masivním shromáždění proti Babišovi a za nezávislost justice v Praze na Letné.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
10:48
On-line reportáž začíná

Dobrý den,

vítáme vás u on-line reportáže k hlasování o nedůvěře vládě.

10:49
Film Milada pro poslance ANO a ČSSD

Lidovečtí poslanci rozdají před dnešním hlasováním o nedůvěře vládě ve sněmovně poslancům ANO a ČSSD film Milada kvůli jejich spolupráci s KSČM, která toleruje menšinový kabinet. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí k návrhu na vyslovení nedůvěry kabinetu to řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Ve čtvrtek to bude 69 let, co byla politička Milada Horáková popravena při politických procesech komunistického režimu.

10:50
Situace je prý vážná
10:51
Rakušan: Založme blok demokratických stran

Před schůzí k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě vyzval předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan k vytvoření předvolebního bloku demokratických politických stran.

Po volbách by podle něj nadále existovaly samostatné strany a poslanecké kluby.

Kdyby se podařilo vytvořit blok alespoň čtyř z pěti stran, které dnešní schůzi svolaly, mělo by to smysl, míní Rakušan. STAN před hlasováním vyjádřil podobné výhrady k menšinové vládě ANO a ČSSD jako piráti či KDU-ČSL.

10:53
Vztah k vládě dělí společnost na dva stejně velké tábory

Česká veřejnost je v pohledu na současnou vládu Andreje Babiše rozdělena na dva téměř stejně velké tábory. Při hypotetickém hlasování o nedůvěře by 47 procent lidí vyjádřilo kabinetu nedůvěru, pouze o jedno procento méně by naopak stávající vládu podpořilo.

Vyplývá to z průzkumu, který pro Český rozhlas tento týden provedla agentura Median.

10:55
Před deseti lety se ČSSD postavila proti "zneužití moci", píše Kalousek
10:59
ODS si přeje výměnu premiéra
11:03
Kdo se omluvil ze schůze?

Z celé dnešní schůze o vyslovení nedůvěry vládě se omluvilo šest koaličních poslanců ANO a ČSSD a dva poslanci opozičního hnutí SPD.

11:04
Babiš: Beru to jako pokus o destabilizaci země

"Není to o vládě, je to o mně," řekl Babiš na úvod. 

"Pokládám pokusy opozice za legitimní nástroj, ale nerozumím tomu. Pan předseda Fiala říká, abych odstoupil, podal demisi a pak aby podala demisi celá vláda. Pak se stane co? Budou předčasné volby? Budeme čekat měsíce na volby?"

"Beru to jako pokus o destabilizaci," řekl Babiš s tím, že případná demise vlády by byla proti zájmům občanů. 

11:08
Kdyby padla vláda, země by byla paralyzována, myslí si Babiš

"My jsme vyhráli svobodné demokratické volby, já jsem premiér všech občanů a bojuju za zájmy všech občanů," říká Babiš.

"Kdyby dneska padla vláda, totálně paralyzujete celou zemi," řekl premiér směrem k opozici.

"Přejete si tady mít znovu rok a půl nejistotu?"

11:12
Podsouvají mi, že poškozuji image Česka, říká Babiš

Každý mi podsouvá, že máme špatný image. "Mluvil jsem s německým předsedou Bundestagu. Kdybych na tom byl tak špatně, proč by se mnou vůbec mluvil?" ptá se Babiš. "Není to pravda, že bych poškozoval image Česka." 

"Nevedu kampaň proti EK, byl jsem u Junckera a debatovali jsme o tom," dodal.

11:17
Babiš zásadně odmítá zneužívání dotací

"Vy mluvíte o střetu zájmů, to už jste řešili v roce 2016 a 2017 a prosadili jste lex Babiš. Speciální zákon proti Babišovi," říká premiér. "A já podle něho postupoval," dodává.

Žádný střet zájmů podle něj prý neexistuje. "Zásadně odmítám zneužívání dotací!" Na Agrofert prý nemá žádný vliv.

