Práce v severní lokalitě Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku budou obnoveny 27. prosince. Speciálními hrázemi zůstane na několik týdnů uzavřen jen prostor, který ve čtvrtek odpoledne zasáhl výbuch metanu a následný požár. V neděli to řekl mluvčí těžební společnosti OKD Ivo Čelechovský.
Báňští záchranáři v neděli vyprostili z podzemí ostatky dalších tří horníků, kteří ve čtvrtek zahynuli při neštěstí v Dole ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku. Krátký průzkum také ukázal, že v místech výbuchu jsou stále extrémně vysoké koncentrace metanu. Lokalita proto bude uzavřena vybudovanými hrázemi. Oznámil mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Polsko drží den státního smutku, za 13 zemřelých horníků se během mše v Katovicích modlilo několik set lidí.
Při čtvrtečním výbuchu a následném požáru zemřelo v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku 12 Poláků a jeden Čech, další tři horníci skončili v nemocnici.
Horník, který při výbuchu utrpěl hluboké popáleniny na polovině těla, zůstává v kritickém stavu. Oproti pondělí, kdy lékaři zaregistrovali náznaky drobného zlepšení, se jeho stav nezměnil. Podobné to je i u druhého, méně zraněného horníka. Jeho stav je stabilizovaný. Informovala o tom mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě Naďa Chattová.
Vážněji zraněný horník má hluboké popáleniny přibližně na polovině těla. "Zůstává dál v kritickém stavu. Situace se nezměnila," řekla. I u něj ale lékaři v pondělí zaznamenali mírné zlepšení.
Třetí zraněný horník, který byl po výbuchu převezen do nemocnice v Karviné-Ráji, je už od pátku v domácím ošetřování.
"Dílčí průzkum v neděli v dopoledních hodinách umožnil vyprostit ostatky tří horníků. Budou ještě v neděli převezeny do Ústavu soudního lékařství k identifikaci," uvedl Čelechovský.
Průzkumu se účastnila šestičlenná četa báňských záchranářů. V dole už nehoří, zůstávají tam ale velmi riziková místa s vysokými koncentracemi metanu a kyslíku. Kdyby se oba plyny smísily, hrozil by další výbuch. Vedoucí likvidace havárie proto okamžitě rozhodl o uzavření nebezpečného prostoru. Provizorní stěny, takzvané hráze, záchranáři budovali od pátku. Nyní bude OKD pokračovat v dřívějším plánu. Uzavřené místo se musí dostatečně zchladit. Vše může trvat i několik týdnů.
Nyní bude OKD pokračovat v dříve naplánovaném postupu. Uzavřené místo se musí dostatečně zchladit. Bude se do něj pouštět dusík. Vše může trvat i několik týdnů.
Na povrch záchranáři zatím dostali jen čtyři z 13 obětí důlního neštěstí. V okamžiku, kdy to situace umožní, se na místo neštěstí vypraví vyšetřovací komise. V ní jsou zástupci odborů, vedení dolu i báňských úřadů Česka a Polska.
Památku třinácti horníků, kteří ve čtvrtek zemřeli při výbuchu metanu a následném požáru v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku, v pondělí večer uctí lidé na půlnočních mších ve Stonavě na Karvinsku i v Ostravě. Ve Stonavě bude dokonce oltář svaté Barbory, patronky horníků, střežit hlídka v hornických uniformách. Řekl to stonavský farář Roland Manowski.
"Mše budou dvě. Dnes ve 21:00 a v úterý pak v 10:15. Je to proto, že ne každému vyhovuje večerní čas," řekl Manowski. Dodal, že půjde o vánoční mše. "Ale tato tragédie do Vánoc vstoupila. Proto to chci spojit," řekl. O neštěstí 13 horníků a smutku jejich rodin bude proto mluvit ve svém kázání. Citovat bude i z kondolenčního dopisu, který farnosti zaslal katovický arcibiskup Wiktor Skworc. Ten promluvil i v neděli na mši v Katovicích.
Sirotkům po hornících už lidé poslali 100 tisíc korun
Sbírky na podporu sirotků či rodin 13 horníků, kteří zemřeli ve čtvrtek v Dole ČSM, vynesly už víc než 500 tisíc korun. Jedno konto spravuje Spolek Svatá Barbora, druhé Nadace OKD. Oznámili představitelé těchto organizací.
Spolku Svatá Barbora už přišlo víc než 450 tisíc korun. "Jsme vděčni. Děkujeme za všechny dary jménem sirotků," řekla předsedkyně výboru spolku Monika Němcová. Peníze pro sirotky mohou lidé posílat i nadále na účet spolku 1657156389/0800 s variabilním symbolem 20122018, který odpovídá datu neštěstí.
