Pražský magistrát zvažuje, že začne přímo podporovat výstavbu, do které se pustí bytová družstva.

Ještě v listopadu přitom nastupující koalice slibovala, že město pomůže Pražanům dosáhnout na hypotéky. Návrh představila nová radní pro legislativu Hana Marvanová (Spojené síly pro Prahu). Metropole podle ní měla vytvořit speciální fond, kterým by Praha ručila za úvěry například učitelům, policistům či zdravotním sestrám. Na bydlení tak měli dosáhnout i ti, kterým by banky vlastní bydlení na nejdražším realitním trhu běžně financovat nepomohly.

Teď se však ukazuje, že z těchto plánů sešlo. "Na tomto tématu, na které se ptáte, nebyla v koalici shoda," přiznala HN Marvanová. Přichází však s novým plánem, jak lidem získání bytu usnadnit. "Nevzdali jsme se myšlenky, že jsou tady skupiny obyvatel, které na bydlení bez nějaké formy pobídek nedosáhnou. Cítíme za to odpovědnost. Nestačí jen říct, ať si každý pomůže sám nebo ať se vystěhuje za Prahu," dodává radní.

Úředníci aktuálně vybírají nejvhodnější městské pozemky, na kterých by mohly stát nové bytové domy.

Na některých z nich se chce město pustit do výstavby samo, ale část chce přenechat za výhodnějších podmínek přímo budoucím nájemníkům. Stačí, aby se spojili do bytového družstva a stavbu sami zaplatili.

Za takových podmínek by jim Praha pozemek dočasně pronajala s tím, že si ho mohou odkoupit až později, třeba po deseti či více letech. "Výstavba by pro ně tak byla levnější, protože cena pozemku zpravidla tvoří až dvacet procent z celkových nákladů bytového projektu," říká Marvanová.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.