Premiér také osočil některé politiky z tunelování státu a špatného využití evropských dotací.

11:20
ČSSD svolala poslanecký klub
11:25
Demonstranti by mohli přiznat, že jsme udělali i dobré věci, stěžuje si premiér

Andrej Babiš se při svém projevu také vyjádřil k nedávným demonstracím, kterých se účastnily statisíce lidí.

"Lidé demonstrují proti mě. Já to beru vážně, velmi vážně. Mě to mrzí, že vidí jen negativa. Aspoň jednou by mohli přiznat, že jsme udělali také něco dobrého," uvedl.

"Máme nezávislou justici, ve vládě jsme od roku 2017, neexistuje, že bychom do něčeho zasáhli."

"Zažíváme nejšťastnější období za posledních sto let," dodává Babiš. Odmítá také, že by rozděloval společnost.

11:32
Babiš odmítá, že by byl estébák

"Lidé na mě sprostě křičí, že jsem estébák," řekl Babiš a odmítl, že by tomu tak bylo. Soud prý vyhraje.

11:36
Předseda STAN chce voličům nabídnout alternativu k ANO
11:37
Fiala z ODS: Babiš nechápe, v čem spočívá ústavní slib člena vlády

Babiš by měl podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy odstoupit z funkce premiéra, protože jeho výroky nezaručují, že se podvolí nezávislému vyšetřování svých kauz a nebude jej ovlivňovat.

Fiala hovořil o auditních zprávách Evropské komise, které poukazují na Babišův střet zájmů. "Nerozumím, jak toto chcete ignorovat," řekl Fiala provládním poslancům.

Podle něj vládní většina ve sněmovně stojí proti vůli většiny občanů a Babiš zpochybňováním auditů není způsobilý rozeznat, co je správné, a "nechápe, v čem spočívá ústavní slib člena vlády".

Předseda ODS také připomenul náhlou výměnu ministra spravedlnosti krátce poté, co policie navrhla Babiše v kauze Čapí hnízdo obžalovat.

Jako řešení nabídl Fiala vládní koalici pokračování s jiným premiérem než s Babišem, neboť předsedou vlády nemůže být osoba podezřelá ze střetu politických a ekonomických zájmů.

11:43
Podle ministryně financí vláda plní program
11:44
Babiš se ptá, proč na demonstracích vystoupili lidé ve žlutých vestách

Premiér při svém projevu poukázal na to, že na demonstracích proti němu vystoupili lidé ve žlutých vestách. Tázal se poté, zda při dalších protestech na podzim budou demonstranti zapalovat auta a házet dlažební kostky jako ve Francii.

Na jeho slova reagovala na Twitteru Markéta Adamová z TOP 09.

11:47
Vláda má podle Babiše výsledky

Podle Babiše vláda řeší aktuální problémy. Zmínil například opatření proti suchu, zvyšování důchodů a platů učitelů nebo digitalizaci. "Naše vláda má výsledky a já bych chtěl poděkovat všem ministrům," řekl ke konci svého proslovu.

11:53
Celý projev Andreje Babiše ve sněmovně

 

11:58
Schillerová hovoří o úspěších Babišovy vlády

"Vláda odvedla velký kus práce," zhodnotila ministryně financí Alena Schillerová. Vypíchla především efektivní výběr daní, snížení zadlužení nebo nízkou nezaměstnanost.

Schillerová zmínila výhody a příjmy plynoucí z elektronické evidence tržeb. Podle ní zavedení EET podporuje až 60 procent lidí a také většina podnikatelských a odborových organizací.

Opozice naopak podle ní jen "plamenně hovoří".

12:05
Agrofertizace České republiky

Předseda pirátů Bartoš se chystá hovořit především o střetu zájmů a o trestně stíhaném premiérovi.

Bartoš mluví o "agrofertizace České republiky", která podle něj trvá několik let a dochází k ní systematicky. "Jde o otázky stamilionových zakázek, čerpání dotací a obsazování postů spřízněnými lidmi," říká Bartoš.

