Na ministerstvu zdravotnictví skončí k Novému roku dvě odborné náměstkyně, které podléhají služebnímu zákonu. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) novináře informoval, že vláda ve středu schválila jeho návrh na systemizaci míst. Minulý týden kabinet jeho žádost o redukci počtu odborných náměstků odmítl potvrdit a ministři požádali o vysvětlení záměru. Ludvík argumentuje snahou o racionalizaci a zefektivnění činnosti úřadu.

Na ministerstvu po středečním schválení skončí náměstkyně pro majetek a mezinárodní věci Lenka Taie Kolaříková a náměstkyně pro strategie Lenka Ptáčková Melicharová. Taie Kolaříková považuje schválenou systemizaci za účelovou. Pokud chtěl ministr zefektivnit chod úřadu, měl podle ní začít u dvou politických náměstků. Na dotaz, zda se bude proti opatření nějak bránit, ve středu řekla: "Je to pro mě čerstvá informace, musím se poradit s advokátem."

"Skutečně zvažuji právní kroky, které mohou samozřejmě skončit až u soudu," uvedla Ptáčková Melicharová.

Ludvíkův předchůdce Svatopluk Němeček (ČSSD) na Twitteru končícím náměstkyním poděkoval. "Bez Lenky Ptáčkové by nevznikla Národní strategie elektronického zdravotnictví a nerozjela by se reforma psychiatrie. Té práce si vážím," uvedl.

Ludvík ve středu uvedl, že postupuje podle služebního zákona a pouze ruší nadbytečné vedoucí pozice a odstraňuje duplicitní rozhodování u některých agend. Struktura ministerstva se vrací s výjimkami politických náměstků a státního tajemníka do podoby na začátku roku 2015, uvedl v tiskové zprávě.

"Analýza ministerstva vnitra zařadila ministerstvo zdravotnictví mezi služební úřady s nejnižším průměrným počtem řadových zaměstnanců na jednoho vedoucího. Vítám, že tuto změnu lze uskutečnit pro lepší chod státní správy," doplnil.

Na ministerstvu je nyní šest míst odborných náměstků, z čehož na jeden post je vypsáno výběrové řízení, dále místa hlavní hygieničky a státního tajemníka. Podobné počty náměstků mají i jiná ministerstva - například školství má sedm odborných náměstků, ministerstvo průmyslu a obchodu osm.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ludvík uvedl, že vláda přijala jeho návrh bez připomínek, na zdravotnictví tak bude také zrušena sekce majetkových a mezinárodních věcí, kterou vede Taie Kolaříková. V té souvislosti zanikne pozice náměstkyně a místo toho vznikne služební pozice v platové třídě o jednu nižší. Zrušena budou i místa ředitele odboru veřejných zakázek a dvou vedoucích oddělení v tomto odboru.

Pozice budou nahrazeny dvěma jinými ve stejné platové třídě. Část agendy bude nově spadat pod sekci legislativy, kterou vede náměstek Radek Policar, část do sekce ekonomiky a přímo řízených organizací, v jejímž čele stojí náměstek Petr Landa.

Obdobně bude od Nového roku zrušena sekce strategií pod vedením Ptáčkové Melicharové a s tím post náměstkyně. Opět vznikne služební místo v platové třídě o jednu nižší. Dále zanikne odbor koncepcí a strategií, místo něhož vznikne oddělení v sekci zdravotní péče, kterou dočasně vede náměstek Tom Philipp. Změny mají být rozpočtově neutrální.

Související