Romové a jejich podporovatelé se v sobotu sešli v parku na pražském Klárově, aby poblíž sídla vlády protestovali proti rasismu a zpochybňování romského holokaustu. Z hloučku, nad kterým vlály vlajky Česka i EU, se ozývaly kritické výkřiky především na adresu místopředsedy sněmovny Tomia Okamury (SPD). Podle demonstrantů je rasista a lidé jako on nepatří do parlamentu.
Navzdory mrazivému počasí a sněhu, který v hlavním městě napadl, dorazily na Klárov demonstrovat desítky lidí včetně rodin s malými dětmi. Mezi skandovanými hesly zaznělo "Stop Okamurovi", "Okamura – noční můra" nebo "Okamura pryč". Dav ale kritizoval i premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Na jednom z transparentů například stálo, že fašismus vytvářejí "oligarcha Babiš", "neonacista Okamura" a "autoritář Zeman".
V projevech organizátorů a hostů akce mimo jiné zaznělo, že romský holokaust jako první zpochybnil bývalý prezident Václav Klaus a od té doby prý mají politici pocit, že se to smí. "Nechceme si tu jen stěžovat. Chceme sjednocovat a najít společnou řeč," uvedli iniciátoři protestu.
Před romskou hymnou, kterou zahrála skupina Bangas, také upozornili, že pro bezpečnost Romů mohou představovat velké riziko snahy o vystoupení Česka z Evropské unie. Shromážděné rovněž varovali před možným dopadem zákona o obecném referendu a zákona o přímé volbě starostů. Druhá z norem by podle řečníků způsobila, že by si kandidáti na starosty před volbami populisticky vybrali za téma situaci v místních ghettech.
Okamura v lednu uvedl, že protektorátní romský koncentrační tábor v Letech u Písku nebyl oplocený a vězni se mohli volně pohybovat po okolí. Později se omluvil za "nepřesné" vyjádření, že kolem tábora nebyl plot. Podotkl ale, že plot byl dřevěný a nikdo ho většinou nehlídal.
"Pokud nebudeme protestovat proti rasismu a zpochybňování romského holokaustu, budou taková vyjádření na denním pořádku a řady stoupenců neonacismu a fašistické ideologie se budou rozrůstat," uvedl na webu Romea Emil Voráč, ředitel organizace Khamoro, která dnešní protest pořádala.
"Mnoho Romů si neuvědomuje, jaká nastala situace a kdo je vlastně ve vedení České republiky. Někteří Romové zřejmě zaspali a většina Romů jen pláče a stěžuje si," doplnil předseda Europe Roma Ladislav Baláž, podle nějž nemá Okamura ve vedení sněmovny co dělat.
Okamurovy výroky kritizovaly Muzeum romské kultury, Evropské antirasistické hnutí EGAM či pražská židovská obec. Označily je za popírání holokaustu. Pozůstalí po romských obětech podali trestní oznámení. Politik označil obvinění z popírání holokaustu za kampaň proti SPD. Řekl, že nezpochybňuje útrapy lidí v táboře, ale má výhrady k řešení pietního místa.
Kritice Okamura čelil i od opozičních poslanců, kteří usilovali o jeho odvolání z funkce místopředsedy dolní komory, ale neúspěšně. Pro program mimořádné schůze totiž minulý týden nehlasovali představitelé SPD, KSČM a až na jednu výjimku ani zástupci ANO. Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) k tomu uvedl, že Okamura se omluvil a jeho odvolání nebylo aktuální.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist