Prezident Miloš Zeman v pondělí zahájil třídenní návštěvu Jihomoravského kraje, kde ho poprvé z pozice hejtmana přivítal Bohumil Šimek (ANO). Hlava státu se dále setkala se zastupiteli, zástupci měst a obcí, policie a hasičů. Účast na přivítání odmítli zastupitelé z KDU-ČSL a z TOP 09 s Žít Brno, kteří nesouhlasí se Zemanovým vystupováním. Prezident navštíví firmy a na setkáních bude debatovat s občany.

Jako první informovala o neúčasti na přivítání hlavy státu koaliční TOP 09 s Žít Brno; poukazovala na to, že by měl Zeman řešit nedávnou vládní krizi, a ne si dělat kampaň, i na jeho chování ohledně nerespektování ústavy a kauzy jako Ferdinand Peroutka, vulgarismy v médiích nebo dětské porno v prezidentově počítači. K neúčasti se připojila z obdobných důvodů i KDU-ČSL. Ostatní zastupitelské kluby se nepřipojily, jejich členové se dostavili podle časových a pracovních možností.

Při Zemanově příjezdu k sídlu Krajského úřadu Jihomoravského kraje protestovalo několik lidí. Měli vlajky Severoatlantické aliance a Moravy, další se vybavili plakáty ironizujícími vztah Zemana k Číně. Prezident jim při vstupu do budovy zamával. 

"Zeman škodí Moravě," skandoval před krajským úřadem předseda strany Moravané Ondřej Hýsek. Zeman podle něj patří k politikům, kteří prosazovali současné krajské uspořádání. Moravané kraje kritizují, volají po obnově zemské samosprávy.

Několik lidí protestovalo proti prezidentu Miloši Zemanovi při jeho příjezdu k sídlu krajského úřadu.  Vlevo je předseda strany Moravané Ondřej Hýsek.Další protestující si vzal vlajku Severoatlantické aliance. Zeman podle něj zpochybňuje české bezpečnostní vazby, když se obrací k Rusku a Číně. "Zeman je notorik," zaznělo také z hloučku protestujících při prezidentově příjezdu.

Policie ulici před krajským úřadem uzavřela, lidé se tedy nemohli dostat příliš blízko k prezidentovi.

Prezident při setkání na krajském úřadě odpovídal na dotazy přítomných zastupitelů. Mimo jiné žertem navrhl "zřídit rezervaci pro zelené aktivisty". Řekl to v reakci na dotaz zastupitele Lubomíra Španěla (SPD-SPO). Ten se ptal, zda by prezident aktivistům blokujícím stavbu komunikací sebral řidičský průkaz.

Prezident odpověděl, že sebrání řidičáků je mírnější varianta, ale navrhoval by krutější v podobě vytvoření rezervace. "Rezervaci by tvořila divočina bez elektřiny, kanalizace a vodovodu. Kdyby si chtěli zatopit, museli by pokácet strom. A my bychom pořádali do této rezervace exkurze, abychom zjistili, jak se chovají lidé, kteří dokázali právě zde v Brně otravovat život všem ostatním normálním lidem," uvedl Zeman.

Zeman přijíždí do Jihomoravského kraje jako prezident počtvrté. Naposledy na jižní Moravu zavítal ještě za minulého vedení kraje v roce 2016. Tehdy byl hejtmanem sociální demokrat Michal Hašek, jehož prezident nazýval svým přítelem.

Zeman s manželkou Ivanou zahájil návštěvu v pondělí dopoledne na krajském úřadě a odpoledne míří do Ivančic, kde půjde do nemocnice, za vedením města a chystá i debatu s místními.

Video ze zahájení návštěvy prezidenta Zemana v Jihomoravském kraji:

Související