Přední část těžby, kde došlo k výbuchu metanu, je to nejdůležitější místo dolu, řekl v rozhovoru pro polskou stanici TVN24 Jerzy Markowski, bývalý náměstek polského ministra hospodářství a sám bývalý horník.

Český důl podle svých slov zná, protože v něm několikrát byl. Přední část těžebního tunelu je podle něj "nejdůležitější, nejodpovědnější" součástí těžby. "Nic důležitějšího už v dole není," řekl Markowski.

Proto se tam podle něj posílají ti nejschopnější a nejzkušenější horníci - a to jsou dle jeho názoru právě Poláci, protože se - podle jeho vyjádření - Češi při útlumu těžby svých nejzkušenějších pracovníků už dávno zbavili. "Musí se tak posilovat našimi experty, kteří by ale dnes už byli spíš potřebnější v Polsku, kde začínají chybět lidé."

Vedení společnosti OKD chybí podle Markowského jakýsi "sociální instinkt", překvapila ho nízká úroveň informací ohledně čtvrtečního neštěstí.

"My jsme si v Polsku zvykli na určité standardy záchranných akcí - že je všechno transparentní, všichni vědí všechno, od premiéra až do posledního člověka v dole," uvedl Markowski. "Pokud se něco takového stane u nás, každou hodinu jsou k dispozici nové informace," doplnil. Vedení OKD mělo mít podle Markowského "už dávno svého vlastního novináře nebo inženýra, který je schopen o věcech mluvit a popsat je".  

Tvrdí, že polské hornictví je ještě postavené na "zdravých zásadách". Připomněl, že české doly v posledních dvaceti letech přešly do soukromých rukou. Noví majitelé prý zanedbali mnoho procedur i zásad týkajících se tak těžké práce, jako je ta pod zemí.

Důl je podle Markowského moderní a vybavený nejnovější technikou. Češi si ale podle něj odvykli "dramatu boje s přírodou v hornictví". Naznačil, že české hornictví má za sebou období zpomalení a propouštění, což by se mohlo odrazit i v dodržování bezpečnosti práce. Důl má podle něj stejné bezpečnostní standardy jako podobné polské doly, takové, které jsou závazné po celé Evropské unii.

Podobně jako na něj navazující sousední polský důl, uzavřený v roce 1998, má ČSM složitou geologickou strukturu. "Zdroj uhlí je složitý z geologického hlediska a vyskytuje se tam hodně metanu," řekl Markowski.