Tento pátek je prozatím posledním dnem, kdy vykonává funkci ekonomického náměstka na ministerstvu obrany Pavel Beran. Podle zjištění Aktuálně.cz ho tajemník resortu k zítřejšímu dni dočasně zbaví výkonu funkce. Důvodem je Beranovo kárné řízení. Náměstek mimo jiné proslul rvačkou s vojenským policistou, kvůli níž ho prověřuje policie.
"Náměstek pro řízení sekce ekonomické Pavel Beran byl ke dni 25. května 2019 státním tajemníkem ministerstva obrany Petrem Vančurou zproštěn výkonu služby z důvodu zahájení kárného řízení podle zákona o státní službě," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí resortu Jan Pejšek.

Vzhledem k neveřejné povaze kárného řízení odmítl mluvčí sdělit další podrobnosti. Mlčí i náměstek Beran. Aktuálně.cz ho sice na telefonu zastihlo, ale Beran se kvůli zaneprázdněnosti omluvil a zavěsil. Po dobu jeho nuceného uvolnění z funkce ho bude zastupovat ředitelka odboru rozpočtu Blanka Cupáková.

Beran není jediným vysoce postaveným člověkem na ministerstvu obrany, který v resortu, byť v tomto případě dočasně, končí. V únoru ministr Lubomír Metnar odvolal šéfa Vojenské policie Pavla Kříže, byl nespokojený s výsledky jeho práce a koncepcí útvaru.

Ke konci dubna odvolal ministr i šéfa státního podniku VOP CZ Marka Špoka, nezamlouval se mu způsob vedení firmy a komunikace podniku. Jde o strategický podnik, který se zabývá opravami vojenské techniky a strojírenskou výrobou. Loni skončila firma ve ztrátě.