Širší vedení ČSSD dalo na sobotním zasedání v Hradci Králové hlasy drtivé většiny členů důvěru předsedovi a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi, jak se předpokládalo. Ústřední výkonný výbor nakonec nehlasoval o důvěře v prvního místopředsedu a jednoho z iniciátorů kritizované platformy Zachraňme ČSSD Jiřího Zimolu, ač o to stejně jako Hamáček žádal. Hamáček si hlasování o důvěře v ostatní stranické špičky nepřál. Členové výboru neschválili ani Zimolův návrh na přeregistraci členů sociální demokracie, což je jedním z požadavků platformy.

Širší vedení ČSSD se sešlo poprvé pro neúspěšných senátních a komunálních volbách. Debata se nesla zejména v duchu kritiky platformy a jejích představitelů. Výtky k platformě kolem Zimoly nebo někdejšího jihomoravského hejtmana Michala Haška vznesli už před zasedáním Hamáček i například místopředseda Martin Netolický, který jí podle kuloárových informací přičetl na zasedání neúspěch v komunálních volbách. Někdejší místopředseda a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek prý mluvil tom, že je třeba vyřešit "autistickou poruchu" ČSSD, a končící předseda Senátu Milan Štěch podle zákulisních informací nařkl členy platformy z toho, že sami chtějí do vlády.

Činnost platformy bude navzdory tomu pokračovat. "Jako strana si zakládáme na tom, že jsme názorově bohatí. Chápu, že někteří kolegové činnost platformy nevidí rádi, máme ale několik diskusních platforem," řekl novinářům Zimola po skončení zasedání výboru na společné tiskové konferenci stranických špiček. Hamáček varoval před vedením vnitrostranické diskuse v médiích. "Je třeba skončit diskusi o ČSSD samé, ukončit vnitrostranické spory, je třeba pracovat ve vládě a prosazovat priority," řekl. Se Zimolou si prý je Hamáček schopen vyříkat věci z očí do očí. Zimola podotkl, že s Hamáčkem spory nevede. "Že se nedokážeme shodnout na všem, je, myslím, normální," zdůraznil.

Širší vedení rozhodlo, že další volební sjezd se uskuteční 1. a 2. března v Hradci Králové. Nynější nejužší vedení bylo zvoleno teprve letos v únoru a v dubnu na mimořádném sjezdu po debaklu v loňských sněmovních volbách. "Sjezd bude tím polem, na kterém se určí další směřování sociální demokracie," řekl Hamáček. Nyní chce ustavit programovou radu složenou i z úspěšných komunálních politiků ČSSD. Po ministrech bude chtít seznamy jejich priorit. "Sociální demokracie může hrát ve vládě (s hnutím ANO) roli takového levicového rebela," prohlásil.

Zimola kritizoval před spolustraníky podle zákulisních informací některé sociální demokraty. Patřil k nim kvůli "osobním ambicím" kandidát na ministra zahraničí a europoslanec Miroslav Poche, kterého prezident Miloš Zeman odmítl do vlády jmenovat, a také Milan Štěch kvůli kritice vstupu ČSSD do vlády. ČSSD musí být razantní opozicí vůči hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, že je sociální demokracie ve vládě, neznamená, že musí být poslušný ratlík, řekl podle zdrojů Zimola. Mluvil i o rekonstrukci vlády, což je jedním z požadavků platformy. Zmínil údajně v této souvislosti nového ministra zahraničí Tomáše Petříčka a ministra kultury Antonína Staňka. Hamáček změny odmítá.

Poche je nyní za ministerstvu zahraničí politickým tajemníkem, k listopadu skončí. Chce být Petříčkovým neformálním poradcem. O externím poradenství mluvil už ve čtvrtek Petříček, o Pocheho budoucím angažmá by měl s Pochem jednat příští týden.

Po volbách, v nichž ČSSD ztratila asi polovinu zastupitelů a obhájila jediný senátorský mandát ze 13, se opět rozhořely vnitrostranické spory. Za Hamáčka se už v pátek postavil hlasy všech přítomných členů poslanecký klub a podpořilo ho také předsednictvo strany.

Na páteční jednání užšího vedení reagoval v sobotu Hašek na Facebooku, postěžoval si, že ani nebyl pozván, aby se mohl vyjádřit. "Fakt demokrati k pohledání. Jejich sebereflexe dvojích prohraných voleb, za které především jako předsednictvo nesou odpovědnost, nulová, za všechno mohou Zimola, Hašek a spol.," napsal Hašek. Jednání na základě informací médií označil za "proces se spikleneckým centrem"."Někteří hrobaři sociální demokracie kopou hrob evidentně dál," dodal.