Jednání o podpoře druhé vlády Andreje Babiše mezi hnutím ANO a komunisty v úterý a hnutím ANO a SPD ve středu ukážou, zda se v Česku mohou otevřít dveře k referendu o vystoupení z EU či Severoatlantické aliance. Premiér v demisi a předseda ANO Babiš odmítá, aby připravovaný zákon o obecném referendu umožnil hlasovat o zahraničněpolitických otázkách, pro SPD jde ale o zásadní otázku. I podle komunistů by měli občané mít ve všelidovém hlasování právo ptát se na vše.
"Promluvíme si o počtu podpisů pod petici, jestli 100 000, nebo 250 000, nebo 800 000, jak chce hnutí ANO," řekl k chystanému expertnímu jednání předseda KSČM Vojtěch Filip. Je podle něj samozřejmé, že referendum by mělo dát všem právo ptát se na všechny otázky vnitropolitické i zahraničněpolitické.
Podle předsedy SPD Tomia Okamury je hnutí připraveno ke kompromisu ohledně dalších parametrů referenda, trvá ale na tom, že by mělo umožnit hlasování o případném vystoupení z unie. "Toto je bod, na kterém se pořád točíme dokola, kdy Andrej Babiš nechce tu otázku umožnit, přestože by si lidé sesbírali statisíce podpisů. A pro nás je to zásadní bod," řekl Okamura. Co se týká počtu podpisů, SPD jich navrhla 100 000, ANO hovořilo o 800 000 a podle Okamury je možné jednat o počtu mezi těmito hodnotami. SPD je ochotna diskutovat i o minimální účasti pro platnost referenda.
"Ale těch kompromisů o parametrech už je tady tolik, že nevím, proč v takovém případě by měl být kompromis ohledně otázky o členství v EU," řekl. V dalších programových styčných bodech podle Okamury uplynulá jednání s ANO ukázala řadu shod.
Okamura se kvůli sporům o podobu zákona o referendu chce sejít i s prezidentem Milošem Zemanem. "Rád bych ho požádal o spolupráci v tom smyslu, aby, až bude hovořit s Andrejem Babišem, nám pomohl vysvětlit Andreji Babišovi důležitost přímé demokracie a že by bylo dobré tyto otázky nevyčleňovat ze zákona o referendu," řekl.
Babiš ukázal, že vnímá citlivost tématu pro možnou podporu svého druhého kabinetu, v polovině ledna, kdy jeho vládní tým v demisi navzdory doporučení legislativců neodmítl návrh ústavního zákona poslanců SPD, který má obecné referendum zavést. Legislativci v doporučení psali, že referendum v podobě navrhované SPD je v rozporu s principy zastupitelské demokracie. Babiš na Twitteru uvedl, že ANO referendum chce, ale nemělo by rozhodovat o zahraničních závazcích či daních.
Směrem k Bruselu Babiš nedávno téma referenda využil, když uvedl, že snahy o celoevropské řešení migrace mohou v Česku dát průchod populistům a vyvolat otevření referenda o dalším setrvání země v EU. Babišova vláda chce předložit vlastní předlohu o zavedení všelidového hlasování. Ústava obecné referendum předpokládá, příslušný návrh zákona ale zákonodárci nikdy neschválili. Lidové hlasování se může konat jen na obecní a krajské úrovni.
O povolebním uspořádání jednají i další strany. Lidovci se v pondělí večer setkají s piráty na schůzce, kde si chtějí vyjasnit pozice před druhým pokusem o sestavení kabinetu. KDU-ČSL v následujících dnech plánuje obdobné schůzky s dalšími stranami, příští týden by se její zástupci měli sejít s ODS. Oslovit chce také ČSSD, TOP 09 a STAN.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist