Nejlepší životní podmínky mají zhruba ze dvou stovek obcí s rozšířenou působností Říčany, které dokonce předběhly blízkou Prahu. Nejnižší je naopak kvalita života v Orlové na Karvinsku. Vyplývá to z Indexu kvality života, který sestavila společnost Obce v datech ve spolupráci s poradenskou firmou Deloitte. Index porovnává dostupná data o zdraví, životním prostředí, službách či materiálních podmínkách v obcích.

Na nejvyšších příčkách žebříčku jsou kromě Říčan další obce z okolí hlavního města, sama Praha je na druhém místě. Vysoko jsou i některé jihočeské obce nebo Brno a další obce na jihu Moravy. "Obce v oblasti Prahy a okolí jsou na předních příčkách především díky výborné dostupnosti služeb a možností, které jsou koncentrované v Praze a pro okolní obce snadno dostupné, například vlakem. Navíc i v těchto obcích samotných bývá na počet obyvatel nadprůměrné množství těchto možností, třeba kvalitní školy a spolky," sdělil jednatel společnosti Obce v datech Jan Havránek.

Naopak nejspodnější příčky obsadily především obce z Moravskoslezského a Ústeckého kraje. "Ve většině obcí z těchto regionů žije mnoho lidí s finančními problémy, relativně vůči ostatním je v nich méně nabídek pracovních míst. V Ústeckém a Moravskoslezském kraji je také poměrně vysoké znečištění," uvedl Havránek.

Oba kraje jsou dlouhodobě regiony s nejvyšší nezaměstnaností v Česku.

V květnu činil celorepublikový průměr podílu nezaměstnaných tři procenta, kdežto v Moravskoslezském a Ústeckém kraji téměř pět procent.

Index kvality života byl podle Deloitte sestaven na základě zhruba tří desítek proměnných. Jsou mezi nimi třeba úroveň zdraví a dostupnosti zdravotní péče, podmínky pro práci, bydlení a vzdělávání nebo mezilidské vztahy – například ve formě místních spolků. "Projekt obce subjektivně nehodnotí, ale pouze porovnává dostupnost daných služeb a možností," doplnil Pavel Šiška z oddělení poradenství Deloitte.

Pořadí Obec Kraj Index kvality života
1. Říčany Středočeský 10
2. Praha Praha 9,8
3. Černošice Středočeský 8,3
4. Třeboň Jihočeský 8,2
5. Trhové Sviny Jihočeský 7,7
6. Beroun Středočeský 7,5
7. Brandýs nad Labem – Stará Boleslav Středočeský 7,5
8. České Budějovice Jihočeský 7,3
9. Hustopeče Jihomoravský 7,3
10. Turnov Liberecký 7,2
197. Odry Moravskoslezský 2,3
198. Broumov Královéhradecký 2,1
199. Podbořany Ústecký 2,1
200. Havířov Moravskoslezský 2
201. Žatec Ústecký 1,9
202. Litvínov Ústecký 1,5
203. Most Ústecký 1,3
204. Vítkov Moravskoslezský 1,3
205. Karviná Moravskoslezský 0,2
206. Orlová Moravskoslezský 0