V Česku bude ve středu chumelit, za hodinu mohou spadnout až tři centimetry sněhu. Další velmi silné sněžení se očekává ve čtvrtek, kdy na horách může napadnout až 30 centimetrů sněhu. Ve výstraze to ve středu uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Kvůli silnému sněžení očekává kalamitní stav na silnicích. Varuje i před náledím, silným větrem a závějemi. Náledí se očekává v celém Česku od středečních 16:00.

Velmi silně foukat začne ve čtvrtek odpoledne. Na jihu republiky může vítr dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na horách až 125 km/h. V noci na pátek bude slábnout. Podle meteorologů čtvrteční situace "trochu" připomene výročí, kdy do Česka před 11 lety v lednu dorazil Kyrill. Tentokrát nese tlaková níže označení Friederike, do Česka dorazí postupně přes Německo a Polsko.

Kvůli velmi silnému větru a hustému sněžení se ve čtvrtek odpoledne a večer očekávají na horách na severu závěje. Lidé proto mají v případě jízdy počítat se zpožděním, pamatovat mají na zimní výbavu, teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a občerstvení. Možné jsou i komplikace se zásobováním a zdravotnickými službami, vyloučit se nedají ani výpadky elektrického proudu.

"Dnes a v noci na čtvrtek se budou vyskytovat sněhové přeháňky, které mohou být lokálně intenzivní. Během čtvrtečního dne bude od západu sněžit, přechodně i silně. Sněžení bude postupně v polohách pod 700 m, na jihu a západě pod 1100 m přecházet do deště se sněhem nebo do deště. Zejména na horách na severu může napadnout až 30 cm nového sněhu," uvedli meteorologové.

Výstraha před silným sněžením s vysokým stupněm nebezpečí platí od středečního poledne v Čechách do čtvrtečních 11:00, na Moravě a ve Slezsku do čtvrtečních 16:00.

"Během čtvrtečního odpoledne od západu významně zesílí vítr. V jižní polovině území se místy vyskytnou nárazy až 90 km/h, na horách kolem 110 km/h. V severní polovině území bude vítr velmi silný s nárazy kolem 90 km/h a na horách kolem 125km/h. V noci na pátek bude vítr slábnout," uvedl ČHMÚ. Silný vítr bude foukat v celé republice, v devíti krajích půjde o velmi silný vítr s vysokým stupněm nebezpečí. Výstraha bude platit od čtvrtečního poledne do pátečních 03:00.

Sníh ve středu komplikoval dopravu v celém Česku.

Například dálnice D1 na Vysočině byla neprůjezdná kvůli nehodám desítek aut od úterního poledne až do středečního rána. Vyprošťování zpomalilo počasí. Také v dalších krajích se zastavil kvůli sněhu či náledí provoz na silnicích. V Jihomoravském kraji řešila policie od úterý do středečního rána kvůli počasí zhruba dvě stovky nehod.

Dálnice D1 se v úterý kolem 12:30 zastavila v obou směrech na 99. kilometru u Větrného Jeníkova na Jihlavsku kvůli nehodám desítek aut. Zraněno bylo deset lidí, převážně lehce. Na Brno, kde bylo havarovaných aut méně, se začalo opět jezdit za 2,5 hodiny. Směrem na Prahu ale byla D1 uzavřena až do středečních 8:00. Práci vyprošťovacích firem zdržovalo sněžení.

Na Vysočině navíc ráno blokovaly kamiony silnici II/602 u Olešné na Pelhřimovsku a spojnici mezi Jihlavou, Větrným Jeníkovem a Petrovicemi směrem na Štoky na Havlíčkobrodsku. Na silnicích byl rozbředlý nebo ujetý sníh. Krajští silničáři poslali do terénu všech 119 sypačů a v noci na středu čistilo vozovky kolem 30 traktorů s radlicemi.

V sousedním Jihomoravském kraji řešili policisté kvůli počasí od úterý do středečního rána dvě stovky nehod, při nichž se zranilo přes 20 lidí. Některé kolize zablokovaly i dálnice, ale ve středu ráno již byly v kraji D1 i D2 průjezdné.

Kvůli počasí a nehodám, které se začaly kupit v úterý po poledni, byl na jižní Moravě kalamitní stav.

V Krkonoších kvůli sněhu a větru platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové mezinárodní stupnice a je možné, že v příštích hodinách vzroste na nebezpečný třetí. Řekl to lavinový specialista krkonošské horské služby Pavel Cingr. "Může se stát, že ještě ve středu bude třetí stupeň vyhlášen, nicméně nepotvrzují se úplně předpovědi, proto jsme to nechali zatím na dvojce," řekl Cingr.

Kvůli větru se ve středu nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku. Stojí několik dní. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

Na hřebenech Krkonoš je okolo 110 centimetrů sněhu. Za posledních 48 hodin napadlo do čtvrt metru sněhu. "V současné době stále sněží a fouká silný jihozápadní vítr, což bude lavinovou situaci nadále zhoršovat," uvedl ve středu ráno na webových stránkách horské služby Robert Dlouhý.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist