Odvolání Lumíra Palyzy z funkce předsedy ostravské ČSSD je neplatné. Ústřední kontrolní komise strany vyhověla stížnosti bývalého hejtmana a krajského předsedy Miroslava Nováka, který loňskou listopadovou okresní konferenci, na níž byl Palyza odvolán, kvůli porušení stanov zpochybnil. Ostravští sociální demokraté si přitom nového předsedu měli zvolit v pátek, na kdy byla po požadavku některých místních organizací svolána okresní konference.

Palyza byl odvolán z funkce předsedy ostravské ČSSD, která je nejsilnější regionální organizací v Moravskoslezském kraji, na návrh Mladých sociálních demokratů. Městskou organizaci s více než 800 členy Palyza vedl od roku 2015. Závěry konference ale napadl Novák.

"Předsednictvo zrušilo všechna usnesení na té listopadové konferenci. Dali mi za pravdu v plném rozsahu, a to jak nález Ústřední kontrolní komise, tak i předsednictvo strany, které o tom hlasovalo jednohlasně," řekl v pátek Novák. Podle něj to fakticky znamená, že je Palyza stále předsedou ostravské ČSSD. "Všechna usnesení z konference byla zrušena," zdůraznil Novák. Do 9. února musí být svolána nová okresní konference.

Novák připomněl, že si stěžoval na to, že na listopadové konferenci byly porušeny stanovy. "V souladu se stanovami nebyly v podstatě tři věci. Nebyli dovoleni delegáti do třiceti let v souladu s volebním řádem. Palyzovi poté, co byl odvolán, byl odňat mandát a nemohl se dále účastnit hlasování. A napadl jsem, že byli dovolováni členové okresního výkonného výboru, aniž by proběhly nominace vnitřních organizací," řekl.

Premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka novinářům v Praze řekl, že na konferenci bylo porušeno několik věcí, které se týkají stanov a vnitřních organizačních řádů. "Velmi podrobně to projednala ústřední kontrolní komise," uvedl na tiskové konferenci.

Připomněl, že předsednictvo stanovilo termín, do kterého by se měla konference zopakovat. "Tak, aby mohla včas zvolit delegáty na sjezd sociální demokracie," uvedl. Sjezd, který bude mít na programu i volbu vedení, se koná v březnu v Brně. "Současně jsme umožnili posunutí termínu pro konání krajské konference ČSSD v Moravskoslezském kraji," řekl Sobotka.

Spolustraníci Palyzovi jako volebnímu manažerovi vytýkali neúspěch v podzimních krajských volbách i loňský rozpad koalice na ostravském magistrátu. Sociální demokraté tehdy ztratili poprvé od roku 1990 místo ve vedení Ostravy a jsou v opozici. Palyza tehdy řekl, že postup kolegů respektuje, ale nedomnívá se, že by výsledek voleb byl jeho osobním selháním.

Palyza je dlouholetým komunálním politikem a byl lídrem ČSSD v komunálních volbách v roce 2014, měl šanci být i ostravským primátorem. Při složitém povolebním vyjednávání mohla krajskou metropoli ovládnout koalice hnutí Ostravak, ČSSD a KSČM a Palyza se měl ujmout funkce primátora. Hnutí se ale nakonec nepohodlo se sociálními demokraty kvůli povolebnímu uspořádání na radnici v části Poruba, a tak se na spolupráci domluvilo ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Tato koalice se ale předloni na podzim rozpadla. Palyza byl před volbami spojován s lobbistou Martinem Dědicem obviněným z korupce, s nímž údajně udržoval častý telefonický kontakt.