Dvanáct z patnácti státních institucí, které loni kontroloval Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), porušilo zákon. Vyplývá to ze zprávy o kybernetické bezpečnosti, kterou ve středu schválila vláda. NBÚ u úřadů včetně ministerstev zjišťoval, jak jsou zabezpečené proti případným hackerským útokům.

"Dvanáct kontrolovaných subjektů se dopustilo porušení zákona o kybernetické bezpečnosti," píše se ve zprávě.

NBÚ nechtěl upřesnit, jaké konkrétní instituce kontroloval. Nicméně jde o úřady, které jsou důležité pro chod státu, a patří tak mezi ně i ministerstva. Mluvčí NBÚ Radek Holý potvrdil, že některá ministerstva opravdu loni kontrolovali.

"Všechna jsme ale oběhli až v tomto roce, jak nám uložila vláda," říká Holý. Dodává, že dvanáct z patnácti kontrolovaných institucí nesplňovalo aspoň v jednom bodě zabezpečení, které mají ze zákona dodržovat.

"Některé instituce jsou však v kybernetické bezpečnosti dlouhodobě podhodnocené, nelze od nich tedy očekávat dramatické skoky během jednoho nebo dvou let," vysvětluje dál Holý a dodává, že vše musí postupně úřady dohnat, protože jde o bezpečnost celé republiky: "Když je slabý jeden článek, může se přetrhat celý řetěz."

Pokud se hackeři nabourají například do sítě ministerstva, přes které se posílají různé zprávy, mohou je útočníci upravovat. "Mohou být podvržené, a mohou se tak šířit dál a vypadat jako pravé. To může narušit bezpečnost republiky jako takové," dodává mluvčí NBÚ.

Podle expertů mohou být důsledky dalekosáhlé. Hackeři tak podle něj mohou například odstavit systém na výplatu sociálních dávek. "Když hackeři ten systém na měsíc vyřadí z provozu, lidé závislí na dávkách skončí na ulici. Začne padat důvěryhodnost té státní instituce a potažmo i celého státu," vysvětluje kapacita v oboru kyberbezpečnosti Aleš Špidla.

Do kybernetického zabezpečení státní správy se dlouhodobě málo investovalo, navíc není jednoduché motivovat IT experty, aby šli pracovat pro stát. V soukromém sektoru totiž dostanou několikanásobné platy.

"Celý ten stav se ale postupně zlepšuje. Musíme vyžadovat, aby všichni byli aspoň na úrovni, kterou požaduje zákon," uzavírá Holý.