Prezident Miloš Zeman jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše podruhé premiérem. Babiš poté složil premiérský slib. První Babišova vláda, do níž nominovalo členy pouze ANO, nezískala v lednu důvěru sněmovny. O vzniku nového kabinetu jedná ANO s ČSSD a podporu ve sněmovně chce získat ještě od KSČM. Před poslance chce Babiš se žádostí o důvěru předstoupit zhruba za měsíc, hlasování o důvěře by se podle něj mohlo uskutečnit do 11. července.

Podle Babiše KSČM přímo nepodpoří vládu, ale bude ji tolerovat. "KSČM vládu umožní," řekl Babiš. "Já bych připomněl, že s podporou komunistů byli zvoleni prezidenti Havel, Klaus, a dokonce pan Kalousek s nimi chtěl skutečnou vládu. My s nimi máme podepsat dohodu, která je volná z obou stran," dodal Babiš na tiskové konferenci.

Zeman jmenoval Babiše předsedou vlády ještě před skončením vnitrostranického referenda v ČSSD, v němž se sociální demokraté rozhodují, zda do vlády s ANO vstoupit, nebo ne. Prezident tak ustoupil od svého dřívějšího požadavku, aby mu Babiš před druhým jmenováním garantoval, že bude mít ve sněmovně většinu.

Doba mezi konáním voleb a tím, kdy vláda získá důvěru, bude nyní nejdelší od roku 1993. Dosud nejdéle čekalo Česko na kabinet s důvěrou na přelomu let 2006 a 2007, kdy se Mirku Topolánkovi podařilo uspět ve sněmovně až napodruhé, a to 230 dnů po skončení voleb. Ve středu uplynulo od posledních sněmovních voleb 228 dní, na kabinet s důvěrou ale země bude muset ještě nějakou dobu počkat.