Nedávno částečně otevřená Historická budova Národního muzea (NM) bude v únoru opět uzavřena. Důvodem je podle mluvčí NM Kristiny Kvapilové údržba a provozní zkoušky veškerých technologií. Od března se muzeum zase otevře včetně bezbariérového přístupu. Návštěvníci budou moci nahlédnout i do nově zastřešených dvoran a dostanou se do kopule stavby, kam doposud přístup možný nebyl.

Muzeum se u příležitosti stého výročí vzniku Československa částečně otevřelo loni 28. října po tříleté rekonstrukci a sedmi letech od svého uzavření. Oprava stála 1,8 miliardy korun. Do konce loňského roku byl vstup do muzea zdarma, využilo toho na čtvrt milionu lidí. V budově ještě nejsou nainstalované stále expozice, přístupné jsou jen dvě výstavy. Česko-slovenská a Slovensko-česká výstava vznikla u příležitosti oslav výročí založení společného státu, druhá výstava ukazuje dvě stovky nejvýznamnějších předmětů ze sbírek NM.

Během jara bude otevřena podzemní spojovací chodba mezi Historickou a Novou budovou. Na jaře se počet výstav v Historické budově rozšíří o výstavu o československých letcích ve Velké Británii s názvem Rytíři nebes. Na léto se připravuje výstava Tutanchamon. Na podzim se návštěvníkům otevřou i některé nové expozice včetně přírodovědeckých s kostrou plejtváka myšoka.