Poslanci se případem kolem jedu novičok v Česku v reakci na výroky prezidenta Miloše Zemana nyní zabývat nebudou. Navrhovaný bod sněmovna z předběžného programu řádné schůze vyřadila z podnětu KSČM. Pravice opět mluví o svolání mimořádné schůze dolní komory k novičoku.

Pro návrh Lea Luzara (KSČM) na vyškrtnutí navrhovaného bodu hlasovali vedle poslanců KSČM kromě Jiřího Dolejše také poslanci hnutí ANO kromě předsedy sněmovny Radka Vondráčka a poslanci SPD Tomia Okamury. Návrh podpořil i Jaroslav Foldyna (ČSSD).

 "Český Parlament není od toho, aby hodnotil přímo voleného prezidenta," řekl Luzar. KSČM podle něho dehonestaci prezidenta odmítá.

Plénum mělo při projednávání výroků prezidenta Miloše Zemana o jedu novičok v Česku vycházet z usnesení zahraničního výboru, podle kterého se na českém území žádná látka typu novičok nevyráběla a neskladovala.

Komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství pak Zemana vyzvala, aby "zachovával utajovaný režim zpravodajských informací a v případě nejasností aby danou věc konzultoval primárně s vládou České republiky a s českými tajnými službami".

Komunisté a poslanci SPD však navrhli tento bod z jednání sněmovny vyřadit. Podle nich už věc dostatečně probraly sněmovní výbory a projednávání záležitosti na plénu má sloužit jen jako útok proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Předseda KSČM Vojtěch Filip novinářům řekl, že o zařazení bodu se zasadili politici, kteří se nesmířili se Zemanovým zvolením. 

Podle předsedy sněmovního klubu SPD Radima Fialy slouží debata pouze ke skandalizaci prezidenta. Poslanci SPD budou podle něj hlasovat proti návrhu k tomuto bodu. "Tato debata nepatří na plénum Poslanecké sněmovny," uvedl.

Novičok měl být být prvním projednávaným bodem, což schválil organizační výbor sněmovny a podpořili to i politici ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

"Navrhovatelům tohoto bodu nejde o to, aby se k lidem dostaly další informace, ale jde pouze o jejich boj s prezidentem republiky, protože se cítí uraženi tím, že jejich kandidát nevyhrál," řekl Filip. Podle něj by se sněmovna měla zabývat jinými záležitostmi a není vhodné její program zatěžovat "náhradními tématy".

 

PŘÍMÝ PŘENOS: Jednání Poslanecké sněmovny

 

PŘÍMÝ PŘENOS: Jednání Poslanecké sněmovny

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist