Hnutí ANO bude v nadcházejících týdnech vyjednávat o vládní spolupráci exkluzivně s ČSSD. Cílem je vytvořit menšinovou koaliční vládu, která by se opírala ve Sněmovně o podporu KSČM. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Rozhovory s ČSSD by podle něj měly trvat do 10. dubna. Předseda ČSSD Jan Hamáček na twitteru uvedl, že ČSSD je připravena jednat o podobě koaliční dohody. Před novináře ale zástupci sociálních demokratů po jednání s ANO nepřišli.

Babiš předpokládá, že už na sjezdu ČSSD, který se koná 7. dubna, budou moct vyjednávači sociálních demokratů předložit výsledky jednání. "My předpokládáme, že jejich vyjednávací tým půjde na sjezd s jasnou nějakou dohodou, nebo nedohodou ohledně programu a účasti ve vládě. Podle mého názoru ten sjezd bude rozhodující, a pokud to bude pozitivní, tak budeme čekat na výsledek referenda," řekl. ČSSD už dříve oznámila, že rozhodnutí o účasti ve vládě přenechá hlasování všech straníků.

"Hnutí ANO dnes konečně jasně řeklo, jaké vládní uspořádání preferuje. Naši experti jsou teď připraveni intenzivně jednat o podobě možné koaliční dohody. Nadále ale platí, že ji budou muset schválit všichni členové strany v referendu," napsal Hamáček.

Na čtvrteční schůzce ANO s ČSSD podle Babiše probrali vyjednávači programové otázky, dotkli se i možného zastoupení sociálních demokratů ve vládě. Podrobnosti nesdělil. Vyloučil však, že by ANO ustoupilo požadavku některých sociálních demokratů, aby kabinet nevedl on sám. Požadavek vznesli v souvislosti s tím, že je Babiš obviněn z podvodu kvůli financování farmy Čapí hnízdo.

Vyjednávání mezi ANO a ČSSD bude nyní pokračovat na úrovni expertních týmů, které budou pokračovat v diskusi o programových průnicích. Každý týden by se také měli setkat čelní představitelé obou uskupení. Programové rozdíly mezi stranami přitom přetrvávají. "Lišíme se v názoru na daně. Sociální demokraté navrhují progresivní daně, sektorové daně a další věci, kde jsme vyjádřili náš odlišný názor," řekl místopředseda ANO Richard Brabec.

ANO a ČSSD mají ve sněmovně dohromady 93 poslanců. Komunisté jich mají 15, pro získání důvěry by tak vládě ANO a sociálních demokratů stačil i odchod zástupců KSČM v době hlasování ze sálu.

S SPD ANO už jednat nebude

Babiš ale jednal i s dalšími stranami, například předseda hnutí SPD Tomio Okamura oznámil, že jednání hnutí ANO a SPD o programu dospěla tak daleko, že by mohla rychle vzniknout vláda na základě odbornosti. V tuto chvíli podle něj záleží jen na tom, jak se politicky rozhodne hnutí ANO o tom, kde bude nakonec pro druhou vládu Andreje Babiše hledat ve sněmovně hlasy. SPD vylučuje, že by mohla podpořit vznik koalice ANO a ČSSD. Andrej Babiš odpoledne prohlásil, že hnutí ANO ukončilo s SPD jednání, protože ČSSD nechce s SPD jednat.

Hnutí ANO jednalo i s komunisty. Vyjednavači obou stran uzavřeli většinu programových bodů při jednání o možné toleranci druhé vlády ANO. Předseda KSČM Vojtěch Filip novinářům po čtvrteční schůzce s ANO řekl, že doladit zbývá některé otázky v oblasti financí či bezpečnostní a zahraniční politiky. Spor s ANO kvůli zvolení a následnému tlaku na odstoupení Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) považuje KSČM nyní za vyřešený.

"Co se týká zahraniční a bezpečnostní politiky, nejsou programové průniky s ANO úplně ideální, v řadě případů jsou přímo protichůdné, proto také říkáme, že do vlády nejdeme. Nejednáme o účasti na vládě, můžeme maximálně jednat o toleranci vlády, pokud se nám podaří prosadit některé naše programové priority. Zatím to vypadá, že by nám v těch rozhodujících věcech mělo být dopřáno sluchu a mohli bychom se dohodnout," řekl šéf poslanců komunistů Pavel Kováčik.

"Z naší strany jde o toleranci vlády hnutí ANO s případnou účastí sociální demokracie. Jsme rádi, že některé věci vyjednáváme shodně s prioritami sociální demokracie i hnutí ANO," uvedl Filip. Stanovisko k toleranci vlády ANO ze strany KSČM by mohl příští týden přijmout ústřední výbor komunistů.

Babiš se setkal i se zástupci ODS. Po setkání předseda občanských demokratů Petr Fiala prohlásil, že strana nadále o podpoře vlády Andreje Babiše neuvažuje.

Předseda ODS Fiala kritizoval personální kroky vlády, která nemá důvěru a je v demisi. "Já jsem přesvědčen, že vláda v demisi nemá dělat žádné personální změny. A už vůbec ne personální změny v bezpečnostních složkách. To vůbec vládě, která nemá důvěru, nepřísluší," řekl Fiala. "Vůbec nejde o osobu pana Murína, to já vůbec neposuzuji. Jenom je nemožné, aby vláda v demisi prováděla zásadní personální změny, vyvíjela na někoho nátlak a dělala něco jiného, než je udržování nezbytného chodu státu," doplnil.

"Úkolem pana premiéra Babiše v tuto chvíli, jak to chápu já, není se vypořádávat s ředitelem Murínem a s dalšími řediteli institucí v České republice. Jeho úkolem je sestavovat většinovou vládu, to je to, co má dělat," řekl Fiala. Sám se dnes s Babišem setkal a na schůzce zopakoval stanovisko ODS, že kabinet ANO nepodpoří kvůli významným programovým rozdílům.

Fiala o víkendu prohlásil, že je připraven si Babiše vyslechnout, ale trvá na odmítavém stanovisku ODS k zapojení do vlády. Babišovo vyjednávání považuje za nesrozumitelné a nejasné.

ŽIVĚ: Jednání o nové vládě: Andrej Babiš se setkal s šéfem ODS Petrem Fialou

ŽIVĚ: Jednání o nové vládě - Na čem se ANO dohodlo s KSČM?

ŽIVĚ: Jednání o nové vládě: Andrej Babiš se setkal s šéfem ODS Petrem Fialou

ŽIVĚ: Jednání o nové vládě - Na čem se ANO dohodlo s KSČM?