Na enormní střet zájmů prý upozorňují piráti od začátku a audit EK jejich slova potvrdil.

12:13
Za to, že se Česku daří, nevděčíme vládě, myslí si Bartoš

Podle předsedy pirátů Ivana Bartoše se Česku daří díky současnému ekonomickému vývoji.

"Není líp. To, že se máme dobře, je díky občanům, kteří pracují od nevidím do nevidím, a podnikatelům, kterým vláda hází klacky pod nohy. Proto se lidé mají líp, ne díky krokům vlády Andreje Babiše," řekl.

"Jak bychom se mohli mít, kdybychom měli vládu, která by většinu svého času věnovala rozvoji země místo toho, abychom většinu času museli řešit problémy premiéra a členů vlády," dodal.

12:15
Schillerová: Snižujeme daně
12:19
Ministr průmyslu a obchodu také hovoří o tom, jak se Česku daří

Ministr průmyslu a obchodu také začal hovořit o tom, jak se Česku daří. 

Mluvil o nízké nezaměstnanosti, stabilním pracovním trhu, solidním průmyslovém růstu nebo rozumné míře inflace. V Česku je podle něj také stabilní bankovní prostředí nebo rostoucí počet malých firem.

Ocenil i státní správu, která má výborné výsledky i díky vládě. "Tvrdit, že dobrý výsledek české ekonomiky není výsledkem současné vlády, je jako říkat, že dobré výsledky firmy nejsou výsledky managementu," řekl ve sněmovně ministr Havlíček.

12:34
Zeman by mohl odmítnout jmenovat Šmardu
12:46
Stanovisko ČSSD již není tak jasné, píší Novinky.cz

Sociální demokraté jednají za zavřenými dveřmi. Dopředu sice oznámili, že vládu podpoří, nyní jejich stanovisko ale není úplně jasné. Důvodem je možné odmítnutí prezidenta Miloše Zemana jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury. Informace uvedl server Novinky.cz.

Předseda ČSSD Jan Hamáček po Babišovi chtěl, aby u prezidenta zařídil jmenování Šmardy. Pokud se tak nestane, mohlo by to znamenat, že sociální demokraté kabinet při hlasování nakonec nepodpoří.

13:06
Hamáček potvrdil, že vládu podpoří

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček hovořil s prezidentem Milošem Zemanem o kandidátovi ČSSD na ministra kultury Michalu Šmardovi. Zeman podle něj kategoricky nevyloučil jeho jmenování, chce dál vyjednávat.

Hamáček to dnes řekl novinářům po zasedání poslaneckého klubu s tím, že se nic nemění na tom, že ČSSD dnes podpoří vládu při hlasování o nedůvěře.

13:13
Situace na ministerstvu kultury musí být vyřešena do konce června, stojí si na svém ČSSD

Sociální demokraté trvají na tom, že situace na ministerstvu kultury se má vyřešit do neděle 30. června. Pokud se tak nestane, svolá ČSSD mimořádné jednání předsednictva, které rozhodne o dalším postupu. Hamáček je připraven za Zemanem jet podle termínu, který prezident navrhne.

13:18
Hamáček reaguje na spekulace, které se objevily

"Informoval jsem poslanecký klub o aktuálním vývoji situace, hovořil jsem s panem premiérem i s panem prezidentem. Pan prezident nedal žádné kategorické stanovisko, že by snad odmítl odvolat pana ministra Staňka," řekl po jednání klubu ČSSD Jan Hamáček.

13:29
I prezident musí dodržovat ústavu, uvedl Hamáček

"Na dnešním jednání se nic nemění. Sociální demokracie nebude hlasovat pro nedůvěru vládě," uvedl předseda ČSSD.

Na otázku, zda se dnes poslanecký klub bavil i o možnosti, že z vlády odejde, Hamáček reagoval tím, že se bavili o možnostech vývoje. "Hovořili jsme o tom, jaké jsou možnosti vývoje. Máme prostor, sociální demokracie chce situaci vyřešit do 30. 6.," reagoval na otázku Hamáček.

"Klíčové je, aby všichni dodržovali ústavu. To platí i pro prezidenta. Všichni víme, jak je to v ústavě v tomto konkrétním případě," poznamenal Hamáček.

Dopoledne se sešel i s premiérem Andrejem Babišem, se kterým řešil stejný problém. "S panem premiérem jsme hovořili o všech možných východiscích ze situace a hovořili jsme i o kompetenční žalobě. Ale chceme zabránit sporům a vyřešit to jednáním," dodal.

13:32
Kalousek: Vyšší procento investic jsme měli i v době krize

Vláda slibuje rekordní investice, ty ale činí pouze 8,4 % celkových investic, vyšší procento investic jsme měli i v době krize, tvrdí Miroslav Kalousek.

Miroslav Kalousek nařkl ministryni financí z manipulace s ekonomickými pojmy. "Buď rostou důchody a roste dluh, nebo klesá dluh a klesají důchody, ale nemůže růst důchod a klesat dluh, paní ministryně," vzkázal Schillerové.

13:35
O čem ČSSD ještě jednala?

Na otázku IHNED.cz, zda je pravda, že sociální demokraté na jednání klubu hovořili i o možnosti, že ministři sepíší své rezignace, Hamáček odpověděl: "Demise pěti ministrů je součástí koaliční smlouvy, to znamená, že jsme hovořili o všech možných vývojích a samozřejmě jsme hovořili i o tom, že koaliční smlouva má tu možnost, že pět ministrů sociální demokracie podá demisi, což podle koaliční smlouvy znamená pád vlády," uvedl Hamáček s tím, že tato možnost dnes na stole nebyla.

13:37
Jurečka z KDU-ČSL reaguje na jednání sociálních demokratů
13:41
Vládu podle Výborného charakterizuje zoufalost

"Nechcete řídit stát jako firmu, to byla jen další z vašich lží. Vy chcete řídit stát jako svoji firmu a demokracie vás přitom zdržuje a obtěžuje," řekl lidovecký předseda Marek Výborný.

Babišovu pozici označil Výborný za zoufalou, když se podle něho zoufale snaží přesvědčit obyvatele mimo jiné o tom, že skupina Agrofert už není jeho. Podobně se předseda KDU-ČSL vyjádřil o výměně na postu ministra spravedlnosti v době, kdy premiérovi hrozí obžaloba v dotační kauze Čapí hnízdo.

Za zoufalou pokládá Výborný také pozici ČSSD. "Snaží se přesvědčit národ a hlavně sama sebe, že je ve vládě téměř proti své vůli, že je tou poslední demokratickou pojistkou a že je to od něj vlastně oběť," uvedl Výborný. Sociální demokracie hraje podle něho "nedůstojnou a podřadnou" roli statisty.

13:44
Podle informací HN část členů ČSSD chtěla odejít z vlády

Podle informací redakce chtěla část členů ČSSD odejít z vlády a prosazovala to na jednání klubu. "Nebudu to komentovat. My jsme o ničem nehlasovali, to, co jsem prezentoval, je výsledek jednání poslaneckého klubu a shodli se na něm všichni," řekl Hamáček. Na opakovaný dotaz IHNED.cz dodal: "Nechci debatu vést v médiích. Důležitý je výsledek a tohle je výsledek."

13:48
Hamáček je připraven vyrazit za Zemanem
14:10
Pirát Michálek k (ne)jmenování Šmardy ministrem
14:18
Výdaje na státní aparát a na dárky voličům ale podle Kalouska rostou rychleji než ekonomika

"Před deseti lety byla sociální demokracie mimořádně citlivá na zneužití moci a konflikt zájmů," uvedl Kalousek. Připomenul, že současný předseda vlády je trestně stíhán pro podvod a poškozování finančních zájmů EU a podle auditu Evropské komise trvá premiérův konflikt zájmů kvůli unijním dotacím pro Agrofert.

