Generální ředitel Českého rozhlasu (ČRo) René Zavoral připustil, že v době, kdy kritizoval reportáž novináře Janka Kroupy o hospodaření Agrofertu na pozemcích bez majitele, neměl k dispozici dostatek relevantních informací. Trvá na tom, že nezpochybnil téma, nýbrž formu reportáže. Omluvil se však za to, že v souvislosti s reportáží použil slova jako "antibabišovské tažení" a "účelové načasování".

Vyplývá to ze společného prohlášení Generálního ředitele ČRo a ředitele zpravodajství ČRo, které má redakce k dispozici.

"Neměl jsem tehdy k dispozici všechny relevantní informace, které později mé podezření o účelovosti vyvrátily," uvádí Zavoral a dodává, že se za zmíněné výroky již omluvil v rozhovoru pro DVTV.

Vzpoury v ČRo se nebojím, kanály chodit nehodlám. Proti Kroupovi zvážím právní kroky, říká Zavoral

"Beru svá slova z Českých Budějovic zpět. Z 90 procent odmítám obvinění ze strany Agrofertu, z 10 procent jsem přiznal své pochybnosti. Já nemohu být úplně nekritický, vzal jsem nejostřejší obvinění zpět, ale nemůžu vzít zpět vše," řekl Zavoral podle informací redakce na setkání se zaměstnanci, které na pondělí svolal. Zároveň dodal, že ho mrzí, že se kauza řeší na veřejnosti.

Ředitel odmítl, že by jakkoli ovlivňoval obsah reportáží v rozhlase. Trvá na tom, že v reportážích Janka Kroupy byly věcné nedostatky, což podle něj dokazuje také analýza Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

"Rozkouskovávat celou kauzu do několika vysílání není možné. Posluchač v 8:00 má dostat komplexní informace. Není možné uvést celou reportáž tím, že problém má Agrofert, a teprve za hodinu říci, že to dělají i jiná družstva," vysvětloval své pohnutky Zavoral.

Novinář Kroupa tvrdí, že Zavoralovo vystupování poškodilo dobré jméno rozhlasu. "Ta škoda se stala. Vy jste ji způsobil a znevěrohodnil možnost vytvářet nezávislou žurnalistiku. Mám dva návrhy. Bylo by rozumné najít vnitřní nástroj na řešení těchto problémů uvnitř Českého rozhlasu. Debata by se měla vést uvnitř. Je klíčové, aby došlo k oddělení mocenské manažerské funkce od té žurnalistické. Byl bych rád, aby se navrhla opatření k ochraně zásahů od vás či jiných lidí z managementu," vytkl Kroupa na setkání se zaměstnanci řediteli.

Zavoral v reakci na Kroupova slova odmítl, že by pověst rozhlasu poškodil. "Bylo mojí povinností odpovídat na veřejném jednání Rady ČRo," sdělil. "Doufám, že se Agrofert bude soudit a já budu bránit vaši práci. Pokud prohrajeme, pokutu zaplatí Český rozhlas, a nikoli zaměstnanci nebo vedení redakce," odpověděl Kroupovi ředitel.

Dodal také, že z petice, kterou podepsaly více než dvě stovky redaktorů, nebude vyvozovat žádné personální důsledky.

Obavu, že tento spor může ovlivnit pověst rozhlasu, má také šéf zpravodajství Jan Pokorný. "Prosím Reného Zavorala i Janka Kroupu, aby se do budoucna zdrželi nějakých mediálních výstupů. Pokud to takhle bude ještě dny a týdny, rozhlas dostane tak na zadek, že se z toho už nevzpamatuje," apeloval Pokorný.

"Stojím si stále za tím, že práce našich reportérů byla dobrá, v rámci kodexu a všech standardů kvalitní rozhlasové žurnalistiky. Respektuji však právo generálního ředitele vyjadřovat se kriticky k práci svých podřízených," dodal Jan Pokorný s tím, že by v případě rozdílných názorů přivítal diskusi.

Ředitel rozhlasu kromě analýzy FSV UK nechal zpracovat i další dva rozbory Kroupovy reportáže – od společnosti Newton Media a novináře Karla Hvížďaly. Ty ale nevzal při své argumentaci v potaz, což mu Kroupa opakovaně vyčetl. Tyto dvě analýzy vyznívaly pro Kroupu příznivěji.

"Nejste mediálním odborníkem, abyste posuzoval, jaké analýzy jsou kvalitní a jaké nejsou. Vy si o tom můžete něco myslet, to vám neberu. Vy nevedete soukromou instituci, vedete veřejnoprávní instituci, která se má řídit kodexem, podle něhož musíme všichni postupovat. V tom kodexu velmi jasně stojí, že za obsah zodpovídají šéfredaktoři. Vy dnes děláte to, že do toho obsahu zasahujete retrospektivně. A to vám nepřísluší," vystoupil proti Zavoralovi Kroupa.

Ředitel rozhlasu se proti novinářovým slovům ohradil s tím, že odmítá žít ve společnosti, kde jako šéf nebude moci zkritizovat práci svých podřízených.

"Troufám si říci, že Kodex ČRo a zákon o rozhlasovém a televizním vysílání znám tisíckrát lépe než vy. Nezlobte se. Vy tady působíte dva roky. Já tady působím 17 let a zažil jsem v rozhlase ledacos. Přestaňte mě osočovat z toho, že nejsem mediální odborník. Tím znevěrohodňujete Radu Českého rozhlasu a Radu pro rozhlasové a televizní vysílání," odpověděl Zavoral.

"Jestli si všichni v atriu myslíte, že generální ředitel je osoba, která má chodit kanály a jenom podepisovat statisícové částky a vaše odměny, tak to budu dělat, ale tak to není," uzavřel Zavoral. 

Vzpoury v ČRo se nebojím, kanály chodit nehodlám. Proti Kroupovi zvážím právní kroky, říká Zavoral

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist