Prezident Miloš Zeman doporučil premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO), aby pokračoval v jednání o nové vládě s SPD a komunisty. Babiš to řekl v úterý večer po jednání s hlavou státu v Lánech.

Zeman byl velice překvapen, že se nezdařila jednání ANO s ČSSD, přestože už existovala dohoda o programu a šlo pouze o personální otázky, uvedl předseda vlády.

"Podrobně jsem Miloše Zemana informoval ohledně jednání s ČSSD. Měl podobný pocit jako my - že jednání dopadne dobře - a byl stejně jako my překvapený, že to nedopadlo. Neumí si to vysvětlit. Stejně jako já má názor, že nabídka ANO vůči ČSSD byla velkorysá," uvedl Babiš po schůzce s prezidentem.

Podle Babiše na schůzce s prezidentem nepřišla řeč na to, že by premiérem měl být někdo jiný než šéf hnutí ANO.

Zeman mu podle jeho slov doporučil pokračovat v jednání s KSČM a SPD. Takové spojenectví by mělo ve dvousetčlenné sněmovně 115 hlasů.

S předsedou komunistů Vojtěchem Filipem i SPD Tomiem Okamurou se prezident také tento týden sejde. Příští týden pak přijme šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, ODS Petra Fialu a pirátů Ivana Bartoše.

ANO nyní podle Babiše svolá nejvyšší orgány hnutí, tedy předsednictvo a výbor. Předseda vlády předpokládá, že se sejdou tento čtvrtek. "Poradíme se, jak budeme postupovat dál," uvedl.

Proti spolupráci s SPD mají někteří představitelé ANO výhrady. Například ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) v pondělí uvedl, že by nebyl ve vládě, která by vznikla v důsledku podpory hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

V opozici zaznívá nesouhlas se Zemanovým doporučením. Podle šéfa ODS je prezident architektem neformální koalice ANO, komunistů a SPD a ta prý ve sněmovně funguje dobře. 

Předseda ČSSD Jan Hamáček odmítá účast členů SPD, které označil za extrémisty, ve vládě. Podle sociální demokracie by to uškodilo pověsti Česka v zahraničí. Babiš by prý navíc jednáním s okamurovci potvrdil, že mu nejde o lidi, ale jen o vlastní funkci.

Ani lidoveckému poslanci Marku Výbornému se Zemanovo doporučení nelíbí. Otázkou podle něj je, co to udělá s jednotou klubu ANO.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila pokračuje Miloš Zeman v hájení Andreje Babiše a navíc se snaží vtáhnout do vlády SPD, jíž prý prezident vděčí za hlasy ve volbách.

K vládě hnutí ANO s ČSSD, kterou měli podporovat komunisté, Česko dlouho mířilo. Rozhovory ANO a socialistů ale zkrachovaly minulý týden na tom, že ANO nechtělo ustoupit od nominace svého předsedy Babiše do funkce premiéra. Odmítlo současně ČSSD přenechat ministerstvo vnitra, což podle sociálních demokratů mělo být zárukou nezávislého vyšetření případu Čapího hnízda, ve kterém se podle policie stal dotační podvod. ANO na Babišovi jako premiérovi trvá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist