Počet zemřelých dárců orgánů byl loni nejvyšší za posledních třináct let. Celkem šlo o 282 lidí, jejichž orgány po smrti pomohly jiným. Pacientů, kteří by potřebovali transplantaci, je ale stále více než orgánů, ať už od dárců zemřelých, či žijících. Právě ve druhé skupině vidí odborníci nedostatečně využívaný zdroj, na který je potřeba se zaměřit.

Zemřelých dárců je rok od roku více. Ředitel Koordinačního střediska transplantací Miloš Adamec si to vysvětluje například tím, že se v Česku v této oblasti neobjevují žádné skandály. "V jiných zemích se třeba do médií dostaly případy, kdy se předbíhali pacienti na čekacích listinách. U nás jsme za posledních deset let nic takového nezaznamenali," říká Adamec. Pomoci mohlo i to, že od roku 2013 mají rodiny dárců nárok na příspěvek na pohřebné.

Jiří Froněk, přednosta kliniky transplantační chirurgie v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), příčinu nárůstu dárců vidí i v tom, že se orgány odebírají nebožtíkům starším než dříve. "Ukazuje se, že například výsledky transplantací jater i od starších dárců jsou velmi dobré," podotýká Froněk. A dodává, že nově mohou orgány darovat také cizinci, kteří žili a zemřeli v Česku.

Dárcem orgánu se po smrti může stát každý, kdo to během svého života nezakázal. Takových lidí je podle Adamce ve speciálním registru méně než dva tisíce. Slovo mají i pozůstalí. "U dětí se musíme ptát zákonných zástupců, ale u dospělých je to tak, že pokud za svého života nevysloví nesouhlas, tak rodinu pouze informujeme, že jejich blízký bude dárcem. Pokud to pak rodina zakáže, akceptujeme to," vysvětluje Adamec s tím, že se to stává asi v desetině případů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.