Kalousek se také pozastavil nad vystoupením Babiše a ministrů za ANO, kteří se v projevech se zástupci opozice prostřídali a prý dostali povinný slohový úkol odprezentovat, "jak je dobře a bude ještě líp". Výdaje na státní aparát a na dárky voličům ale podle Kalouska rostou rychleji než ekonomika. "To je cesta do zaostalosti," řekl.

14:20
Kalousek ve sněmovně hovořil o kauze Adama Vojtěcha

Kalousek také připomenul zjištění, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) ještě jako tajemník Andreje Babiše jako ministra financí sháněl informace o platech manželky ministra ČSSD přes lobbistu Tomáše Horáčka, který je stíhán kvůli podezření z manipulace nemocničních zakázek.

"To by v dobách Palerma, v těch temných dobách vlád, než přišel Andrej Babiš, stačilo na konec politické kariéry během deseti minut. Dnes se všichni tváří, že se nic neděje," řekl Kalousek. Vojtěch ale vzhledem k problémům Babiše může být v klidu. Hlavními důvody pro pád vlády je podle Kalouska konflikt zájmů jejího předsedy, likvidace zásad demokratického právního státu a mezinárodní ostuda, kterou předseda vlády své zemi dělá.

14:34
Předseda TOP 09 Pospíšil o dnešním hlasování o nedůvěře vládě a ČSSD
14:37
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová pokračuje ve výčtu úspěchů vlády

"Opozice se nesoustřeďuje na práci v Poslanecké sněmovně. Spoustu úkolů se nám daří plnit. Těmi úkoly zlepšujeme život nás všech," řekla.

15:03
Předseda hnutí STAN Vít Rakušan komentoval vládu i demonstrace

"Vítěz voleb nemá patent na pravdu a monopol na správná řešení ani informační monopol. Mluvte s námi, bavte se s námi, bavte se i s lidmi, kteří s vámi nesouhlasí a kteří zaplnili Letenskou pláň. Slíbil jste vládu odborníků, kterou nemáme. A kromě toho, že řešíte problémy vlády, neřešíte problémy země. To vám, pane premiére, vzkazují lidé, kteří proti vám demonstrují."

15:16
Hamáček hrozí kvůli ministrovi kultury ústavní žalobou na Zemana

Předseda ČSSD Jan Hamáček napíše premiérovi Andreji Babišovi (ANO), aby hned v pondělí podal ústavní žalobu na prezidenta, pokud Miloš Zeman do neděle neřekne, kdy jmenuje ministra kultury. Novinářům to dnes řekl místopředseda sociální demokracie Ondřej Veselý. Prezident by podle něj měl co nejdřív oznámit termín, kdy jmenuje do čela resortu Michala Šmardu namísto Antonína Staňka. ČSSD netrvá na tom, aby změna byla ze dne na den, Zeman ale nesmí otálet.

15:41
Předseda ČSSD Jan Hamáček popírá, že by hrozil prezidentovi ústavní žalobou
15:49
"Není pravda, že tato vláda činí jen populistické rychlé kroky," říká ministr školství Robert Plaga

Podle Plagy se na ministerstvu školství dějí pozitivní změny, na které se za posledních 15 let nedostalo, například snížení administrativní zátěže nebo rychlejší vyplácení dotací na sport.

"Průměrné platy v regionálním školství rostou a vzhledem k novému rozpočtu je zřejmé, že do roku 2021 naplníme programové prohlášení vlády a platy v regionálním školství porostou o 50 %," doplňuje.

16:03
"Hned, jak jsem nastoupila jako nováček do vlády, bylo na mě zaútočeno," prohlásila ministryně spravedlnosti Benešová

"Bylo mi vytýkáno, že jsem byla advokátkou, i když ostatním to vytýkáno nebylo. Bylo mi vytýkáno, že jsem rudá Marie, ačkoliv jsem nikdy ve straně nebyla. Protože nic jiného na mě zkrátka neměli. Necítím se být ohybačkou práva, necítím se být člověkem, který by justici násilnil a ve svém pokročilém věku to ani nemám zapotřebí," prohlásila Marie Benešová, proti které v poslední době probíhají demonstrace.

