Nejvyšší kontrolní úřad ve své čerstvé zprávě upozornil na jeden z největších příkladů plýtvání státu veřejnými prostředky v oblasti IT. Jde o Centrální registr administrativních budov známý pod zkratkou CRAB.

Vzhledem k tomu, co systém “umí”, stál extrémně vysokou částku a především nešetří tolik veřejných peněz, kolik sliboval. Stát navíc podle kontroly dodnes nemá přesné informace o tom, jaké nemovitosti mu vlastně patří a jestli pro ně má využití.

Odpovědné jsou dva úřady - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a ministerstvo vnitra. První spadal poslední téměř čtyři roky do gesce budoucího premiéra Andreje Babiše, druhý vedl v posledním volebním období úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec.

Potíž je už v pořizovací ceně systému, který podle propočtů NKÚ stál přes půl miliardy. Podle sdružení Kverulant.org, které se zaměřuje na kontrolu toho, jak stát hospodaří se svěřenými penězi, byla celková částka mnohem vyšší, až 1,6 miliardy korun.

“Přitom CRAB byl a je v zásadě jen trochu lepší excelová tabulka,” píší aktivisté ze sdružení Kverulant.

I podle oficiálního zjištění NKÚ je ale poměr nákladů a zisků ze systému mírně řečeno nelichotivý.

“Vytvoření a provoz CRAB vyšly v letech 2010 až 2016 na více než 550 milionů korun. Jeho roční provoz stojí 70 milionů korun, takže vedení jednoho objektu v registru vycházelo za rok 2016 po přepočtu přibližně na 27 tisíc korun,” uvádí se v čerstvé zprávě NKÚ.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se