Armáda nakoupí 80 lehkých obrněných vozidel na podvozku Iveco za 5,1 miliardy korun, píše server Euro. První by měla získat v roce 2020, do dalších dvou let pak všech osmdesát. Lehké obrněné vozy jsou určeny pro jednotku radiačního průzkumu v Liberci, která má vynikající reputaci, její vybavení ale podle ministerstva obrany zastarává. Vláda kontrakt projednala už před rokem, smlouva by měla být podepsána v září.

Ministr Lubomír Metnar (za ANO) nákup odsouhlasil minulý čtvrtek během jednání vedení resortu, uvedl server. Jde tak o jeho první velké rozhodnutí po nástupu do čela ministerstva. Podpis smlouvy odkládali ministr obrany Martin Stropnický (ANO) i jeho nástupkyně Karla Šlechtová (za ANO), která chtěla další posudek na cenu.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Vozidla budou sloužit k automatickému zjišťování přítomnosti radioaktivních, chemických a biologických látek v prostoru, taktickému odběru vzorků a zpracování a odesílání informací vojenským jednotkám.

Armádě je do konce roku 2022 dodá státní podnik Vojenský výzkumný ústav, který je oprávněn k nakládání s bojovými chemickými látkami nezbytnými k testování vozidel. Podvozky budou od italské automobilky Iveco, od níž má nyní česká armáda více než stovku terénních vozů.

Loni v září představili chemici prototyp vozu při slavnostním nástupu před libereckou radnicí. Oproti současným průzkumným vozům má na vyšší úrovni přístrojové vybavení i detekční prostředky. Přístroje rozpoznají nejen bojové látky, ale využít je lze například i k měření průmyslových škodlivin. Většina měření se dělá automaticky, navíc pro měření venku může posádka v rizikových místech vyslat speciálního robota.

Nový typ poskytuje v zamořeném území také lepší ochranu posádce, kabina se dá hermeticky uzavřít. Součástí vybavení průzkumného vozu je kamera pro noční vidění, k obraně slouží kulomet nebo dýmovnice. Zbraňovou stanici může posádka ovládat dálkově z kabiny. "Nesmím pominout pancéřovou ochranu osádky, jak proti projektilům, tak zemním výbuchům," řekl tehdy velitel 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci Karel Navrátil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist