Na twitterovém účtu Skupina Šuman se loni před volbami objevovaly materiály namířené proti současnému premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Česká zahraniční rozvědka nyní vyšetřuje, zda za účtem nestojí její agenti. Serveru iRozhlas.cz to potvrdil předseda sněmovní komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS.

"Vyšetřují se jednak majetkové věci a pak se vyšetřuje to, že ÚZSI mohl být zneužit proti Babišovi. To je pravda. V médiích se psalo o majetkových věcech, ale šetří se obojí," řekl rozhlasu Blažek. Oba případy vede inspekce ÚZSI pod dozorem vrchního státního zastupitelství.

Pokud by se ukázalo, že za účtem stojí lidé z ÚZSI, byla by to podle Blažka "katastrofa". "Šlo by o obrovské zneužití služby, která podle zákona na našem území nemá žádnou kompetenci. Použít ji k vnitropolitickému boji na našem území je nejen nezákonné, to by byla Watergate. Bral bych to jako jedno z největších zneužití moci od roku 89," říká Blažek.

V jaké fázi je vyšetřování v současné době, Blažek neví. Rozhodně ale podle něj zatím neskončilo.

Twitterový účet Skupina Šuman je pojmenován po důstojníkovi Juliu Šumanovi, jenž řídil agenta StB Bureše. Pod tímto krycím jménem údajně evidovala Andreje Babiše jako svého agenta komunistická StB. Babiš ale jakoukoli vědomou spolupráci se Státní bezpečností popírá.

Asi největší rozruch z příspěvků Skupiny Šuman vzbudily nahrávky, na kterých Babiš řeší s tehdejším redaktorem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem články namířené proti politickým rivalům předsedy hnutí ANO. Kromě toho se objevila i nahrávka, na které Babiš mluví o "kleknutí" na firmu FAU, která skončila v konkurzu po zásahu finanční správy.