Bývalý náměstek ministra dopravy a nyní poslanec za hnutí ANO Milan Feranec bude i nadále šéfovat dozorčím radám státem ovládaných firem České dráhy, ČD - Telematika, ČD - Informační systémy, také setrvá ve správní radě Správy železniční dopravní cesty. Ministr dopravy Dan Ťok (zvolen také za hnutí ANO) sice v dubnu avizoval Ferancův okamžitý konec ve všech "železničních" funkcích, teď ale rozhodnutí přenechává příští vládě.

"Pan Feranec je odstaven ze všech dozorčích rad," prohlásil ministr Ťok 19. dubna. Bylo to poté, co HN informovaly o Ferancově významné roli při neúspěšných pokusech státu o ovládnutí firmy ČD-Telematika. Minoritní třetinový podíl v Telematice, který se opakovaně snažily od soukromníků vykoupit majoritní České dráhy, nakonec získal olomoucký miliardář Pavel Hubáček, blízký přítel druhého muže hnutí ANO a Ferancova dlouholetého kolegy Jaroslava Faltýnka.

Ministr Ťok, jenž v minulých dnech oznámil svůj konec ve vysoké politice, teď ale zařadil zpátečku. Ferance - svého kolegy z poslaneckých lavic - se už zbavovat nehodlá, rozhodnut o případném odchodu z funkcí má až nový kabinet. "Změny v dozorčí radě Českých drah, ČD – informační systémy nebo v ČD Telematika budou následovat v souvislosti se vznikem nové vlády, kdy může docházet k více změnám v dozorčích radách a řídících orgánech. To se může týkat i správní rady Správy železniční dopravní cesty, jejíž členy jmenuje vláda," tlumočil stanovisko současného vedení ministerstva dopravy mluvčí Jakub Stadler.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se