16:05
ČSSD chce nejdřív jednat, popřel Hamáček informace o žalobě

Klub ČSSD se dnes podle předsedy strany Jana Hamáčka nedohodl na tom, že požádá premiéra Andreje Babiše (ANO) o podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu, pokud bude prezident Miloš Zeman dál otálet s výměnou ministra kultury. Místopředseda ČSSD Ondřej Veselý předtím uvedl, že Hamáček napíše Babišovi žádost o podání kompetenční žaloby, pokud prezident do neděle 30. června neoznámí, kdy ministra jmenuje.

"Je to jedna z možností řešení, ale není to tak, že stojí v nějaké rovině ultimáta, že bychom požádali premiéra, aby tu žalobu podal. Pan prezident vyjádřil ochotu jednat, takže my jsme připraveni jednat, do té doby nemá cenu něco dalšího řešit," řekl Hamáček.

16:27
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch popisuje úspěchy svého resortu

"Spustili jsme například program Studuj zdrávku, abychom mladé lidi přiměli pracovat ve zdravotnictví, protože my je nejdřív musíme vzdělat a pak je do toho systému dostat. A daří se to, jsou kraje, které již nemají kapacity ve školách pro zdravotníky. Jak už tu o tom mluvil pan Plaga, tvoříme dlouhodobá řešení, ne jen rychlé kroky. Podporujeme lékařské fakulty, od příštího roku naberou o 15 % více studentů. Ty plody už nesklidíme ani já, ani pan ministr školství, ale bude více absolventů, kteří nahradí stárnoucí praktické lékaře," řekl.

16:37
Opozici jde o divadlo, pozitiva z vlády sbírá Babiš, říká místopředseda ČSSD Veselý

 

16:57
Ministryně Benešová: Babiš v podstatě postupoval dle zákona o střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš ve vztahu k holdingu Agrofert podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové v podstatě postupoval v souladu s českým zákonem o střetu zájmů. Vlastně není co řešit, řekla ministryně. Na adresu svých kritiků někdejší státní zástupkyně řekla, že si některé z nich pamatuje z odposlechů.

17:14
"S klimatickou změnou se nedá bojovat, ta nás přesahuje," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec

"My se musíme připravit na to, že se klimatická změna stane, i když se přetrhneme. To se totiž může stát. My máme v ruce pouze adaptační opatření pro tuto zemi na změnu klimatu, ale máme omezeně v ruce, aby ta změna klimatu nepokračovala," pokračoval.

17:46
ČSSD hrozí Zemanovi kvůli ministrovi kultury kompetenční žalobou

Předseda ČSSD Jan Hamáček napíše premiérovi Andreji Babišovi (ANO), aby hned v pondělí podal kompetenční žalobu na prezidenta, pokud Miloš Zeman do neděle neřekne, kdy jmenuje ministra kultury. Pokud by prezident do neděle 30. června nerozhodl, kdy Šmardu jmenuje, a premiér zároveň neměl připravenou kompetenční žalobu, je to podle místopředsedy ČSSD Veselého mimo ústavní rámec. ČSSD by v takovém případě musela adekvátně reagovat, uvedl.

 

18:03
Po šesti hodinách sněmovní debaty k návrhu opozice na vyslovení nedůvěry vládě se ke slovu dostali řadoví poslanci

Dosud hovořili jen řečníci s přednostním právem. Do rozpravy se hlásí 24 poslanců. Sněmovna si již v úvodu odhlasovala, že může jednat až do půlnoci.

18:32
Projev předsedy hnutí STAN Víta Rakušana
19:15
Bohuslav Svoboda ve sněmovně kritizoval kroky ministerstva zdravotnictví

"Možná že excelujete v získávání informací na politickou konkurenci, ale v ministerské funkci podle mého neplníte svou úlohu," ukončil své vystoupení Svoboda s odkazem na nedávné zjištění iROZHLASU.cz, že Adam Vojtěch jako náměstek na ministerstvu financí mimo jiné sháněl informace o manželce tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD).

