Předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš vyvíjel s podřízenými tlak na firmu FAU Přerov, která vlastní zásobníky na pohonné hmoty v areálu dceřiné společnosti Agrofertu. Babiš o tom mluví na nahrávce, již v neděli zveřejnil twitterový účet Skupina Šuman.

"Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony," říká Babiš na nahrávce.

Kdy, kým a za jakých okolností byla pořízena, není zřejmé. Je však pravděpodobné, že Babiš na ní mluví v době, kdy vedl resort financí – zmiňuje insolvenci, do níž se FAU dostala loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. Babiš byl ministrem financí od ledna 2014 do května 2017. Na dotazy HN exministr nereagoval.

Firma FAU vlastnila sklad pohonných hmot v areálu přerovské Prechezy ze skupiny Agrofert. FAU nedávno vyhrála soudní spor nad berní správou, která firmu zajišťovacími příkazy připravila o peníze a tím ji přiblížila ke konkurzu. Nezákonné, řekl soud k postupu úřadu.

"Já jsem zprivatizoval Prechezu roku 1997 a oni před privatizací prodali tu vlečku nějaké firmě. Takže vlečka v mojí chemičce patří těm zm**ům," tvrdí také Babiš na nahrávce.

Zmiňuje i podnikatele Tomáše Pitra, o němž se v souvislosti s obchody FAU v médiích spekulovalo:

"Teďka to koupil Pitr a samozřejmě jdeme po nich. Je to zločinecká banda, která dluží státu na daních asi 200 milionů korun."

Finanční správa zajišťovacími příkazy zničila firmu, která překážela přerovské chemičce Agrofertu
Bylo to nezákonné, rozhodl soud

Agrofert, jehož akcie Babiš začátkem roku převedl na dva svěřenské fondy, ještě minulý pátek popíral, že by měl s kauzou cokoliv společného. "Nikdy jsme o FAU zájem neměli a nemáme a s nikým jsme o tom nejednali," reagoval mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Zdůraznil, že firma FAU má v areálu Prechezy pouze svůj vlastní autonomní pozemek a vlastní provoz. 

Jenže podle jiných zdrojů měl Agrofert o sklad, v němž se také přimíchávala biopaliva do nafty a benzinu, zájem.

"Jednatel FAU pan Csabi mi sdělil, že byl v minulosti ze strany Prechezy kontaktován ohledně prodeje areálu. Firma ho ale nechtěla prodat," řekl právní zástupce FAU Alfréd Šrámek.

Jak HN informovaly, na firmu FAU, která obchodovala s pohonnými hmotami, si finanční správa došlápla loni v září přes zajišťovací příkazy. Obstavila jí majetek a během pár hodin ji zlikvidovala. Zajišťovacími příkazy vymáhali úředníci daň z přidané hodnoty za jeden obchod hned dvakrát. Poprvé chtěli po FAU jako po ručiteli 200 milionů korun, které neodvedla zkrachovalá společnost Verami. Ve stejný den si berní správa řekla dalšími příkazy o 218 milionů. Nabyla totiž dojmu, že firma FAU, kterou podezřívala ze zapojení do řetězce zasaženého podvodem na DPH, daň nezaplatí. Následovala okamžitá exekuce a firma skončila v konkurzu.

Krajský soud v Ostravě nyní označil postup finanční správy za nezákonný a zajišťovací příkazy zrušil. Berní správa se proti rozhodnutí brání kasační stížností.