Takto získané prostředky spolek rozdělí výhradně mezi sirotky, kteří po hornících zůstali. "Jako spolek můžeme podporovat právě jen hornické sirotky," uvedla Němcová a dodala, že půjde minimálně o deset dětí. "Přesný počet ale v tuto chvíli nemáme," řekla.
Druhý účet, na který zatím dorazilo asi 85 tisíc korun, v pátek zřídila Nadace OKD společně s těžařskou společností OKD. "Celkový výtěžek bude rozdělen postiženým rodinám z důlního neštěstí na Dole ČSM Sever. Číslo účtu je 342342342/0800," uvedl mluvčí firmy Ivo Čelechovský.
Ředitelka nadace Karolína Preisingerová řekla, že tyto peníze budou rozděleny mezi všechny rodiny bez ohledu na to, zda v nich jsou, nebo nejsou děti. "Sbírka není časově omezená. V lednu uvidíme, jak dlouho ji necháme. Záleží na dohodě s OKD," řekla
Společnost OKD v sobotu oznámila, že 27. prosince začne vyplácet peníze určené na podporu rodinám horníků, kteří zemřeli. Nejprve půjde podle Čelechovského o okamžitou sociální výpomoc několika desítek tisíc korun. Další peníze ve výši až 240 tisíc na osobu žijící ve společné domácnosti se budou vyplácet později.
Nadace OKD přijímá finanční dary na účtu 342342342/0800.
Spolek Svatá Barbora pomáhající hornickým sirotkům na účtu 1657156389/0800.
Na místo tragédie dorazili i premiéři
Na místo v pátek přijeli český premiér Andrej Babiš i polský premiér Mateusz Morawiecki, který označil neštěstí za obrovskou tragédii a vyjádřil soustrast všem pozůstalým. Polští záchranáři budou na místě pomáhat českým kolegům, dokud bude třeba. Morawiecki uvedl, že zásah komplikuje extrémně vysoká teplota v podzemí. Je tam až 200 stupňů Celsia a v místě požáru mnohem více.
Podle polského premiéra pracovalo v době výbuchu v dole 23 horníků, většina byla ze zprostředkovatelské agentury Alpex. Zraněné navštívil Morawiecki v nemocnici.
Premiér Babiš také poděkoval záchranářům. "Chci poděkovat záchranářům, protože oni skutečně dělají maximum a je potřeba ocenit jejich přístup," řekl Babiš.
Babiš dále uvedl, že se stát zasadí o finanční odškodnění rodin zemřelých horníků. "Domluvili jsme se na tom, že bude spravedlivé, aby odškodnění bylo víceméně pro všechny Čechy i Poláky stejné, při zohlednění počtu dětí. Výhoda je v tom, že OKD je de facto státní firma. Její vedení navrhne, jakým způsobem by to odškodnění proběhlo," řekl Babiš. Dodal, že pokud by se nenašlo řešení v rámci OKD, rozhodne o odškodnění jako jediný akcionář státní firma Prisko.
Babiš: Odškodnění pro polské horníky by mělo být jako u Čecha
Podle Čelechovského speciální komise zjišťuje, proč v dole metan vybuchl. "Musíme si počkat na výsledky tohoto šetření," uvedl. Za OKD vyjádřil hlubokou upřímnou soustrast všem rodinám obětí.
Důlní neštěstí se stalo v severní lokalitě dolu 880 metrů pod zemí. Výbuch metanu způsobil devastaci některých důlních pracovišť, řekl mluvčí. Báňští záchranáři prohledávají prostory, které výbuch zdevastoval. "Práce v podzemí byly okamžitě zastaveny. Nastala okamžitá evakuace všech pracovních čet," řekl Čelechovský.
Lokalita je nyní uzavřená, což se dotýká práce 800 zaměstnanců ze dvou směn. Museli zůstat doma, kde budou zřejmě do neděle. Pobírají 100 procent mzdy, protože jde o překážku na straně zaměstnavatele.
Mluvčí OKD: Po výbuchu metanu přišlo o život 13 horníků
Obvinění ze zakrývání čidel OKD odmítá
Během tiskové konference, kdy zástupci dolu popisovali, kde a jak došlo k výbuchu, se poté, co uvedli, že šlo o "přípravné práce", začal rozčilovat veřejně otec jednoho ze zemřelých polských horníků. V rozhovoru se zpravodajem polské stanice TVP otec horníka řekl, že jeho syn pracoval v dole sedm let, byl horníkem, který pracoval vepředu s alpinou (hornický kombajn - pozn. red.).
