Prezident Miloš Zeman chce věřit tomu, že za žádostí o vydání představitelů ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání není ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Záležitost podle něj nezvládli někteří podřízení policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz. Zeman už dříve uvedl, že policejní žádost načasovanou dva měsíce před volbami považuje za provokaci a vzbuzuje v něm podezření o zneužití policie pro politické účely. Odmítl, že by Babišovi v případě odsouzení dal milost.

Zeman poznamenal, že chce věřit, že to není Chovanec, kdo za načasováním podání žádosti před volbami stojí, ale "nějaká nižší šarže". Řekl, že šéfa policie Tuhého si velmi váží a že situaci nezvládli někteří jeho podřízení. Podotkl, že když je někdo neschopný, je potřeba ho vyměnit.

Chovanec v pátek na Zemanovo obvinění policie reagoval slovy, že Zeman se při pochybnostech může obrátit na Bezpečnostní informační službu (BIS) nebo požádat o svolání Bezpečnostní rady státu. Prezident řekl, že nevidí důvod, proč by to dělal.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

Optimální by byla koalice ANO a ČSSD

V rozhovoru prezident poznamenal, že optimální povolební koaliční kombinací v současné politické mizerii by byla koalice hnutí ANO a sociální demokracie. K volebním programům politických stran uvedl, že zatím neví o něčem, co by bylo tak fascinující, aby přitáhlo jeho pozornost. Zeman také kritizoval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), že využil k jeho kritice zahraničních médií. Sobotka, který měl se Zemanem ostré spory, rakouskému deníku Die Presse řekl, že věří tomu, že po prezidentských volbách bude mít ČR jinou hlavu státu a že se pak na Hradě změní politická kultura.

Zeman se v minulosti opakovaně zastal hnutí ANO nebo jeho předsedy Andreje Babiše, naposledy při policejní žádosti o vydání šéfa ANO k trestnímu stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo. Naopak tvrdě kritizoval vedení ČSSD, kterou sám v minulosti vedl. Sobotku například nepřímo nazval sviní.

Rozdělení Československa bylo dobré rozhodnutí, vzalo argumenty nacionalistům

S odstupem času je dobře, že bylo Československo rozděleno, domnívá se prezident Miloš Zeman. Pokud by se tak nestalo, na Slovensku by zůstaly silné nacionalistické skupiny, které by obviňovaly Čechy, že Slováky utlačují.

V sobotu uplynulo 25 let od chvíle, kdy předsedové vítězných stran červnových československých parlamentních voleb Václav Klaus a Vladimír Mečiar zpečetili rozdělení země. K tomu došlo 1. ledna 1993.

Zeman řekl, že s odstupem času se dá říct, že asi udělali dobře. "Protože kdyby k rozdělení Československa nedošlo, tak na Slovensku byly příliš silné nacionalistické skupiny, takzvaná Slovenská národní strana, které by neustále křičely o tom, jak Slováci doplácejí na Čechy a jak je Češi utlačují," poznamenal.