Ještě letos chce ministerstvo obrany podepsat smlouvu na nákup 210 pásových bojových vozidel za 50 miliard korun. Do největšího tendru v historii české armády se čtyři zbrojařské firmy oslovené ministerstvem mohly přihlásit nejpozději do čtvrtečních 14 hodin.

"Ve stanoveném termínu podali žádost o účast v tendru na pořízení 210 kusů pásových bojových vozidel pěchoty pro českou armádu všichni čtyři oslovení výrobci," řekl HN mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

V boji o státní zakázku je tak zatím vozidlo Lynx německého koncernu Rheinmetall, Ascod II americké firmy GDELS, CV90 britsko­-švédské firmy BAE a bojové vozidlo Puma z německého konsorcia PSM.

Právě o PSM a Pumě se spekulovalo, jestli se do tendru na pásové vozy přihlásí. Armáda chce, aby se do vozidla vešlo 11 lidí, což německý stroj nesplňuje − pojme maximálně devět lidí. Stejně tak má věž bez osádky, zatímco čeští vojáci požadují osádkovou věž.

Jde o několik z 16 požadavků, které výrobcům stanovilo ministerstvo obrany. Firmy, které je nesplní, mohou být z tendru vyřazeny.

Zda jsou doručené dokumentace firem kompletní a splňují požadované náležitosti, bude nyní podle Pejška ministerstvo kontrolovat. Přestože resort obrany nechce komentovat časový harmonogram tendru, odhaduje se, že kontrola přihlášek čtyř firem zabere asi měsíc.

Stát chce nová bojová vozidla koupit proto, že ta stávající pochází z dob socialismu a jsou již zastaralá.

Někteří poslanci ze sněmovního výboru pro obranu už dříve HN řekli, že pochybují o tom, že ministerstvo stihne smlouvu na pásové stroje podepsat do konce roku. Resort obrany o tom ale nepochybuje.