"Pracoval jsem v dole v Polsku 28 let, devět let už jsem v důchodu, vím, co se tam děje. Čidla se pokrývají fólií, aby se dalo uhlí pořád dolovat," řekl podle serveru Gazeta.pl Zbigniew Kaczmarek, otec devětadvacetiletého Patryka Kaczmarka, který po výbuchu zemřel.
"Nic takového nemáme potvrzeno," odmítá jeho tvrzení mluvčí OKD Čelechovský. "Zjišťovali jsme to u horníků, kteří fárají desítky let. Proč by horníci takto dobrovolně ohrožovali svou bezpečnost?" dodává mluvčí. S tím souhlasí i mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek. Podle něj by byli horníci sami proti sobě.
Čelechovský odmítl jako spekulace také tvrzení jednoho z horníků, který řekl, že se čidla úmyslně instalují nízko u země, aby neměřila nejvyšší koncentrace metanu. Horník, který dnes přišel na vrátnici dolu, nechtěl říct své jméno a odůvodnil to obavami ze ztráty práce. "Největší koncentrace metanu jsou u stropu. Dole jsou nižší, tak se dávají čidla tam. Je na nás vyvíjen tlak. Musí se těžit. Když nesplníme normy, přicházíme o peníze," řekl.
Poláci ohlásili den smutku, v Česku budou znít sirény
Polsko v neděli drží den státního smutku za oběti čtvrtečního důlního neštěstí na Karvinsku, kde zahynulo 13 horníků, z toho 12 Poláků. Vlajky na veřejných budovách visí na půl žerdi, během celého dne se nebudou konat žádné sportovní ani zábavní akce. Mrtvé horníky uctí obyvatelé země i smuteční mší v Katovicích, která začne v pravé poledne.
Státní smutek vyhlásil v pátek polský prezident Andrzej Duda. "Můžeme být nyní duchem a modlitbou s (pozůstalými) rodinami, vzpomínat na ty, kteří zahynuli," řekl v sobotu prezident polskému veřejnoprávnímu rozhlasu.
K vrátnici dolu během celého pátečního dopoledne přicházeli současní i bývalí horníci zapalovat svíčky a pokládat květiny. Přišli i muži, kteří mrtvé horníky dobře znali, někteří s nimi dokonce pracovali v jedné směně. V době výbuchu však měli volno.
"Přišli jsme se rozloučit, byli to naši kamarádi. Jsme z jedné směny. Včera jsme ale měli volno. Měli jsme štěstí, oni ne," řekl polský horník Sebastian Makarowski.
Starosta Stonavy na Karvinsku Ondřej Feber (ANO) vyzval obyvatele obce, aby nadcházející sváteční dny trávili spíše tichým rozjímáním. V Ostravě v pátek kvůli pietě zhasnou světelné dominanty a kraj hledá způsob, jak by mohl pomoci rodinám zesnulých horníků.
Na památku 13 obětí neštěstí v černouhelném dolu ČSM na Karvinsku se v sobotu v poledne rozezní v Česku sirény. Na Twitteru to oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), na pietním aktu se dohodl s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a s šéfem hasičů Drahoslavem Rybou. Sirény letos uctily i památku českých vojáků padlých v Afghánistánu.
Po dohodě s premiérem Andrejem Babišem a ředitelem HZS Drahoslavem Rybou se zítra rozezní sirény na památku obětí včerejšího výbuchu v Dole ČSM. Myslím na jejich blízké a přeji jim sílu, aby překonali tragickou ztrátu.
— Jan Hamáček (@jhamacek) 21. prosince 2018
V úvodu pátečního jednání sněmovny uctili památku obětí i poslanci. "Je to opravdu velká tragédie," řekl Josef Hájek (ANO), jenž v OKD v minulosti řadu let pracoval. Mezi poslanci vyhlásil sbírku pro pozůstalé.
Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem této těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát. OKD letos vytěží okolo pěti milionů tun uhlí. V současnosti těží ve dvou dolech. Důlní závod 1 vznikl k 1. lednu 2015 sloučením původních závodů Důl Darkov a Důl Karviná. Důlní závod 2 vznikl k 1. lednu 2015 přejmenováním původního Závodu Důl ČSM a nachází se ve východní části karvinské dílčí pánve. Územně je členěn do dvou oblastí: Sever a Jih. Dobývací prostor je v katastrech obcí Stonava, Karviná, Albrechtice u Českého Těšína a Chotěbuz.
Důlní neštěstí v Karviné je druhé nejhorší na území České republiky od roku 1990 a nejhorší neštěstí, které zasáhlo cizince v České republice.
V dole na Karvinsku explodoval metan. Neštěstí si vyžádalo několik lidských životů
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist