Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) je dalším českým politikem, kterého Evropská komise podezírá ze střetu zájmů. Píše se o tom v dokumentu Evropské komise, který má redakce HN k dispozici. Ministrův otec totiž vlastní 80 procent akcií konsorcia Agrotrade, pod nějž spadá společnost Xaverov, která dotace v letošním roce prokazatelně pobírala. Ředitelem mateřského Agrotradu je navíc ministrův bratr Zdeněk.

"Zdá se, že existují důkazy, že Miroslav Toman ve své roli ministra zemědělství ovlivňoval podmínky pro přidělení dotací od Státního zemědělského intervenčního fondu," píše se v dokumentu Evropské komise.

Podezření nyní bude analyzovat právní oddělení Komise, stejně jako tomu bylo v případě premiéra Andreje Babiše. U něj však už mají závěry hotové. Jak v sobotu jako první upozornily zahraniční deníky The Guardian a Le Monde, právníci Evropské komise se domnívají, že je ve střetu zájmů kvůli Agrofertu.

Ministr Miroslav Toman považuje obsah dokumentu zatím za spekulaci. "Tuto informaci mám pouze z médií, nikoliv z oficiálních dokumentů. Nerad bych tedy komentoval spekulace," uvedl ministr pro HN a odkázal na právní analýzu, kterou si nechal vypracovat Státní zemědělský intervenční fond.

O tu požádal Toman poté, co od začátku srpna začala platit nová a přísnější evropská pravidla pro posuzování střetu zájmů. Chtěl zjistit, zda se na něj vztahují. Analýza podle vyjádření resortu zemědělství ukázala, že se problém střetu zájmů Tomana netýká.

"Navíc Státní zemědělský intervenční fond (instituce, která zprostředkovává finanční podporu z EU, pozn. red.) je Evropskou unií akreditovaná a certifikovaná platební agentura, která prochází každoročním auditem, který žádná pochybení neshledal," uzavřel Toman.

Eurokomisař pro zemědělství Phil Hogan už v říjnu na půdě evropského výboru pro rozpočtovou kontrolu potvrdil, že řízení o střetu zájmů probíhá jak v případě premiéra Babiše, tak ministra Tomana.

Finanční nařízení EU o střetu zájmů vstoupilo v platnost 2. srpna 2018. České úřady však toto nařízení nereflektovaly. Podle zjištění analytického týmu pirátů Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) podepsal v září letošního roku čtyři smlouvy, které jsou kvůli možnému střetu zájmů sporné.

Tři spadají pod holding Agrofert a jedna se týká společnosti Xaverov. Konkrétně SZIF podepsal dvoumilionovou dotaci v rámci programu rozvoje venkova právě pro drůbežárnu Xaverov, které šéfuje bratr ministra zemědělství Zdeněk Toman.

"Pirátský analytický tým dohledal dotaci, kterou společnost Xaverov, a.s. prokazatelně získala v rozporu s evropským finančním nařízením ke střetu zájmů. Skutečným majitelem této společnosti je totiž otec ministra zemědělství Miroslava Tomana a ředitelem mateřské společnosti je pro změnu jeho bratr. Tímto je naplněn článek 61 tohoto finančního nařízení," vysvětluje porušení nařízení analytik pirátů Janusz Konieczny.

Pirát Konieczny zdůrazňuje, že tato dotace SZIF pro Xaverov je jedna z mnoha, které byly přiděleny v rozporu s finančním nařízením ke střetu zájmů. Pirátský analytický tým zmapoval a doručil Evropské komisi celou řadu podezřelých dotací, veřejných zakázek či investičních pobídek, jejichž přidělení podle nich porušovalo české či evropské předpisy ke střetu zájmů.

U jiných dotačních programů je to podle Konieczného velice urputný boj o informace s jednotlivými úřady a ministerstvy. "Lze mít dokonce pocit, že chybějící informace o dotacích z veřejně dostupných zdrojů jsou úmyslem," uzavírá Konieczny.

Ministr Toman však trvá na tom, že se ho konflikt zájmů netýká. Odvolává se na výše zmíněnou analýzu, podle které je ve střetu zájmů pouze osoba, která se nějak podílí na plnění rozpočtu. "Včetně jeho přípravy, auditu či kontroly," řekl v minulosti mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

A takovou osobou prý ministr zemědělství není. "Plnění unijního rozpočtu Společné zemědělské politiky je v Česku výlučně v kompetenci SZIF. Z toho je zřejmé, že ministr zemědělství se na plnění unijního rozpočtu nepodílí," popsal mluvčí obsah analýzy.