K pomníku romského holokaustu u někdejšího koncentračního tábora v Letech u Písku někdo položil o víkendu prasečí hlavu. Uvedl to ve čtvrtek server Aktuálně.cz. Muzeum romské kultury, které pietní místo spravuje, oznámilo, že na tuto provokaci nebude reagovat. Na místě tábora je vepřín, který loni odkoupila vláda. Nyní se vepřín vyklízí a místo něj má vzniknout památník.

"Nechceme z toho dělat skandál a na takovou provokaci nebudeme reagovat. Někdo nás chce zjevně vyprovokovat," řekl serveru vedoucí pietních míst muzea Luděk Strašák. Na policii se zatím muzeum neobrátilo. "Možná to uděláme v případě, že se to bude opakovat," doplnil Strašák.

Čin odsoudili politici. "Znesvětit takto památku tisíců umučených a zavražděných je odporné," řekl serveru ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který má na starosti i lidská práva. Podobně se vyjádřili třeba poslanci Helena Langšádlová (TOP 09) či Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Místopředseda představenstva firmy Agpi, která vepřín provozuje, Jan Čech řekl, že položení prasečí hlavy k pomníku podle něj není dílem pracovníků firmy. "Nic jiného mě nenapadá, než že někdo chce v souvislosti s opuštěním toho areálu něco někomu vzkázat. Já to beru jako provokaci," dodal.

Vláda podle smlouvy s Agpi zaplatí za budovy a pozemky 450,8 milionu korun. Proti usnesení valné hromady Agpi o převodu vepřína na stát ale podal žalobu ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích jeden z malých akcionářů firmy. Také Ústavní soud přijal v lednu stížnost proti usnesení minulé vlády o odkupu vepřína. V poslední době rovněž vyšla na veřejnost kontroverzní vyjádření poslanců z SPD, zpochybňující historii koncentračního tábora v Letech. Předseda SPD Tomio Okamura v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm možný volný pohyb. Poslanec SPD Miloslav Rozner mluvil o Letech jako o "neexistujícím pseudokoncentráku".