Starostové měst a obcí by už letos na podzim mohli dostat až miliardu korun na výstavbu bytů pro lidi s nízkými příjmy. Dotace obcím rozdělí nový program Výstavba, který v pondělí schválila vláda.

Program, za nímž stojí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), má podpořit výstavbu sociálních a dostupných bytů. Podle odhadů ministerstva by sociální byt potřebovalo až 65 tisíc domácností, kterým se kvůli nízkým příjmům nedaří najít odpovídající bydlení.

"Smyslem financování přes Státní fond rozvoje bydlení je možnost kombinace dotace a výhodného úvěru a nemusí se jednat ani o výstavbu na zelené louce, ale možný je i nákup jednotlivých bytů," uvedla ministryně Dostálová.

Obce či města si budou moci o peníze požádat zřejmě na konci června. Pokud jim úředníci žádost schválí, mohou začít stavět už na podzim. Stát dá letos na výstavbu sociálních bytů celkem 650 milionů korun, dalších 350 milionů starostům půjčí na dostupné byty.

V příštích letech se tato částka zvýší - na sociální bydlení půjdou dvě miliardy, díky čemuž by podle odhadů MMR mohlo každý rok vzniknout asi 1250 nových bytů. Na úvěry na vybudování dostupných bytů má příští rok zamířit miliarda korun. Od roku 2021 navíc stát plánuje využít i evropské fondy.

Související

Na sociální byty budou mít nárok lidé s příjmem pod 1,6 násobek životního minima. V případě rodiny s dítětem do šesti let jde o 12 336 korun. Byty budou různě velké - od 23 metrů čtverečních až po 120 metrů čtverečních. Měsíční nájem v nich nesmí překročit 61,10 koruny za metr čtvereční.

V případě stavby dostupných bytů mohou města od státu získat výhodný úvěr. Ten by splácela nejdéle 30 let s fixní úrokovou sazbou. Její výše bude o půl procenta nižší než je základní referenční sazba EU pro Česko, nejméně však jedno procento. U takzvaných dostupných bytů mohou radnice účtovat nájemné, které je v daném místě běžné.

Problém nedostatku bytů pro lidi s nízkými příjmy měl původně řešit nový zákon o sociálním bydlení, který by mimo jiné obcím určoval, kolik sociálních bytů musí postavit. Ačkoliv má současná vláda předložení tohoto zákona v programovém prohlášení, premiér Andrej Babiš (ANO) už loni na podzim řekl, že zákon není potřeba a obcím více pomohou dotace.

Související