Rok po zavedení zákazu kouření v restauracích podporuje Český svaz pivovarů a sladoven zmírnění restrikce. Samovolně podle něj vznikají "garážové hospůdky", kde se kouří.
Podle vyjádření ministerstva financí se loni výběr spotřební daně z tabákových výrobků meziročně zvýšil o 3,3 procenta, letos pak za první tři měsíce o 9,9 procenta.
Do budoucna by se však měl protikuřácký zákon ve výběru daní odrazit kvůli menší spotřebě cigaret.
Podle květnového průzkumu Univerzity Karlovy ve spolupráci s agenturou Ipsos podporuje zákaz 71 procent Čechů. Proti je zbytek, rozhodně ho odmítá 12 procent lidí. V Poslanecké sněmovně je nyní návrh na zmírnění zákona.
Podle výkonné ředitelky pivovarského svazu Martiny Ferencové se nedá loňský rok hodnotit jako úspěšný. Podle ní se sice dokázal trh vyrovnat s EET, protikuřácký zákon ale přináší negativní dopady. Výroba piva pro tuzemský trh loni klesla meziročně o 2,1 procenta, průměrný člověk tak vypil 138 litrů piva.
"Podporujeme aktuální poslanecký návrh na zmírnění protikuřáckého zákona, který předpokládá zejména to, že provozovatelé restauračních zařízení, v nichž se nepodává jídlo, by mohli zřizovat oddělené kuřárny. Pokud návrh projde, ulehčí situaci hlavně venkovským hospůdkám," uvedla Ferencová.
Podle ministerstva financí se výběr daně z tabákových výrobků loni zvýšil.
"Důvodem růstu inkasa bylo hlavně zvýšení sazeb daně od ledna 2017 a pravděpodobně i rychleji rostoucí spotřební výdaje na tabákové výrobky, které souvisejí s vyššími disponibilními důchody domácností. Z uvedených výsledků lze usuzovat, že přijetím protikuřáckého zákona zatím nebyla spotřeba tabákových výrobků výrazněji utlumena," uvedl letos úřad.
Podle vyjádření k plnění rozpočtu v letošním prvním čtvrtletí se do budoucna s poklesem spotřeby cigaret v populaci počítá, ale až v letošním roce.
Že by se snížila spotřeba cigaret, nepociťuje ani česká pobočka Japan Tobacco International, která vyrábí například značku Camel.
"Domácí trh cigaret dlouhodobě mírně klesá, takže se lze jen dohadovat, zda je tento pokles zapříčiněný dalšími vlivy na trhu," uvedl mluvčí firmy Jiří Hauptmann.
Podle něj to zatím vypadá, že protikuřácký zákon neměl očekávaný dopad na výraznější snížení spotřeby.
Podle posledních údajů Českého statistického úřadu předloni spotřeba cigaret klesla o 1,2 procenta na 1986 na osobu.
Minulý týden znovu protikuřácký zákon bez výsledku probírali i poslanci. Kdy se opět dostane na program, zatím není jasné. Odborníci na odvykání kouření je v otevřeném dopise vyzvali, aby zákon neměnili.
Zákaz kouření ve veřejných prostorách je podle předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Evy Králíkové druhou nejúčinnější prevencí kouření, první je vysoká daň na tabák. Přestože zákon platí jen rok, upozorňuje, že podle prvních průzkumů se snížily počty hospitalizací pro nemoci, které s kouřením souvisí, jako jsou infarkty nebo astmatické záchvaty.
Náklady státu spojené s kouřením dosahují podle ministerstva 100 miliard korun ročně. Podle odborníků na odvykání kouření výběr daní z tabáku tyto náklady nepokrývá. Ročně kvůli nemocem přímo souvisejícím s kouřením zemře zhruba 16 000 Čechů. S kouřením souvisí asi 80 procent případů rakoviny plic.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist