Evropské problémy s migrací budou hlavní příčinou obav voličů při volbách do Evropského parlamentu v květnu příštího roku a přitáhnou do hlasovacích místností tichou většinu protiimigračních voličů. Ve středečním rozhovoru s agenturou Reuters to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).
Podle Babiše jsou problémy schengenské skupiny EU naléhavější než ty, které se týkají eurozóny. "Všichni mluví o eurozóně, což je opravdu legrační. Měli bychom mluvit o Schengenu," řekl Babiš.
Tento problém rovněž postihne výkonný orgán EU – Evropskou komisi – dodal Babiš, podle nějž je podivné, že tolik lidí chce diskutovat o reformách eurozóny, namísto aby řešili Schengen, který pokrývá většinu EU.
Babiš podporuje princip volného pohybu lidí, ale chce silnou hranici kolem Evropy. V rozhovoru uvedl, že schengenský prostor bez vnitřních kontrol hranic by se měl rozšířit na všechny země EU na kontinentě včetně Chorvatska, Bulharska a Rumunska.
EU usiluje o zavedení společné migrační politiky od roku 2015, kdy do EU vstoupil více než milion běženců, převážně z Blízkého východu a Afriky; to značně zatěžuje země na okraji Schengenu, jako je Řecko a Itálie.
Česká republika a další země střední Evropy, jako je Maďarsko, Polsko a Slovensko, se dlouhodobě stavěly proti Bruselem navrhovanému systému kvót na přerozdělování žadatelů o azyl. Tato myšlenka byla oficiálně smetena ze stolu na červnovém summitu EU, kde ji nahradila dohoda o dělbě uprchlíků na základě dobrovolnosti.
Babiš zopakoval, že jeho země nepřijme žádné migranty; Češi podle něj pomáhají lidskými zdroji a financemi včetně 80 milionů eur vynaložených od roku 2015 na podporu migračních středisek mimo EU.
Reuters připomíná, že Babiš v červenci získal důvěru v hlasování parlamentu pro svou menšinovou vládu složenou z hnutí ANO a sociální demokracie s podporou komunistické strany, která v roce 1989 přišla o vládu v zemi.
Kritiku kvůli tomu, že znovu komunisty nechal mluvit do vlády, Babiš odmítá. V rozhovoru řekl, že česká média tuto záležitost nafoukla svými "falešnými zprávami".
Podle něj s ním tuto záležitost neřešil žádný ze zahraničních partnerů a dodal, že proruští komunisté stavící se proti NATO jeho vládu neovlivní, protože "se nebojí předčasných voleb" v případě, že by komunisté stáhli svou podporu vládě.
Babiš vede jednu z nejvíce euroskeptických zemí EU, která zatím neplánuje vstup do eurozóny. V rozhovoru řekl, že myšlenky na prohloubení integrace eurozóny, jako je například společný rozpočet, blok zemí EU ještě více rozpoltí. EU se přitom potřebuje reformovat a připravit na odchod Británie.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist