Sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) povede kandidát KSČM a bývalý příslušník pohotovostního pluku Zdeněk Ondráček.

Poslanci mu ve druhém kole dnešní tajné volby dali přednost před Zuzanou Majerovou Zahradníkovou (ODS). Výsledky oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Ondráček dostal o jeden hlas více, než bylo nutné ke zvolení. Volilo ho 79 poslanců, hlasů potřebných ke zvolení bylo 78. Majerová Zahradníková obdržela 57 hlasů.

Ondráček kandidoval opakovaně, v prosinci ani v lednu ho sněmovna předsedou komise nezvolila. Tehdy byl jediným uchazečem o předsednické křeslo v komisi.

Opoziční poslanci hodnotí zvolení Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů jako skandální a smutné. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že zvolení Ondráčka je dalším důkazem spolupráce hnutí ANO a KSČM. Podle předsedy Starostů Petra Gazdíka je Odráčkovo zvolení fackou české demokracii.

Zklamán byl i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), byť podle opozice právě zástupci ANO měli na zvolení zásadní podíl. "Pro mě to byl nepřijatelný kandidát a mě to moc mrzí, že uspěl, a připadá mi to jako facka všem těm, kteří tehdy stáli na druhé straně a které pan Ondráček svým obuškem umravňoval," řekl Pelikán. Ondráček v roce 1989 zasahoval jako příslušník pohotovostního pluku při protirežimních demonstracích. Ministr dodal, že ho šokovala debata předcházející Ondráčkovu zvolení, v nichž někteří zástupci ANO minulý režim hájili. Připadala mu "odporná v mnohých výrocích". Podle ministra, který kvůli Ondráčkově zvolení nevyloučil ani svůj odchod z vlády, to bude třeba v klubu ANO probrat.

Hlasování svých spolustraníků kritizuje ostravský primátor a člen hnutí ANO Tomáš Macura. "Stydím se za hlasování těch mých kolegů z hnutí ANO, 'díky' kterým dnes došlo ke skandálnímu zvolení Zdeňka Ondráčka šéfem komise pro kontrolu GIBS," uvedl Macura na twitteru.

"Je to velmi smutná věc, když tu máme komunistu, který zasahoval proti demonstrantům, vůbec nijak tuto věc nereflektuje a máme ho v čele bezpečnostního orgánu Poslanecké sněmovny," řekl novinářům lidovec Marek Výborný. Fakt, že Ondráček bude předsedou komise, která dohlíží na činnost policie, je podle něj skandální. S místopředsedkyní TOP 09 Pekarovou Adamovou shodně prohlásili, že zvolení Ondráčka je zvlášť smutné vzhledem k tomu, že letos uběhlo 70 let od komunistického puče.

Výsledek volby podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury dokládá spojenectví komunistů a hnutí ANO. "Odborník mlátička má funkci a Andrej Babiš a jeho vláda může v klidu makat," uvedl Stanjura. Pokládá za nepochopitelné, že 64 poslanců z jiných klubů než KSČM "hlasovalo pro člověka, který s obuškem v ruce v roce 1989 bránil socialismus a komunistický režim".

"Komunistu Ondráčka, který dle svých slov prostě 'sloužil vlasti' a neprojevil ani slovem pochybnost o svých předlistopadových aktivitách, jsme nevolili," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle něj byl Ondráček zvolen hlasy ANO, KSČM a SPD.

Tomio Okamura uvedl, že v klubu SPD shoda na Ondráčkovi nebyla stoprocentní a proto každý poslanec mohl hlasovat podle své vůle. Výběr Ondráčka podle Okamury nebyl šťastnou volbou. "Na druhou stranu jsem rád, že už se ta agónie nějakým způsobem ukončila," dodal.

Bývalý prezidentský kandidát Michal Horáček, který proti Ondráčkově zvolení brojil, označil zvoleného šéfa komise za "biřice okupantského režimu". Pokud by se masarykovské ideály a étos 17.listopadu staly už jen "nepotřebným harampádím", "ztratíme Česko jako zemi, kde má smysl vychovávat děti a vůbec žít", dodal na twitteru.

Ondráček byl v tajných volbách zvolen většinou 79 hlasů, potřeboval jich 78. Zvolen byl po dvou měsících neúspěšných pokusů.

Inspekce bezpečnostních sborů nyní budí pozornost v souvislosti s informací, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vyzval v únoru dvakrát jejího ředitele Michala Murína, aby se vzdal funkce.

Babiš uvedl, že v něj nemá důvěru a pochybuje o jeho morální a profesionální integritě. Pochyby má také o hospodaření inspekce. Murín rezignovat nehodlá. Babiš kvůli záležitosti svolal na čtvrtek Bezpečnostní radu státu. Sejde se také sněmovní bezpečnostní výbor.