Nejvyšší kontrolní úřad ve své čerstvé zprávě upozornil na jeden z největších příkladů plýtvání státu veřejnými prostředky v oblasti IT. Jde o Centrální registr administrativních budov známý pod zkratkou CRAB.

Vzhledem k tomu, co systém “umí”, stál extrémně vysokou částku a především nešetří tolik veřejných peněz, kolik sliboval. Stát navíc podle kontroly dodnes nemá přesné informace o tom, jaké nemovitosti mu vlastně patří a jestli pro ně má využití.

Odpovědné jsou dva úřady - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a ministerstvo vnitra. První spadal poslední téměř čtyři roky do gesce budoucího premiéra Andreje Babiše, druhý vedl v posledním volebním období úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec.

Potíž je už v pořizovací ceně systému, který podle propočtů NKÚ stál přes půl miliardy. Podle sdružení Kverulant.org, které se zaměřuje na kontrolu toho, jak stát hospodaří se svěřenými penězi, byla celková částka mnohem vyšší, až 1,6 miliardy korun.

“Přitom CRAB byl a je v zásadě jen trochu lepší excelová tabulka,” píší aktivisté ze sdružení Kverulant.

I podle oficiálního zjištění NKÚ je ale poměr nákladů a zisků ze systému mírně řečeno nelichotivý.

“Vytvoření a provoz CRAB vyšly v letech 2010 až 2016 na více než 550 milionů korun. Jeho roční provoz stojí 70 milionů korun, takže vedení jednoho objektu v registru vycházelo za rok 2016 po přepočtu přibližně na 27 tisíc korun,” uvádí se v čerstvé zprávě NKÚ.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.