Vládě plánuje vyslovit nedůvěru.

19:40
Místopředseda ODS Martin Baxa tvrdě kritizuje ministra kultury Staňka

"V tomto případě nelze ani o nějakém plnění programového prohlášení hovořit," shrnul své výtky na adresu ministra kultury Antonína Staňka místopředseda ODS Martin Baxa.

Jednání bude podle všeho pokračovat do pozdního večera, do rozpravy je přihlášeno ještě 19 poslanců.

20:03
Své působení ve vládě obhajuje před poslanci ministr kultury Antonín Staněk

"Udělal jsem spoustu chyb, ale udělal jsem i mnoho užitečného," řekl Staněk. "Po celé České republice je spousta měst, které znají jméno Staněk právě proto, že jsme tam pomohli s památkami," pokračoval. Během svého proslovu také několikrát opakoval, že je příliš slušný.

"Není pravda, že jsem se nezastal veřejnoprávních médií. Vyzýval jsem ve sněmovně, aby byly co nejdříve projednány výroční zprávy a schytal jsem to z druhé strany," reagoval Staněk na kritiku Martina Baxy z ODS. Staňka se zastal i jeho stranický kolega Jaroslav Foldyna.

"Byl to nejlepší projev pana ministra," ocenil Staňka poslanec Stanjura. Podle něj však Staněk projev nepochopitelně adresoval opozici, ačkoliv o jeho odvolání se postarala jeho domovská ČSSD a premiér Babiš.

20:36
Jan Čižinský navrhuje změnu volebního systému

Podle Čižinského by se propadlé hlasy měly rozdělit mezi všechny strany rovnoměrně. Soudí, že by to mohlo pomoci stranám soupeřit s hnutím ANO.

20:42
Část projevu ministra Staňka, kterým zaskočil přítomné poslance
21:25
Poslanci potvrdili, že jednání může pokračovat i po půlnoci

Do rozpravy je stále přihlášeno ještě 13 zákonodárců. Jednací den může končit až 8:59 následující den (tj. 27. 6.).

21:46
Pirát Ferjenčík kritizoval vládní důchodovou politiku, ministryně reagovala, že je ještě mladý

"Máte dost času to dostudovat, jste mladý," prohlásila ministryně. Několik poslanců pak ministryni vyzvalo, aby se omluvila a napříště už věkem v diskusi neargumentovala.

22:45
"Vláda odsála peníze z Lesů ČR, které místo aby použila na boj s kůrovcem, použila je na vývoj inovativního toastového chleba" uvedla poslankyně ODS Vrecionová

Odmítla také kritiku vystoupení opozičních poslanců jako mlácení prázdné slámy. "My jsme tady taky trpělivě poslouchali projevy ministrů. Není naše chyba, že jsme se dostali ke slovu až nyní."

23:13
Ministryně financí Schillerová: Plníme programové prohlášení vlády, zvyšujeme rating ČR v mezinárodním prostředí
23:16
Pirát Michálek reagoval na Faltýnkovo vystoupení a vysvětlil, co v zákoně o střetu zájmů znamená termín ovládající osoba

"Je logické, že pokud si někdo dosadí právníka a manželku do nějaké firmy, tak se nemůže vyhnout povinnostem a důsledkům, které z toho vyplývají. Neprošlo to u Čapáku a myslím, že to neprojde ani v tomto případě," uzavřel vystoupení Michálek.

23:29
Ministr zemědělství Toman zopakoval, že návrh auditu nehovoří o jeho střetu zájmů

Ministr zemědělství Miroslav Toman před poslanci zopakoval, že návrh auditní zprávy Evropské komise neobsahuje závěr o tom, že by byl ve střetu zájmů. Uvedl, že se spekulacemi o střetu zájmů cítí poškozen, od začátku se podle něho nezakládaly na pravdě.

23:47
Ministryně Maláčová: My si nekupujeme hlasy, my chráníme lidi před chudobou

"Když jste senior a počítáte každou korunu, tak se to na vašem politickém přesvědčení podepíše," pokračovala. "Mám velkou radost, že se sociální demokracii podařilo obnovit proplácení prvních tří dní nemocenské," dodala. Její projev rozpoutal vlnu nevole, přes deset poslanců se přihlásilo do diskuse k jejímu vystoupení.

Na její vystoupení velice ostře reagovala poslankyně ODS Černochová, která ministryni Maláčovou označila za "hloupou". "Přezdívka dávkomat poměrně sedí," uvedl na adresu Jany Maláčové poslanec ODS Skopeček.

00:19
Hamáček: "Nevím, jestli má v této hodině smysl vystupovat, ale musím"

"Kultivovaná diskuse skončila vystoupením poslankyně ODS Jany Černochové, říkat, že je někdo hloupý, že někdo lže, to už je přes čáru," uvedl Hamáček a vyzval k návratu ke slušné debatě. Ministryně Maláčové se o chvíli později zastal během faktické poznámky i poslanec Klaus.

00:34
"Vyčítat ministryni práce a sociálních věcí, že řeší dávky… Je to sedmdesát procent činnosti," brání se ministryně Maláčová

Poznámku o hlouposti od poslankyně Černochové si neberu osobně. "To je zapálená opoziční rétorika," komentuje.

00:37
Ministr Staněk se dříve v debatě přirovnal ke Karlu IV.
01:00
Poslanec ODS Žáček reagoval na slova ministryně Benešové o odposleších

"Chtěla (ministryně Benešová) naznačit, že někteří poslanci jsou odposloucháváni? Považuji to za vážnou věc," komentoval Žáček tento výrok ministryně: "Ti, kteří mě dneska nálepkují, tak sami mají problémy, protože si některé pamatuji z telefonních odposlechů."

Poslanec ODS Žáček kritizoval nečinnost vlády v oblasti kybernetické bezpečnosti. Současnou vládní koalici nepodpoří z důvodu "Neexistence reforem a s tím spojené zranitelnosti veřejných rozpočtů".

01:50
Ministryně Schillerová obhajovala finanční politiku vlády a rozpočet

Premiér Andrej Babiš i její další straničtí kolegové ji však napomínali, že mluví už příliš dlouho. Poznámku ministryně "ještě toho mám hodně" komentoval premiér slovy "ježišmarja".

02:05
Poslanci jednají o nedůvěře vládě už více než 14 hodin

Do rozpravy je momentálně stále přihlášeno 7 poslanců.

02:26
Jakub Janda z ODS kritizoval vládní koncepci sportu

"Nevím, kdo ti to psal, Kubo, ale není to pravda," reagoval na jeho proslov Milan Hnilička. Za tato slova byl napomenut, jelikož Jandu přímo oslovil.

03:04
Marian Jurečka přednesl jeden z nejostřejších proslovů na půdě sněmovny
03:15
Miroslav Kalousek kritizoval publikaci Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel exnáměstka Závodského, kterou Jurečka citoval

"To je porušení všech etických pravidel, které na státní správu klademe," řekl. Domnívá se, že by státní úředník měl být loajální.

03:33
"Není možné, aby v čele české vlády stál agent StB," prohlásila Miroslava Němcová

"Vláda Andreje Babiš je závislá na podpoře komunistů." "Rekordní státní represe, které se stát dopouští na českých občanech." "Porušování ústavy členy vlády." I toto jsou důvody, proč Němcová vládě důvěru nevysloví.

03:51
Rozprava byla právě ukončena

Nikdo nemá zájem o závěrečné slovo. Bude následovat hlasování.

04:43
Nedůvěra vyslovena nebyla

Proti nedůvěře vládě hlasovali přítomní poslanci ANO a sociální demokracie. Komunističtí poslanci se hlasování zdrželi. Návrh podpořili poslanci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a nezařazení.

04:44
On-line reportáž končí

Reportáž ze sněmovny končí, děkujeme vám za pozornost a přejeme hezký den.

ŽIVĚ: Podaří se opozici vyslovit Babišově vládě nedůvěru? Sledujte schůzi sněmovny