Andreje Babiše mladšího čekal údajně nedobrovolný psychiatrický zákrok, když pobýval u své přítelkyně na Ruskem anektovaném Krymu. Syn českého premiéra to napsal policii spolu s informacemi o svém údajném únosu v e-mailu, který nyní získali reportéři serveru iRozhlas.cz.

Ve zprávě, která českým policistům přišla 5. ledna 2018, stálo: "Byl jsem unesen na Krym. Teď se nacházím na Ukrajině u své přítelkyně. Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo."

Podle Babiše mladšího premiér chtěl, aby opustil Česko, a nemohl tak vypovídat kvůli vyšetřování padesátimilionové dotace na vybudování rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo.

Kriminalisté údajný únos v minulosti již prověřovali, případ ale ukončili s tím, že k trestnému činu nedošlo. Údajný únos Babiše juniora policie znovu otevřela po zveřejnění reportáže novinářů serveru Seznam Zprávy, kteří jej vypátrali ve Švýcarsku. Babiš mladší v reportáži natočené pomocí skryté kamery v brýlích rovněž obvinil spolupracovníky svého otce, že ho na anektovaném Krymu drželi proti jeho vůli.

Předseda vlády to popírá. Podle něj trpí jeho syn schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Na svém facebookovém profilu celou kauzu označil za manipulaci a "nehorázný tlak novinářů na orgány činné v trestním řízení" a za "hon na rodinu". Novináře, kteří Babiše mladšího ve Švýcarsku vypátrali, několikrát označil slovem "hyeny".

Reportéři iRozhlas.cz zároveň ve spolupráci s ukrajinskými reportéry Rádia Svobodná Evropa ověřili identitu přítelkyně Babiše mladšího, u které premiérův syn pobýval.

Celé jméno redakce zná, rozhodla se ale zveřejnit jen křestní. Jmenuje se Jelizaveta a pochází z Krivého Rogu na východní Ukrajině. Čím se Jelizaveta živí, není jasné. Je jí třicet let, žije střídavě v Krivém Rogu v malém jednopokojovém bytě a v krymské Jaltě. Právě na Krymu se měla potkat s Babišem mladším.

Opozice kvůli těmto novým skutečnostem vyvolala ve sněmovně hlasování o nedůvěře  Babišově kabinetu. Návrh, pro který hlasovalo 92 poslanců, byl neúspěšný.