Koncentrace metanu při čtvrteční tragédii v dole ČSM na Karvinsku musela být proti předpisům minimálně 4,5násobná. V pátek to řekl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek. O příčině spekulovat nechtěl, bude předmětem vyšetřování, které povede Obvodní báňský úřad v Ostravě. Zdeněk Kaláb z Ústavu geoniky Akademie věd ČR uvedl, že metan ve směsi se vzduchem v přítomnosti otevřeného plamene vybuchuje při koncentraci v rozmezí čtyř až 15 procent.

"Jedna věc je jasná, musela tam být větší koncentrace metanu a muselo dojít k určitému počinu. Ten počin je předmětem šetření a nelze se k tomu teď vyjádřit - jestli tam byl nějaký přírodní vliv, lidská chyba, popřípadě technická závada, která mohla výbuch také způsobit," řekl Machek.

"V bezpečnostních předpisech máme jako limitní koncentraci jedno procento metanu v ovzduší. A dolní mez výbušnosti metanu se pohybuje kolem 4,5 procenta," dodal. Průměrná koncentrace metanu v atmosféře se podle dostupných informací pohybuje kolem 0,0002 procenta.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Zaměstnanci obvodního báňského úřadu podle něj dorazili na místo hned ve čtvrtek večer. "Zkontrolovali přijatá opatření, zajistili provozní dokumentaci, která popisuje, jak se mělo v daném místě pracovat, a přihlížejí likvidačním pracím," uvedl. Potvrdil, že v dole jsou čidla, která hodnotu metanu měří. Spekulovat, zda například z nějakého důvodu byla mimo provoz, nechtěl. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) v pátek řekl, že podle něj žádné z čidel v dole zvýšené koncentrace metanu nehlásilo.

Důlní plyny jsou podle Kalába nedílnou součástí uhelné sloje. Průtrž nastane, když má sloj takové vlastnosti, že uvolňuje nahromaděné plyny velkou rychlostí. "Jde převážně o metan a oxid uhličitý, méně pak o další plyny jako dusík, sirovodík a další. Zde platí, že průtrže jsou podmíněny mimo jiné stupněm prouhelnění," napsal Kaláb. Plyny podle něj takzvanou exhalací unikají do důlních prostor stále a pozvolně, a pak také náhle průtržemi.

Součástí prací po výbuchu je podle něj mimo jiné "posouzení stability důlních prostor a provedení všech potřebných opatření z tohoto pohledu. Zde nejde jen o 'prohlídku důlního díla', ale v souvislosti se všemi geologickými, geomechanickými a dalšími poznatky je provedena komplexní studie a následné zabezpečení," doplnil Kaláb.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že bezpečnostní čidla v podzemí jsou nastavena na určitou hodnotu, nicméně mezi jednotlivými čidly se metan může nakumulovat tak, že to čidla nezachytí a může dojít k výbuchu.

"To samozřejmě v tomto konkrétním případě musí potvrdit speciální vyšetřovací komise, která, až to bude možné, do podzemí sfárá a bude přesně rekognoskovat terén a zjišťovat, co se tam stalo," řekl Čelechovský.

Při neštěstí v Dole ČSM na Karvinsku zemřelo ve čtvrtek 13 horníků, z toho bylo 12 Poláků a jeden Čech. Dva zranění zůstávají v nemocnici, jeden z nich bojuje o život. Místo neštěstí už navštívil polský premiér Mateusz Morawiecki, na místo tragédie přijel i český premiér Andrej Babiš (ANO). Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v pátek sdělilo, že vyjadřuje hlubokou soustrast blízkým obětí a pevně věří, že všichni zranění se brzy zotaví. "Vlastní šetření výbuchu je zcela mimo MPO. Výkon vrchního dozoru nad bezpečností práce v hornictví vykonává státní báňská správa, vyšetřování mimořádných událostí je tedy plně v její kompetenci a provádí ji vždy ve spolupráci s policií," dodal úřad.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist