Prezident Miloš Zeman ve čtvtek papeži Františkovi poslal dopis, ve kterém chválí činnost kardinála Dominika Duky. Jeho text zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Duka podle Zemana přispívá k odstraňování bariér mezi církví a státem. Zeman již před několika dny v TV Barrandov uvedl, že chce papeže požádat o prodloužení Dukova mandátu. Reagoval tak na dopis několika českých katolíků, kteří Duku naopak kritizovali a žádali papeže, aby jeho mandát neprodlužoval.
"Jeho Eminence Dominik kardinál Duka je v České republice mimořádně váženým představitelem katolické církve a je to též do značné míry právě jeho zásluhou, daří-li se nám postupně odstraňovat bariéry po dlouhé roky existující mezi církví a státem v naší zemi," píše Zeman.
Připomíná, že před rokem 1989 bojoval Duka proti tehdejšímu režimu, za což byl perzekvován a vězněn spolu s dalšími disidenty. Do dnešní doby se podle prezidenta Duka "oprávněně těší v široké společnosti pověsti vysoce morální osobnosti a neochvějného bojovníka za pravdu". Zeman v roce 2016 Dukovi udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva, což v dopise zmiňuje.
"Vaše Svatosti, kardinál Duka, jak jsem měl možnost jej osobně poznat, svou činností nejen důstojně naplňuje odkaz a poslání katolické církve, ale je též neúnavným šiřitelem hodnot, které jsou v české společnosti neoddělitelně spojovány s obrazem čestného a morálně pevného člověka," končí svůj dopis prezident. V textu papeže přímo nežádá o prodloužení Dukova mandátu ani se nezmiňuje o předchozí kritické výzvě českých katolíků.
Zeman požádá papeže o prodloužení Dukova mandátu. Kardinálovy odpůrce označil za pisklouny a udavače
Křesťanským aktivistům vadí údajný příklon Duky k nacionalismu a krajní pravici. "Příklon biskupa Dominika k nacionalismu a ke krajní pravici lze vidět nejen v jeho nekritické podpoře islamofobního prezidenta Miloše Zemana, ale také v jednoznačném odmítnutí solidarity s uprchlíky na Svatováclavské pouti v září 2017 anebo v blahopřejném dopise zaslaném předsedovi fašizující strany SPD Tomiu Okamurovi," uvedli v dopisu papeži. Dukovi vyčítají také to, že "rád používá okázalé insignie moci". Měl by se podle nich spíš snažit navrátit církvi původní význam.
Dopis odeslali v polovině února. Podle jednoho z jeho signatářů a iniciátorů Jana Bierhanzla pod ním bylo přes 200 podpisů. Naopak za kardinála se mimo jiné postavilo několik českých politiků a také Konfederace politických vězňů ČR.
Duka koncem dubna oslaví 75. narozeniny, a dosáhne tak věku, kdy musí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež mu ovšem může prodloužit mandát.
Papež demisi nepřijal například v případě Dukova předchůdce Miloslava Vlka, jemuž Benedikt XVI. mandát v roce 2007 o dva roky prodloužil.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist