Prezidenta Miloše Zemana čekal ve středu v Lipníku nad Bečvou protest několika desítek lidí s červenými kartami. Při jeho příchodu na pódium hlasitě pustili Modlitbu pro Martu, jejich jednapadesátiletého zvukaře však vzápětí zadržela a odvezla policie. Prezident byl na náměstí konfrontován i s bývalým disidentem Tomášem Hradílkem, který drží kvůli Zemanově opětovné kandidatuře osmým dnem protestní hladovku. Zeman Hradílkovi vzkázal, že neznamená víc než 113 000 lidí, kteří jeho kandidaturu podpořili.

Hradílek Zemanovi před zaplněným náměstím řekl, že mu poslal otevřený dopis s žádostí, aby již nekandidoval. "Pokud se nemýlím, v pondělí má žena převzala 113 000 podpisů občanů České republiky, kteří mě naopak žádají, abych kandidoval. Každý občan má stejná práva a povinnosti. Vy nejste víc než 113 000 občanů a nejste jim nadřazený. Proto budu kandidovat," vzkázal mu Zeman.

Signatář Charty 77 a polistopadový ministr vnitra Hradílek drží hladovku od 1. listopadu. V otevřeném dopise Zemanovi uvedl, že jej v roli prezidenta hluboce zklamal. Podle něj Zeman rezignoval na kultivování a humanizování společnosti, je zděšen z jeho působení v oblasti zahraniční politiky a otevřeně jej žádá, aby zrušil svou kandidaturu na prezidenta.

Hradílek ve středu řekl, že hladovku snáší poměrně dobře. "Jen hubnu, už jsem zhubl asi o pět až šest kilo. Žádné jiné problémy nemám, jen lehký tlak v žaludku. Pozitivní na té věci je, že dobře spím," uvedl Hradílek.

Od držení hladovky dvaasedmdesátiletého muže odrazuje nejen rodina, ale i stovky lidí, které se připojily k výzvě osobností Olomouckého kraje, podle nichž je taková oběť zbytečná. "Já jsem se ale prostě rozhodl a jsem rozhodnutý to dotáhnout až do konce. Podle mě je tento prezident, který by pokračoval v druhém funkčním období, nebezpečím a neštěstím pro tuto zemi," doplnil Hradílek.

Proti Zemanovi na náměstí vystoupilo i dalších několik desítek lidí všech věkových generací s červenými kartami a objevily se i transparenty. Z okna prvního domu restaurace při příchodu Zemana na náměstí pustili symbolicky hlasitě Modlitbu pro Martu. "Policisté v civilu nám to přerušili, vstoupili do soukromých prostor, které jsme měli půjčené od majitele restaurace, a našeho zvukaře odvezli k výslechu," řekla iniciátorka protestu Marie Šuláková.

Podle policie muž narušil svou hlasitou produkcí řádně ohlášené setkání občanů s prezidentem, proto je podezřelý z přestupku proti právu shromažďovacímu. "Muž byl policisty opakovaně vyzván, aby zanechal svého protiprávního jednání," řekl policejní mluvčí Libor Hejtmánek. Následně byl muž podle něj zadržen a eskortován k podání vysvětlení na obvodní oddělení policie. "Po podání vysvětlení bude muž propuštěn," doplnil policejní mluvčí.

Prezident ve středu zahajuje třídenní návštěvu Olomouckého kraje a do Lipníka na setkání se členy zastupitelstva, místních spolků i s veřejností přijel po návštěvě olomoucké mlékárny Olma. Jde o pátou Zemanovu návštěvu v kraji během působení v prezidentské funkci. Ve čtvrtek jej čeká setkání s obyvateli Mohelnice a Zábřehu, v pátek má namířeno do Vápenné na Jesenicku.