Podíl on-line hraní roste. Více než třetinu všech prosázených peněz loni spolklo on-line prostředí. Ukazují to data výroční zprávy o hazardu za loňský rok, kterou zveřejnilo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti při Úřadu vlády.

V úterý dokument projednala vláda.

Objem všech vsazených peněz loni vzrostl o 14 procent na 224 miliard korun. Celková prohraná cifra se zvedla o procento, hráči přišli o 39,8 miliardy. "Objem peněz prohraných celkem on-line se zvýšil o dvě třetiny," uvedl Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Odklon od automatů je patrný i při pohledu na skladbu léčených hráčů. Zatímco v roce 2013 bylo mezi pacienty 83 procent hráčů automatů, v roce 2017 to bylo 63 procent.

"I přes pokles nabídky a míry hraní však automaty stále tvoří přes 60 procent trhu a představují nejvyšší riziko z hlediska rozvoje problémového hráčství," vysvětlil Mravčík.

Mírně roste počet obcí, které hraní automatů na svém území regulují. Na konci loňského roku jich bylo 640, tedy o 19 více než v roce předchozím. Od roku 2011 se počet automatů v zemi snížil na polovinu. Přesto Česko stále patří k zemím s největší nabídkou automatů v Evropě.

Hazardní hru si loni zahrálo skoro 40 procent dospělých. "Při pohledu na trendy se zdá, že hazardní hraní v dospělé populaci v posledních letech roste, především kvůli nárůstu hraní číselných loterií a stíracích losů," popsal Mravčík.

U více než pěti procent české populace hrozí, že se u nich rozvine problémové hráčství. U jednoho procenta lze hovořit o "vysokém riziku".

Vláda na úterním jednání odmítla návrh poslanců TOP 09, aby o zápisu do seznamu nepovolených internetových hazardních her rozhodoval místo ministerstva financí soud. Ministři považují dosavadní pravidla za přiměřená. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist