Policisté zabývající se manipulací zakázek v pražské Nemocnici Na Bulovce a Nemocnici Na Františku zasahovali rovněž v dalších sociálních zařízeních provozovaných Prahou. Informaci serveru iRozhlas.cz potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Policisté se zajímají rovněž o devět příspěvkových organizací v sociální oblasti ve Středočeském kraji.

Podle serveru je za manipulací zakázek podnikatel Tomáš Horáček, který na severu Čech sháněl fiktivní straníky pro ČSSD. Státní zástupce již obvinil pět lidí a jednu firmu z korupce, vydírání a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

"V několika námi zřizovaných zařízeních včera dopoledne zasahovala policie. Žádný statutární zástupce těchto organizací nebyl podle našich informací obviněn. Zástupci organizací jsou procesně v pozici svědků a jsou vázáni mlčenlivostí," uvedl Hofman. Magistrát prý nemá všechny informace, ale typově se jednalo o domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem.

Podle serveru si měl podnikatel říci o úplatek 4,5 milionu za to, že zprostředkuje zakázku na stravování pro Nemocnici Na Františku za 33 milionů korun. Schůzku s ředitelem mezinárodní cateringové firmy mu měla zprostředkovat tehdejší šéfka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská. Ředitel firmy odmítl a Horáček mu podle serveru měl sdělit, že jeho firma bude mít problém zakázku získat, neboť nechá změnit podmínky tendru.

Zda se o zmíněného podnikatele skutečně jedná, nechtěla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová potvrdit. "K identitě obviněných, ať už fyzických nebo právnických osob, nemůžeme nic sdělit. Nebudeme ani komentovat sdělení a informace sdělovacích v prostředků. V tuto chvíli nejsou nové informace ke zveřejnění," uvedla.

Server iRozhlas.cz nicméně píše, že policie obvinila právě Horáčka, ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka nebo exmanažera společnosti Eurest Martina Tvrdoně. Stíhání čelí také nástupce Eurestu, společnost Compass Group Czech Republic. Jména obviněných uvedl pro server iRozhlas.cz jeden z Horáčkových advokátů Jiří Teryngel. Zadrženo bylo podle České televize celkem 11 lidí.

"Sděleno má pan Horáček, doktor Robert Zelenák, doktor Martin Stříteský, inženýrka Jitka Ulrichová a Antonín Tvrdoň. Jako právnická osoba Compass Group Czech Republic, dříve Eurest," cituje Teryngela server. Horáčka podle iRozhlasu kriminalisté považují za ústřední postavu rozsáhlé kauzy, kterou od čtvrtka vyšetřují. Jitka Ulrichová je manažerkou společnosti Veřejné zakázky s.r.o. a Martin Stříteský přednostou kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Policie aktuálně podle obhájce Teryngela obviněné vyslýchá. Horáček proti obvinění podá stížnost, dodal. Zelenák se podle policie podílel na manipulacích se zakázkou na stravování, úplatek pět milionů korun měl podle serveru Seznam Zprávy dát někdejší manažer cateringové firmy Eurest Tvrdoň. Nástupnická společnost Eurestu, firma Compass Group, obvinění odmítla komentovat. "Já se vám k tomu nebudu vyjadřovat," řekla iRozhlasu její jednatelka Zuzana Volková.

"Právě probíhají výslechy podezřelých a obviněných osob, na základě těchto výslechů a doposud zajištěných důkazů se státní zástupce s policejním orgánem rozhodne, zda přistoupí k dalšímu obvinění," řekla ČT Bradáčová. Žalobce se podle ČT také v sobotu rozhodne, zda bude pro některé z obviněných žádat vazbu.

Policisté zasahují rovněž v devíti ústavech ve Středočeském kraji. "Jednotliví ředitelé těchto zařízení byli vyzváni k maximální součinnosti a s vyšetřovateli by měli plně spolupracovat," uvedla radní pro sociální věci Aneta Heřmanová (ČSSD). Současně byli vyzváni, aby vydali veškeré materiály, které si policie vyžádá.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nakázala řediteli krajského úřadu, aby zajistil bezproblémový chod ve všech dotčených zařízeních, aby se vyšetřování nedotklo klientů. "V této chvíli však nelze s ohledem na průběh vyšetřování poskytnout konkrétnější informace. O každé nové skutečnosti, která nám bude sdělena, budeme veřejnost bezodkladně informovat," uvedla Jermanová.

Vyšetřovatelé již zadrželi ředitele Bulovky Františka Nováka, který nemocnici vede od konce dubna. Policisté prý zasahovali také nedaleko Kladna u bývalé ředitelky nemocnice Vrbovské, kterou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odvolal v lednu.

Zadržený Novák působil v nemocnici jako provozně-technický náměstek a byl po odvolání Vrbovské pověřený vedením nemocnice. V nemocnici pracuje od roku 2012.

Nemocnici Na Františku provozuje městská část Praha 1, ročně ji stojí asi 50 milionů korun. Loni vypsala na jejího provozovatele koncesní řízení. Po kritice ho letos v lednu zrušila, ohledně budoucnosti nemocnice chce jednat s magistrátem.