Náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) v pondělí rezignovala na svůj mandát zastupitelky Královéhradeckého kraje. Nechce nechávat kraj v právní nejistotě. Zastupitelé v pondělí měli podruhé hlasovat o zbavení Dostálové mandátu kvůli neslučitelnosti funkcí, na kterou upozornilo ministerstvo vnitra.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) minulý týden řekl, že pokud Dostálovou zastupitelstvo neodvolá, zbaví ji mandátu zastupitelky.

"Byť jsem přesvědčena, že pravda je na mé straně, nechci nechávat zastupitelstvo ani kraj v právní nejistotě. Zároveň je pro mě nepřijatelné, že se z toho stává předmět předvolebního boje, a místo toho, aby se řešil nesoulad v zákonech, tak se řeší, jestli náhodou Dostálová nesedí na dvou židlích," řekla Dostálová, kterou v krajském zastupitelstvu nahradí městská zastupitelka Monika Štayerová.

Dostálová v pondělí novinářům řekla, že se dostala do legislativní pasti a že se chce věnovat tomu, aby získala od voličů mandát do sněmovny. "Pak ten nesoulad v zákonech budu řešit jako zákonodárce," řekla Dostálová, která tvrdí, že je nutné novelizovat zákony. "Nejde o mě, nejde ani o kolegyni Drábovou, ale jde o budoucí zastupitele, aby měli jasná pravidla hry," řekla Dostálová.

Například krajský zastupitel a trutnovský starosta Ivan Adamec (ODS) v pondělí novinářům řekl, že rezignaci Dostálové bere jako velmi špatnou zprávu pro stav české demokracie.

"Místo toho, abychom řešili a odstranili problém, který je v české legislativě, jsme de facto donutili Kláru Dostálovou, aby po tlaku, který na ni byl vyvinut, rezignovala," řekl Adamec.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová(za ANO) na Twitteru uvedla, že vítá rezignaci Dostálové na pozici zastupitelky kraje. "Může se nadále stoprocentně věnovat řízení sekce. Očekávám plné nasazení," napsala.

Královéhradečtí zastupitelé o věci hlasovali už na konci března a Dostálovou odmítli mandátu zbavit. Zdůvodnili to nejednoznačnými zákony. Například zastupitel a poslanec Jan Birke (ČSSD) tehdy uvedl, že o tom, zda je někdo ve střetu zájmů, má rozhodovat soud. "Asi by nebylo moudré tady dělat kata nebo soudce," řekl tehdy. Ministr vnitra proto požádal o svolání dalšího jednání zastupitelstva a hlasování o zbavení mandátu.

Dostálová stála v loňských krajských volbách v čele kandidátky hnutí ANO, které volby vyhrálo se ziskem 13 mandátů, nakonec však skončilo v opozici. Na vytvoření koalice se dohodli zástupci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09.

Krajský sněm ANO rozhodl, že Dostálová bude stát v čele kandidátky hnutí i v podzimních sněmovních volbách, kandidátku musí ještě schválit celostátní předsednictvo hnutí.

V obdobné situaci jako Dostálová je i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová, která je středočeskou zastupitelkou za STAN. Poprvé středočeští zastupitelé věc řešili počátkem března, kdy bod o odvolání Drábové odmítli zařadit na program. Znovu by měli hlasovat 25. dubna.

V říjnových volbách se do zastupitelstev krajů dostalo pět vysokých státních úředníků. Tři z nich už neslučitelnost mandátů vyřešili.

Náměstek ministryně školství Robert Plaga (ANO) se místa v zastupitelstvu Jihomoravského kraje vzdal.

Naopak Jana Vildumetzová (ANO) raději opustila místo náměstkyně ministra vnitra a stala se hejtmankou Karlovarského kraje.

Náměstkyně ministra financí a zastupitelka Pardubického kraje Lenka Dupáková, dříve Jurošková (ČSSD), vyřešila dilema odchodem na mateřskou dovolenou.

Hejtman hradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) již dříve oznámil, že kraj vyvine zákonodárnou iniciativu, která by nejasnosti v zákonech měla vyřešit.