Slováci po týdnu opět vyšli do ulic, kde tentokrát demonstrovali za vypsání předčasných voleb jako řešení politické krize v zemi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. V centru Bratislavy se protestu zúčastnilo podle jeho organizátorů na 65 000 lidí. To by znamenalo vyšší účast než minulý pátek na protestu proti vládě premiéra Roberta Fica, který byl největší demonstrací od takzvané sametové revoluce v roce 1989. I v pátek se demonstrace konaly po celé zemi i v zahraničí. Fico ve čtvrtek podal demisi, současná tříčlenná koalice ale sestavuje nový kabinet.

"Vláda sice podala demisi, ale v pozadí zůstávají stejní lidé," řekli z pódia organizátoři protestů, občanští aktivisté Karolína Farská a Juraj Šeliga. Dodali, že lídři koaličních stran se za každou cenu snaží udržet u moci, což označili za důkaz toho, že se snaží zamést pod koberec všechny korupční kauzy, o kterých psal i zastřelený novinář Kuciak.

Současná koalice Směru - sociální demokracie (Směr-SD), Slovenské národní strany a Mostu-Híd se dohodla na vytvoření nového kabinetu, jehož premiérem bude dosavadní vicepremiér a místopředseda Ficovy strany Směr-SD.

Dav lidí již v úvodu demonstrace skandoval "Předčasné volby", "Fico do basy", "Dost bylo Směru" i "Generální stávka". Mnozí přišli na shromáždění s transparenty a plakáty s nápisy proti současné koalici.

Z tribuny během zhruba dvouhodinové demonstrace k davu promluvili občanští aktivisté, bývalý diplomat a také herci včetně Zuzany Kronerové, která za účinkování ve snímku Bába z ledu dostala minulý víkend Českého lva za nejlepší výkon v hlavní roli.

"Využijme tuto chvíli a zkusme společně dodat odvahu především těm, kteří zde nejsou. Myslím tím všechny slušné lidi, kteří stejně jako my cítí, že něco není v pořádku, kteří jsou svědky podvodů a korupce, ale ještě nesebrali odvahu vzepřít se svým nadřízeným a říct dost," řekla Kronerová.

Její kolega, herec Slovenského národního divadla Richard Stanke, otevřeně vybídl k novým volbám. "Jediná možnost, jak vyřešit napjatou situaci, jsou jen předčasné volby. Šanci na změnu země chceme dostat my, slušní občané této země. Proto říkáme: To nestačí. Žádáme předčasné volby. Musíme to dotáhnout do vítězného konce," řekl Stanke, za kterým na tribuně stála asi desítka jeho kolegů.

Protesty v Bratislavě:

Demonstrace "za slušné Slovensko" se konala i v Praze na Václavském náměstí. Politici nabízí kosmetická řešení, zastírací manévry, straší snahami o převrat, říkají její organizátoři. Na demonstraci se v podvečer sešly stovky lidí.

Převážně mladí lidé zaplnili prostor náměstí pod sochou sv. Václava až po stánky v horní části Václavského náměstí. Na demonstraci přišli především Slováci, v davu ale byli i Češi.

Demonstranti začali postupně zaplňovat i jízdní pásy na náměstí, policie proto pro dopravu jeho horní část uzavřela.

V rukou měli vlajky Slovenska i Evropské unie a transparenty s nápisy například "Fico je Mečiar, Babiš je Fico", "Pravda nikdy nezomre" nebo "Divadlo prenechajte umelcom". Na pódiu se střídali řečníci s hudebníky, s demonstranty si například zazpíval Miro Žbirka.

Vystoupil také třeba bývalý politik Fedor Gál. Poznamenal, že po roce 1989 si mnozí tehdejší organizátoři protikomunistických protestů mysleli, že "je hotovo" a do politiky nešli.

Především mladé publikum vyzval, aby takovou chybu nikdy neudělali, protože v politice je málo slušných lidí.

Další řečníci mluvili i o českých vnitropolitických potížích a poukazovali na výroky prezidenta Miloše Zemana nebo na činy premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO).

Demonstraci, která začala krátce po 18:00, organizátoři ukončili asi po hodině a půl minutou ticha za zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku a českou a slovenskou hymnou.

V Brně tvořili většinu demonstrujících slovenští studenti tamních vysokých škol. Od řečnického fóra zazněl mimo jiné názor, že odstoupení slovenského premiéra Fica by nebylo bez občanského tlaku v ulicích možné. Řada lidí měla transparenty s nápisy vyjadřujícími obdobné postoje jako lidé shromáždění v Praze.

Krize na Slovensku? Prožíváme bod zlomu, neprohráli jsme, nepokazte to, říká Fedor Gál

Krize na Slovensku? Prožíváme bod zlomu, neprohráli jsme, nepokazte to, říká Fedor Gál