Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) vyzdvihlo práci prezidenta Miloše Zemana. Prezidentem má být podle usnesení strany i po lednových volbách nadále člověk, který bude podporovat přímou demokracii, bude bojovat proti migraci, islamizaci a bude bojovat za národní zájmy. Na tiskové konferenci to v sobotu řekl předseda hnutí Tomio Okamura. Přímou podporu Zemanovi konference nevyslovila.

Zeman v sobotu na konferenci SPD vystoupil. O přímou podporu nepožádal, zároveň ale stranu několikrát pochválil. Řekl, že by mohl vyjmenovat deset bodů, na kterých se s SPD shodne. Prezident důrazně kritizoval SPD za negativní přístup k vysílání českých vojáků do zahraničních misí.

"Přestože máme v některých otázkách rozdílné názory, tak z celkového pohledu považujeme výsledky práce prezidenta Miloše Zemana za potvrzení správnosti principu přímé volby prezidenta České republiky," schválili pro závěry konference její delegáti. V nadcházejících volbách je proto podle nich potřeba opět podpořit kandidáta, který podporuje principy přímé demokracie. "Prezidentem České republiky musí být vlastenec odmítající další demontáž suverenity země a důsledně odmítající nelegální imigraci a islamizaci společnosti," uvedli delegáti. Dodali, že prezidentem musí být člověk hájící zájmy Česka a nesmiřitelný bojovník s mezinárodním terorismem.

Přímou podporu SPD ve svém usnesení Zemanovi nevyslovilo. "Jsme hnutí, které našim členům a sympatizantům nechce přikazovat, jak se mají chovat," zdůvodnil rozhodnutí místopředseda hnutí Radim Fiala. Delegáti svým příznivcům podle něj dali jenom návod, díky němuž si mohou porovnat všech devět prezidentských kandidátů a rozhodnout se sami. Dodal, že on sám bude Zemana volit.

Zeman SPD vytknul přístup k zahraničním misím

Prezident Zeman během konference SPD vytknul hnutí přístup k vysílání českých vojáků do zahraničních misí. Vadí mu, že strana bojuje proti migraci, ale nepodporuje působení českých vojáků v zahraničí, kde bojují proti teroristickým skupinám. Vyjádření předsedy SPD Tomia Okamury k tomuto tématu označil za dehonestující vůči českým vojákům. Jde podle něj ale o jediný vážný bod, na kterém se s SPD neshodne. Rozporný názor mají také na členství v Evropské unii. Zeman řekl, že ale udělá vše pro to, aby hnutí mohlo svůj názor k vystoupení z unie říct.

Zeman řekl, že by mohl vyjmenovat deset bodů, na kterých se s SPD shodne. Zmínil přímou demokracii nebo vztah k inkluzi. Věří, že hnutí předloží zákon o přímé volbě starostů nebo hejtmanů. Prezident by chtěl, aby se starostou či hejtmanem stal politik, který dostane nejvíce preferenčních hlasů na kandidátní listině vítězné strany.

Zopakoval, že na rozdíl od SPD nesouhlasí s vystoupením z EU. Chce udělat vše pro to, aby hnutí mohlo vyjádřit svůj názor. Je přesvědčen, že se SPD podaří získat dostatek podpisů pro vyhlášení referenda, protože návrh předloženého zákona počítá s povinností vypsat referendum ve chvíli, kdy jej podpoří 250 tisíc občanů. Zeman podotkl, že hnutí podpořilo více než 500 tisíc voličů, a že tedy SPD nebude mít problém podpisy získat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist