Hnutí ANO by i v říjnu ve volbách do sněmovny dostalo 30 procent, druhá ODS si proti září polepšila na 19 procent. Třetí by skončili piráti s 11 procenty. Podpora ČSSD klesla na devět procent a komunistů na 8,5 procenta. Na sedm procent se zvedl výsledek KDU-ČSL. Jistotu vstupu do sněmovny podle autorů aktuálního volebního modelu nemají SPD, STAN a TOP 09. Volební model poskytlo v pátek Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Za statisticky významné označili autoři volebního modelu změny u ODS, lidovců a ČSSD. Podpora občanských demokratů na říjnových 19 procent stoupla ze zářijových 14 procent, lidovcům se zvýšila na sedm procent ze 4,5 procenta v září. Devět procent pro sociální demokraty znamená proti září pokles o tři procentní body. Posuny jsou podle CVVM s nejvyšší mírou pravděpodobnosti způsobeny efektem komunálních a senátních voleb, protože průzkum se uskutečnil až po nich.

"Mírné snížení podpory pirátů a KSČM není statisticky významné a ani jedné nelze v tuto chvíli přisoudit věcnou důležitost," uvedlo CVVM. Podle minulého zářijového volebního modelu by piráty volilo 13 procent a komunisty 10,5 procenta.

SPD by v říjnu dostala pět procent, STAN by získali čtyři procenta. "U uskupení SPD a STAN nelze vzhledem k intervalům spolehlivosti říci, zda by se na základě výsledků současného šetření do Poslanecké sněmovny dostala, či nedostala," podotkli autoři volebního modelu. V případě TOP 09, která by v říjnu dostala 3,5 procenta, není podle nich vzhledem k nízké jistotě rozhodnutí některých voličů vhodné tvrdit, že by se do sněmovny nedostala.

Voleb by se v říjnu zúčastnilo 61 procent lidí, v září jich plánovalo účast 63 procent. Průzkumu CVVM se mezi 13. a 26. říjnem zúčastnilo 1023 lidí.

V pátek zveřejnila svůj volební model i agentura Median. Sněmovní volby by podle něj v říjnu přes mírný pokles voličské přízně vyhrálo hnutí ANO se ziskem 28,5 procenta hlasů. Pohoršila si i ODS, která by stejně jako piráti dostala 12 procent. ČSSD, SPD a KSČM se pohybovaly na devítiprocentní hranici, STAN, TOP 09 a KDU-ČSL na pětiprocentní.

U hnutí ANO po vrcholech z června a srpna nastal mírný pokles, jeho podpora by mohla být podle Medianu srovnatelná s výsledkem v loňských sněmovních volbách. Podobně ODS po letním období stabilních zisků oslabila o dva procentní body navzdory úspěchu v komunálních a senátních volbách.

Sociolog Daniel Prokop k tomu uvedl, že pokles je v souladu například s výzkumem agentury STEM. ODS v podzimních volbách uspěla zřejmě díky tomu, že velkou část říjnových voličů tvořili vzdělaní obyvatelé. "To posílilo zisk pravicových stran, a naopak zvýraznilo fiasko ČSSD," uvedl Prokop. Podle něj se opakovala také situace z roku 2016, kdy v období regionálních voleb posilují Starostové a nezávislí.

Piráti si podle agentury naopak o jeden až dva procentní body polepšili podobně jako SPD Tomia Okamury. Podpora sociálních demokratů a komunistů se vyrovnala, u zbývajících tři sněmovních stran, STAN, TOP 09 a KDU-ČSL, není jisté, zda by se do dolní komory dostaly.